SIRT EGZERSİZLERİ
Egzersizler hayatımızın özüdür. Düzenli egzersiz kişinin hastalıklara karşı dirençli olmasını, kasların gelişmesi, bağışıklık sisteminin güçlenmesini, kalp- damar hastalıklarının önlenmesini ve kemik gelişimini sağması gibi birçok yararı olduğu birçok uzman tarafından desteklenmektedir.

Tabi ki bir spor salonunda egzersiz yapma imknınız varsa bu, sizin için daha iyidir. Ama günümüz iş hayatı, sıkıntılar veya başka sebepler buna pek izin vermez. Üzülmeyin! Artık egzersizler için spor salonlarına gitmenize bile gerek yok.

Makalemizde yer alan sırt egzersizleri evinizde, ofisinizde veya boş kaldığınızda fazla zamanınızı almadan rahatlıkla uygulanabilmektedir. Sırt egzersizleri, vücudun yükünü taşıyan sırt kaslarının güçlenmesini ve dik durmanızı sağlayacak, bunun yanı sıra sırt ve bel ağrılarınızdan kurtulacaksınız. Yararlı olması temennisi ile..

Sponsorlu Bağlantılar

sırt 1EGZERSİZ 1: Ayaklarınız omuz genişliğinde açın. Karnınız içeride ve göğüs dışarı doğru dönük olsun. Dirseklerinizi yumuşak tutup kollarınızı başınızın üzerine uzatarak lastik bandı tutun. Yorulduğunuz zaman dinlenip tekrar deneyin.

 

 

sırt 2

Sponsorlu Bağlantılar

EGZERSİZ 2: Lastik bandı gerip başınızın arkasından aşağıya indirin ve kaldırın. Kollarınız aynı doğrultu da olmasına özen gösterin. Sırt kaslarınızın güçlenmesi için lastik bandı ikiye katlayabilirsiniz.

 


sırt 3EGZERSİZ 3: Elleriniz başınızın yanında, bacaklarınız birleşik olacak biçimde yüzüstü yatın. Başınız yere dönük olmalıdır. Karın kaslarınızı içeri çekin ve pelvis tabanınızı kaldırın.

sırt 4EGZERSİZ 4: Elleriniz ve sırt kaslarınızı kullanarak başınızı ve omuzlarınızı yerden birkaç santimetre kaldırın. Boynunuzla sırtınız aynı doğrultuda olsun ve yüzünüz yere baksın.

sırt 5EGZERSİZ 5: Egzersiz 4’ ü yaptıktan sonra aynı egzersizi ellerinizi kullanmadan yapmayı deneyin. Başınızı aşağıda tutup, kalkarken ellerinizi de üst vücudunuzla birlikte kaldırın. Egzersiz bittiğinde, elleriniz ve dizlerinizin üzerinde yükselerek ve kalçanızı topuklarınıza doğru iterek sırtınızı esnetin.

 


sırt 6EGZERSİZ 6: Kollarınız iki yana açık olarak yüzüstü uzanın. Yüzünüzü aşağı dönük tutun, karnınızı içeri çekin ve pelvis tabanını kaldırın.

 

sırt 7EGZERSİZ 7: Ellerimizi yumruk şekline getirip iki yana açıyoruz. Sonra kollarımızı yerden 3–5 cm kaldırmaya çalışınız. Dilerseniz bu egzersizi avuç içine bir miktar ağırlık alarak da yapabilirsiniz.

 


sırt 8EGZERSİZ 8: Özellikle hamilelik dönemi geçiren bayanlar için ideal bir egzersizdir. Sırt çukurunun düzeltilmesi için birebirdir. Sırtüstü uzanın. Ellerinizi dizlerinizin altından geçirerek göğsünüze çekin, sonra gevşetin.

 


sırt 9EGZERSİZ 9: Bir önceki egzersizde olduğu gibi dizlerinizi göğsünüze doğru çekin ve dışarı itmeye çalışın. Bu şekilde kalçalarınızın üzerinde sallanın. Bu hareket sakinleştiricidir.

 


sırt 10EGZERSİZ 10: Dizleriniz ve elleriniz üzerinde yükselin. Sırtınızı olabildiğince kubbeleştirin. Sırtınızın altındaki esnemeyi hissetmek için kalçalarınızı sıkıştırın ve başınızı aşağıya indirin.

 


sırt 11EGZERSİZ 11: Belinizi gevşeterek içeri doğru kavis yapın. Sonra yukarı doğru öteleme hareketi yapın.

 


NOT: Egzersizler esnasında zorlarken nefes veriniz, gevşerken nefes alınız. Bu altın bir kuraldır. Egzersizleri tek bir sefer değil, isteğinize göre 3–4–5–6’ lık setler halinde yapınız. Her set arasında da dinlenmeyi ihmal etmeyiniz.

SAĞLICAKLA KALIN

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Şeker Hastalarında Ayak Bakımı
Dirsek Kararması Nasıl Geçer?
Saçların Beyazlaşması
Kepek
Lenf bezlerinin normal boyutları
Folik Asit Alımı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.