Sırt ağrısı nedir?

Sırt Ağrısının çok çeşitli nedenleri olabilir çeşitli hastalıklar: Akciğer hastalıkları, osteoporoz, çökme kırıkları, karaciğer hastalıkları, interkostol nevralji, iltihaplı romatizmalar, juvenil kifoz (kamburluk)…
Bu hastalıkların dışında günlük hayatta karşılaştığımız genel nedenler vardır. Stres, fıtıklar, kireçlenmeler, duruş bozuklukları, aşırı bilgisayar kullanımı yahut aynı şekilde uzun süre kalmayı gerektiren işler, omurga eğrilikleri gibi…

Sponsorlu Bağlantılar

Sırt Ağrısının belirtileri nelerdir?
Hastalık harici sırt ağrıları, genelde kas ağrıları ile karışmaktadır. Strese girdiğimizde sırtımızdaki kasların ve omurların esnekliği kaybolur. Boyun omurumuz normal şartlarda “c” şeklindeyken stres sonrası düzleşmeye başlar. Genelde psikologlar stres teşhisi koydukları hastalarda boyun kısmını muhakkak muayene ederler. Fıtık ve kireçlenmelerde ise ağrı genelde kürek kemikleri arasında ya da altındadır.
Eğer uzun süre yan şekilde oturduysak omurlarımızın duruşundan dolayı sırtımızın sadece bir kısmı yani gerilen kısmı ağrıyacaktır. Kaslarımızı uzun süre gergin tutarsak tıp dilinde fibrozit adını verdiğimiz kas düğümlenmeleri oluşur ve bunlar en ufak fırsatta ağrı yapacaklardır.
Şu durumlarda acil hekime başvurunuz! Şiddetli ağrı, solunum zorluğu, kas kol ayak uyuşmaları, gece terlemesi, boy kısalmaları… Bu belirtiler sıradan sırt ağrısından daha tehlikeli durumların işaretçisidir. O yüzden kısa sürede gelişmiş tahliller yapılmalı hastalık seyri izlenmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sırt ağrısı kimlerde daha sık görülür?
Sırt ağrısı, yukarıda saydığımız hastalıklara sahip olanların dışında masa başı iş yapanlarda, şoförlerde, terzilerde, berberlerde, kısaca işlerinde, sırtını uzun süre aynı konumda tutmak zorunda olanlarda, yatış bozukluğu olanlarda(Omurlarını gerecek şekilde uyuyanlarda) genetik kemik sorunları olanlarda, kalsiyum eksikliği olanlarda ve yaşlılarda daha sık görülür.

Sırt ağrısının tedavisi nasıl yapılır?
Genel-mekanik sırt ağrılarında, romatizma için kullanılan ilaçlarla, antidepresan ilaçlarla pomatlarla, ağrı kesici ve antibiyotiklerle yapılır. Farklı ağrılar için Boyun, sırt bel egzersizleri uygulanır, ağrı merkezi olan nokta bulunur çeşitli işlemlerle bölgenin dondurulması, yakılması ya da ameliyat gibi yöntemlerle tedavi edilir.

Sırt ağrısına yakalanmamak için neler yapılmalıdır?
Eğer bir hastalığınız varsa öncelikle o hastalığın çarelerine bakmak bunun dışında kendi kendimize sırt ağrısını oluşmadan engelleyebiliriz. Peki, neler yapabiliriz?
1-Dik durmak, vücudu aynı konumda uzun süre tutmamak. Omuzları geriye atıp midemizi içeri çekerek gövde yükünü eşit şekilde dağıtmak,
2- rahat ve geniş ayakkabı giyerek dolaylı da olsa sırtımızdaki yükü hafifletiriz dar ve topuklu ayakkabılarda ağırlık merkezi değiştiği için sırt kendini dengelemeye çalışacak böylece sırt kaslarımız ve omurlarımız gerilecektir.
3- Stres!!! Belki de sırt ağrısından korunmanın en önemli yolu stres yapmamak ya da stresle başa çıkmanın yollarını öğrenmek çünkü stres kaslarımızı gerer ters bir hareketimizde çok kötü sonuçlar alabiliriz. Yani normal şartlarda rahatlıkla yapabileceğimiz hareketleri stresli iken yaparsak sıkıntı yaşayabiliriz.
4- Bir fizik tedavi merkezine gidip sırt ağrılarını engellemek için kullanılan egzersiz yöntemleriyle ilgili broşürlerden ücretsiz olarak edinebilirsiniz çoğu fizik tedavi merkezinde bu egzersiz broşürlerinden bulunur. (Kişisel tavsiye)

Sırt ağrısı için alternatif tedavi yöntemleri nelerdir?
Ağrılı bölgeler muhakkak sıcak tutulmalıdır. Kalsiyum ve fosfat açısından zengin besinler tüketilmelidir. Çörekotu ve papatya karıştırılarak sıcak ve nemli bir bezle ağrılı bölgeye tatbik edilebilir. Lahana ceviz, karabiber, bal, mısır püskülü(kaynatılarak suyu ile masaj yapılır) kullanılabilir. Çilek tüketilmesi de sırt ağrısına iyi gelebilir. Tuz, sirke ve alkolü karıştırıp ağrılı bölgeye masaj yapılır, bu yöntemlerin sırt ağrınızı tamamen geçireceğine dair kesin kanıtlar yoktur fakat tedaviye yardımcı unsurlar olarak kullanılabilir. Unutmayın doğal olan hiçbir şey aşırıya kaçılmadıkça bize zarar vermez.
Bol sağlıklı günler dileğiyle

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  2 senedır sırt agrısı cekıyom cok doktora gıttım ve emer cekındım sırtta fıtıkcıklar oldugu soylendı ve fızık verdıler gıttım ıyı geldı ve 6 ay sonra yıne aynen sıkayetler basladı merak edıyom baska bır sey olurmu saygılarımla cevabınızı beklıyom

  Sağlık

  2 sanedır sırt agrısı cekıyom doktora gıttım emar cekındım ve sırtta fıtıkcık lar oldugu soylendı fızık oldum ıyı geldı ve 6 ay gectı yıne sıkayetler basladı cok merak edıyom sızden cevap beklıyom saygılarımla

  Sağlık

  iki senedir bel ve kalcalarimda agri var ve son 6 aydir agrilar sirtimdada basaldi ve geceleri uyutmuyor bircok sey denedim doktorlara gosterdim kimse agrinin neden oldugunu bulamadi ve cozum uretemedi her turlu egsersizi denedim olmadi hic bisey yapmadan yani calismamamyi denedim oda olmadi ilac tedavisi denedim oda olmadi biliyorum bunu yaziyi yazdigim icinde birsey olmayacak ama yazmak istedim sadece bi umut lazim o bile kalmadi artik

  Sağlık

  sırt ağrıları ile ilgili dayanılmaz ağrılarım vrdı iki defa amaliyat geçirdim duruş bozukluğu ve sosyal yaşantım tamame bozouldu ve bir gün dermomed sırt ağrıları kremi ile ilgili bir hber okudum ve bu kremi kullanmaya başladım üç hafta peryodik kullandım şimdi çok rahatım bu ürünü sırt ve bel ağrısı olan herkese öneriyorum

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
KARIN ŞİŞMESİ İLE HANGİ BELİRTİLER OLUŞUR?
Soğuk Gece Terlemesi Nedenleri
Sabahları Yorgun mu Kalkıyorsunuz
Burkulma ve İncinme
Alerji
GDO İçeren Ürünlerin Zararları Nelerdir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.