SİNÜS BAŞ AĞRISI (SİNÜZİTLER)

Sinüs baş ağrıları sinüzitlere eşlik eden sinüs astarının şiş ve iltihaplı olduğu durumdur. Gözler, yanaklar ve alın çevresinde basınç hissedilebilir. Ayrıca kafanızda zonklama da görülebilir.

Sinüs baş ağrısı teşhisi konulan kişiler dahil olmak üzere, kendisinde olan baş ağrısını sinüs baş ağrısı zanneden birçok kişinin ağrısı aslında migren veya gerilim tipi baş ağrısıdır.
Sinüs baş ağrılarınız sinüzitler nedeniyle meydana geldiğinde, doğru tanı ve tedavi ağrılarınızda rahatlamayı sağlayacak anahtarlar olacaktır.

BELİRTİLERİ

Sponsorlu Bağlantılar

Sinüs baş ağrısına ait belirtiler aşağıdaki gibidir:

• Yanak, kaş veya alnınızda ağrı, baskı ve dolgunluk,
• Öne eğilirken veya yatarken kötüleşen ağrı,

• Sarı, yeşil veya kanlı burun akıntısı,
• Havasız burun,
• Boğaz ağrısı,
• Ateş,
• Öksürük,
• Yorgunluk,
• Üst dişlerde acı hissi
• Koku ve tat alma yeteneğinde azalma gibi.

Sinüs baş ağrısı mı migren mi?

Göstermiş oldukları belirtiler örtüştüğünden dolayı sinüs baş ağrısı ve migren tipi baş ağrılarını karıştırmak mümkündür.
Sinüs baş ağrısı gibi, migren ağrısı da sıklıkla öne eğilirken kötüleşir ve migrene yüzde basınç, sulu burun akıntısı gibi çeşitli nazal belirti ve bulgular da eşlik edebilir. Aslında, çalışmalar sinüs baş ağrısı için doktora görünen insanların yaklaşık yüzde 90’ında migren tespit edildiğini göstermiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sinüs baş ağrısı, genellikle bulantı, kusma, gürültü veya parlak ışığa hassasiyet gibi migrene ait ortak özelliklerle ilişkili değildir.

SİNÜZİT TİPİ BAŞ AĞRISI

NE ZAMAN BİR DOKTORA GÖRÜNMELİ?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışın:
• Sizdeki belirtiler 10 günden daha fazla sürerse,
• Eğer ciddi bir baş ağrısı var ve reçetesiz ağrı kesici ilaçlar işe yaramazsa,
• Vücut ısınız 38 dereceyi aşmışsa,
• Bir yıl içinde birkaç defa sinüzit yaşadıysanız.

NEDENLERİ

Sinüs baş ağrısına sinüzit eşlik eder. Sinüs astarında şiş ve iltihaplı bir durum da sinüzit oluşturur. Sinüzit nezle, bakteri veya mantar enfeksiyonları, bozuk bir bağışıklık sistemi ya da burun boşluğunda yapısal sorunlar neden ile oluşabilir. Sinüslerde oluşan basınç değişiklikleri de baş ağrıları tetikleyebilir.

RİSK FAKTÖRLERİ

Sinüzit herkesi etkileyebilir. Ancak eğer aşağıdaki durumlar sizde mevcutsa, sizde kronik sinüzit gelişmesi daha muhtemeldir:
• Astım,
• Nazal büyümeler (polip),
• Toz, küf veya polene karşı alerji,
• Zayıf bir bağışıklık sistemi,
• Havadaki kimyasallar madde gibi kirleticilere maruz kalma,
• Kistik fibroz gibi solunum sistemi içinde mukus yolunu etkileyen bir durum,
• Sigara dumanı gibi tahriş edici maddelere maruz kalma.

