SİROZ

Karaciğer vücudumuzda bulunan en önemli organların başında gelmektedir. Çünkü kimyasal olarak gerçekleşen bütün tepkimeler karaciğerde gerçekleşmektedir. Yağ, protein ve şeker hücrelerinin birbirleri arasındaki dönüşümü sağladığı gibi kan şekeri seviyesini ayarlamada bile görevi bulunmaktadır. Karaciğerin temel görevlerinden bir tanesi de hücreleri belirli bir düzen içerisinde bulundurmaktır. Fakat özellikle aşırı alkol kullanımıyla birlikte hepatit cinsinden olan rahatsızlıklar nedeniyle karaciğerin işlevselliğinde bir takım deformasyonlar meydana gelir ve bunun neticesinde bu hücrelerde düzen bozulur. Burada bulunan hücrelerin gittikçe küçülmesi ve ardından yok olmasıyla birlikte karaciğer zamanla görevini yerine getirememeye başlar. Bu sebepten ötürü kişinin vücudunda başta yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesini sağlayacak olan tepkimeler durur ve hayati risk söz konusu olur. Tüm bu belirtilerden sonra uygun tedavi yapılmadığı taktirde zamanla birlikte siroz hastalığı belirir. Maalesef sirozun iyileşme şansı bulunmamaktadır. Siroz oluşmuş olan karaciğer yapısı artık pürtüklü bir yüzeye sahiptir ve gereksinimlerini karşılayacak durumda değildir. Burada bulunan hücreler üremeye devam etse de başta belirttiğimiz üzere herhangi bir düzen içerisinde değil dağınık şekilde bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Siroz Hastalığı’nın Nedenleri Nelerdir?

Siroz hastalığı özellikle batı medeniyetlerinde gerçekleşen ölüm sebepleri içerisinde 10. sırada gelmektedir. Bu ölümlerin altında yatan sebep ise genellikle aşırı alkol tüketimidir. Alkolün etkisiyle siroz hastalığına yakalanmış olan karaciğerin tekrardan iyileşme şansı bulunmamaktadır. Teşhis konduktan sonra kesinlikle alkol tüketimi olmamalıdır. Ortalamaya bakacak olursak günde erkeklerde 60 gramdan kadınlarda ise 20 gramdan fazla alkol tüketiminin ardından siroz hastalığının meydana gelmesi kaçınılmazdır. Siroz hastalığının bir başta sebebi ise Hepatit B, C ve D rahatsızlıklarıdır. Bu rahatsızlıklarla birlikte vücuda giren virüsler karaciğer yapısında iltihap meydana gelmesine neden olur. Hepatit çeşitlerinden özellikle Hepatit B neticesinde oluşan iltihaplanma en tehlikelisidir. Çünkü hem kronikleşme hem de tedavi edilememe durumu söz konusudur. Bunun dışında karaciğer içerisinde demir stoklarının olması gerekenden çok daha fazla olması, safra kesesinde meydana gelmiş hastalıklar ve kendisine yer edinmiş olan kalp yetmezliği siroz hastalığının diğer sebeplerindendir. Vücudumuzun savunma metabolizmasında meydana gelen bir bozuklukta ise karaciğer hücreleri yabancı bir hücre olarak algılanarak yok edilir. Bu yüzden ağrı kesici gibi hapların bilinçsiz ve uzun süreli kullanımında meydana gelebilecek kimyasal tepkimeler neticesinde de siroz görülme şansı bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Siroz Hastalığı’nın Belirtileri Nelerdir?

