ÜST SIRT AĞRISI

Günümüzde birçok insan sırtın üst tarafında meydana gelen bir ağrıdan şikayetçi. Sosyal hayatın getirmiş olduğu iş hayatı ile ilgili olan zorunluluklar yada iş hayatına bağlı olmayan internet yada televizyon tutkunluğu üst sırt ağrılarının baş rolünü oynamaktadır. Nedeni her ne olursa olsun sırtın üst bölgesindeki ağrılar gerek hareket etmekle gerekse de hareket etmeksizin, ister kısa süreli isterse de uzun vadede kişinin hayat konforunu bozmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Başka Hangi Belirtiler Oluşur?

ÜST SIRT AĞRISI NEDİR?

Üst sırt ağrısı üst karın bölgesi ile göğsün arka tarafındaki herhangi bir ağrı veya rahatsızlığa verilen isimdir. Üst sırt bölgesi göğüs kafesinin omurgaya bağladığı kısım ile omuz çizgisi arasında kalan bölgeyi içine alır.

Çoğu kişi yaşamlarının bir noktasında üst sırt ağrısı yaşar. Üst sırt ağrıları verdiği rahatsızlık nedeni ile iş yada okula devam edememenin en sık nedenidir. Üst sırt ağrısı bel yada boyun gibi hareket etme yeteneği olmaması nedeni ile alt sırt ağrısı kadar yaygın değildir. Fakat kötü duruş bozukluğundaki ısrarcı tutum sergilenmesi sırttaki her bölgede ağrıya yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Üst sırt ağrısı kısa bir süre devam edebilir ya da üç aydan fazla süren olarak tanımlanan kronik olabilir. Üst sırt bölgesindeki ağrı acı, donuk, zonklama veya keskin ve bıçaklama şeklinde olabilir. Ağrı sürekli olabildiği gibi ani bir etkinlik yapma örneğin ağır bir yükü kaldırmaya çalışma gibi faaliyetler sonucu oluşabilir. Daha basit bir neden olarak uzun zaman masada çalıştıktan sonra oluşabilir.

Nedenleri Nelerdir?

Torasik omurga (göğüs kafesinin omurgaya bağlandığı yer) ve omuz hizası olarak tarif edilen üst sırt bölgesinde çok sayıda sinir, kas, tendon ve üst sırt bağları vardır. Bu yapıların duruş, aşırı kullanım, travma, artrit ve kemik kanseri gibi çeşitli faktörlere ve koşullara bir cevabı olarak çeşitli tahriş veya iltihabı meydana gelebilir.

Burada şunu söylemek gerekir ki üst sırt bölgesinde kastaki bir tahriş veya eklem sorunları nedeniyle oluşan ağrılar genellikle endişe nedeni değildir. Üst sırt bölgesinde meydana gelen ağrıların tümü hafife alınmamalıdır.

Özellikle bu tür ağrılara göğüs ağrısı ya da nefes almada zorluk gibi diğer belirtiler ile ortaya çıkıyorsa acil önlem alınmalıdır. Çünkü bu tür ağrı ve sancılar kalp krizi belirtisi olabilir ve derhal acil bir ortamda değerlendirilmesi gerekir. Bunun dışında üst sırt bölgesindeki ağrılar sizde aşırı yada kalıcı olması nedeni ile sizi endişeye sürüklüyorsa yine bir doktora görünmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Auralı Migren
Kulak Şişmesi Neden Olur
Soğuk Gece Terlemesi Nedenleri
LENF DÜĞÜMLERİ NEDEN ŞİŞER?
TRİGEMİNAL NEVRALJİ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Troid Bezinin Fazla Çalışması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.