SIRT AĞRILARI

sırt ağrısıDayanılmaz derecede insanı rahatsız edebilen sırt ağrıları, günümüz insanının, yoğun iş hayatı veya başka nedenlerle karşılaştıkları büyük sorunlardan biridir. Araştırmalar her beş kişiden birinin sırt ağrısı çektiğini göstermektedir.

Bu kadar sıklıkla rastlanan sırt ağrılarının nedenleri ve tedavi yöntemlerini sizler için araştırdık.

NEDENLERİ NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

Aslında sırt ağrılarının nedeni kas gerilmesidir. Kasları germeye neden olan her faktör sırt ağrılarına neden olur. Kaslar gerildiği zamanda sinirleri sıkıştırır ve ağrı duyarız. Peki, nedir bu faktörler?

 • Ağır ve dengesiz yük kaldırma
 • Ani hareketler yapma
 • Cereyanda kalma
 • Sürekli aynı pozisyonda eğik kalma ( TV izleme gibi)
 • Terli terli soğuk havaya maruz kalma
 • Ani ısı değişiklikleri
 • Klima ve vantilatörde uzun süre kalma
 • Stresli bir hayat

Bunlardan başka bazı hastalıklar da sırt ağrılarına neden olmaktadır. Bu hastalıklar Schuermann hastalığı, Enflamatuar (İltihaplı) romatizmal hastalıklar, Osteoporoz, Kanser, Oransızlık problemleri, Kalp hastalıkları, Zona ( Sinir uçlarında iltihaplanma)’ dır.

Sponsorlu Bağlantılar


Tedavi için ne yapabilirim?
 

Tedaviye geçmeden önce şunu belirtmeliyim ki, rahatsız olmadan önce önlem almak daha kolaydır. Daha da iyisi bütün bunlar yaşanmadan önce düzenli sırt egzersizleri yapın. Düzenli egzersiz sırt kaslarınızı çalıştığından ağrımaları zorlaştırmaktadır.

Bütün bunlara rağmen gene de sırtınız ağrıyorsa bir doktora görünmenizde yarar vardır. Doktorunuz size ağrı kesici ilaçlar ve kas gevşetici haplar veya merhemler verebilir. Evde yapabileceğiniz ağrılı bölgeye ısıtılmış bez, sıcak su torbası gibi sıcak uygulamaları sizin kaslarınızın gevşemesine yardımcı olacaktır.

Bunu yanı sıra uygun masaj teknikleri de ağrılarınızı dindirebilir. Doktorunuz size bazı durumlarda fizik tedavi önerebilir. Bunun yanında güneş, deniz, sıcak kum, kaplıcalar çok faydalıdır. Soğuktan mümkün olduğunca korunmak gereklidir.

DİKKAT!

Eğer sırt ağrılarınıza aşağıdaki bulgular da eşlik ediyorsa teşekküllü bir hastanede, alanında uzman bir doktora görünmenizde fayda mülahaza etmekteyiz.

 • Şiddetli ağrı, gece terlemesi, kilo kaybetme, boy kısalması
 • Bacaklarda güç kaybı, uyuşukluk, idrarda protein atılımı
 • Solunum sıkıntısı

SAĞLICAKLA KALINIZ

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kasık Kılları Nasıl Alınır
Sutopu ve İnsan
Boyun ağrısı için eğzersizler
Rosacea (Gül Hastalığı) İçin Bitkisel Çözümler
E. coli Enfeksiyonu Tedavisi ve Nasıl Önlenir
Şok Diyet
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.