TESTLER VE TEŞHİS

Baş ağrılarının nedenini belirlemek zor olabilir. Doktorunuz baş ağrısı hakkında size sorular soracak ve fiziksel bir muayene yapacaktır. Eğer son zamanlarda soğuk almışsanız, bir alerji yaşamışsanız ve sigara içmişseniz, bunları doktorunuza söylemeyi unutmayınız.
Doktorunuz ayrıca sinüzit olup olmadığınızı belirlemek için bu testlerden birini de isteyebilir:
Nazal endoskopi. Hassas sinüsler bir sinüzit işaretçisi olabilir. Doktorunuz burun içinizi incelemek için ışıklı ince bir tüp (endoskop) kullanacaktır.
Mukus testi. Doktorunuz bakteri veya mantar enfeksiyonu içeren örnekleri incelemek için burun içinden alacaktır.
Görüntüleme testleri. Bu testler BT veya MR taramalarını içerir. BT (Bilgisayarlı Tomografi) vücudunuzun etrafında dönen bir X-ray ünitesi ile aldığı görüntüleri birleştirerek bilgisayar ortamına aktarır. Sinüsler dahil olmak üzere beyin ve başınızın kesitsel görüntüleri oluşturulur. MR da ise beynin içindeki yapıların kesitsel görüntülerini oluşturmak için bir manyetik alan ve radyo dalgaları kullanılır.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Eğer hastaya sinüzit tanısı konmuşsa doktor aşağıdakileri tavsiye edebilir:
Antibiyotikler. Eğer bakterilerin neden olduğu sinüzit varsa, doktorunuz bir antibiyotik reçete edecektir. Antibiyotikler genellikle bir üst solunum yolu enfeksiyonunu takiben ortaya çıkan yaygın viral sinüzitleri tedavi etmeye yardımcı olmayacaktır. Belirtileriniz ortadan kalksa bile bütün hapları veya kapsülleri bitirmeden tedaviyi kesmeyiniz.
Kortikosteroid burun spreyleri ya da haplar. Sinüzitiniz bir iltihaplanma veya alerji ile bağlantılı ise doktorunuz bu ilacı reçete edebilir.
Reçetesiz ilaçlar. Sinüs enfeksiyonları iyileştikten sonra sinüs baş ağrıları da kaybolur. Bu arada, reçetesiz ağrı kesiciler, dekonjestanlar ve tuzlu burun spreyleri de daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Bu ilaçları önerildiği şekilde kullanınız. Bir de bol miktarda sıvı da faydalı olacaktır.
Burna tuzlu sulama. Burun sulama ürünleri sinüs membranlarının çekilmesine ve kurumanın arttırılmasına yardımcı olabilir. Çeşitli burun sulama kitleri mevcuttur.
Cerrahi düzeltme. Burun boşluğunuzda yer alan yapısal bir sorun sinüzit veya sinüs baş ağrısına neden oluyorsa, cerrahi düzeltme tavsiye edilebilir.

ÖNLEME

Sinüzit riskini azaltmak için, sinüsleri sağlıklı tutmak gerekir. Bunun için;
Ellerinizi sık sık yıkayın. Sabun ve su sinüzite neden olabilen üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olabilir. Yıllık grip aşısı hakkında da doktorunuza danışınız.
Tahriş edicilerden kaçının. Sigara, puro ve pipo dumanlarından kaçının. Bunlar ve diğer hava kirleticiler sinüs zarının şişmesine neden olabilir.
Bir nemlendirici kullanın. Kuru ve kapalı alandaki havanın neminin artması sinüziti önlemeye yardımcı olabilir ama aşırıya kaçmayınız. İç mekandaki yüksek nem, küf ve toz sinüzit oluşumuna neden olabilir. Nemlendiricilerin temiz ve rutubetsiz yerde muhafaza edildiğinden emin olun.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dudakta Yanma Hissi Nedenleri
Magnezyumun Faydaları
Aşırı Terleme
Akut Karaciğer Yetmezliği
Salmonella Besin Zehirlenmesi Belirtileri
Kalbin Normalden Yavaş Atması (Bradikardi)
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.