Siroz hastalığı temel olarak iki farklı evreden oluşmaktadır. Bunlar her ciddi hastalıkta olduğu gibi başlangıç ve ileri evre aşamalarıdır. Siroz hastalığının başlangıç evresinde genellikle sürekli iştahsızlık, sarılık, mide bulantısı, çabuk yorulma, gün içerisinde yorgunluk, kabızlık, midede şişkinlik ve gaz sıkışması gibi durumlar gözlenebilir. Bunun dışında erkek hastaların göğüslerinde de bir miktar büyüme gerçekleşebilir. Ne yazık ki bu belirtiler başka hastalıklarda da çok sık karşılaşıldığı için belirtiler ciddiye alınmadığı veya fark edilmediği taktirde hastalık ileri evreye ilerler. Siroz hastalığının ileri evresinde genellikle tanı koymayı kolaylaştıran belirtiler görülür. Hastada gözle kolaylıkla fark edilebilecek kilo kaybı meydana gelir. Hastada iştahsızlık maksimum seviyeye gelir ve gün içerisinde çok az yemek yer. Bacak kaslarında zayıflama meydana gelir. Dokular su tutamayacak haldedir. Cinsellik bakımından soğuma gerçekleşir. Hastalık beyin hücrelerine zarar verdiği için kişide zeka geriliği olmaya başlar ve motivason sorunu ortaya çıkar. Geceleri tuvalete kalkma sıklığı artar. Durup dururken mide bulantısıyla birlikte kusma olabilir. Hormonal dengesizlik neticesinde vücut kılları azalır ve zamanla güçsüzleşerek dökülmeye başlar. Tüm bu belirtiler büyük ölçüde siroz hastalığının teşhisi için yeterlidir.

Siroz Hastalığı’nın Teşhisi

Siroz hastalığının teşhisi için mutlaka uzman bir hekime başvurulmalıdır. Gerçekleşecek ilk kontrolde hekim hastadan çeşitli bilgiler alır. Bunlar hastanın alkol kullanıp kullanmadığı, kullanıyorsa ne kadar kullandığı ve geçmişte herhangi bir hepatit rahatsızlığı geçirip geçirmediğiyle akalıdır. Bu bilgilere göre belirli bir aşamada yol kat edildikten sonra sıra el ile yapılacak olan muayeneye gelir. Siroz olan kişilerin karaciğerinde sertleşme olduğu gibi kenarları da çok kalın olacaktır. Doktor karaciğerin görüntüsünden sonra dalağı inceler ve dalakta da bir büyüme meydana gelmiş ise kesin teşhis koymak için gerekli kan tahlilleri ve karaciğerden bir parça alınmasını ister. Kan tahlillerinin neticesinde albumin seviyesi az ve bilirubin seviyesi fazla ise karaciğerde bir sıkıntı olduğu kesinlik kazanır. Ardından ultrason yöntemi ile karaciğer yapısı incelenir ve bozukluk ile ilgili son detaylara inilir. Kesin teşhis ancak yukarıda belirttiğimiz bütün adımlar uygulandıktan sonra konabilir.

Siroz Hastalığı’nın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yukarıda belirttiğimiz üzere ne yazık ki alkolün neden olduğu siroz vakalarında herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Fakat rahatsızlığın başlangıç evrelerinde yakalanması durumunda hastalığın vücuda neden olacağı deformasyonun şiddeti azaltılır ve hastanın yaşayacağı belirtiler minimum seviyeye indirilmeye çalışılır. Hepatit hastalığı nedeniyle görülen siroz vakalarında ise interferon tedavisi uygulanarak virüslerin karaciğer içerisinde çoğalması önlenir. Tedavi yöntemlerinin yanıt vermediği hastalarda organ nakli maalesef son seçenektir. Hastanın tamamen iyileşmesi bu nakil sonucunda vücuda tam uyum sağlayan bir karaciğer sayesinde olmaktadır.

Siroz Hastalığı’na Karşı Dikkat Edilmesi Gerekenler

Siroz hastalığına yakalanmamak için dikkat edilmesi gereken bazı önlemler bulunmaktadır. Bunlardan birincisi alkolü tamamen bırakmaktır. Bunun dışında hepatit hastalıklarından korunmak için düzenli aşı yaptırmak oldukça önemlidir. Karaciğerde meydana gelebilecek herhangi bir hastalığın mutlaka tedavisi yapılmalıdır. Aksi taktirde siroza kadar neden olabileceği unutulmamalıdır. Mümkün olduğunca sağlıklı gıdalar tercih edilmeli ve özellikle hayvansal yağlardan uzak durulmalıdır. Erken teşhis her ciddi hastalıkta olduğu gibi hayat kurtaracağı için mutlaka gerekli zamanlarda muayene yaptırılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Varis Çorabı
Bağırsak iltihabı
Gebeliğin 4.Haftası
Sedef Tedavileri
Zatürre (pnomoni) Hastalığının Teşhisi Nasıl Yapılır?
Göz Kapağı Kaşıntısı Nedenleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.