SIRTTA SPAZM NEDEN OLURSırtta Spazm Neden Olur

Sırttaki spazmlar gerilme, zayıflık, aşırı kullanım, yaralanmaya veya çeşitli sorunlara bağlı olarak ortaya çıkan ağrı olarak sırttaki kaslarda ani ve istemsiz olarak ortaya çıkan kasılmalardır. Spazmlar sıklıkla omurga çevresinde yada omurganın dışında yada içindeki sinir köklerinde meydana gelir. Bu son durum hassas olan sinirlere baskı yaptığı için şiddetli ağrıya da neden olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Sırttaki spazm ağır kaldırma yadda yorucu bir spor egzersizine katılma gibi aşırı enerji gerektiren durumların yanı sıra ıkınma gibi hareketlerden sonra da gerçekleşebilir. Bunun yanında bu gibi aktiviteleri yaparken yeterince su almıyor yada susuz kalmışsanız; sizin vücudunuzda kalsiyum yada potasyum miktarı düşükse yine sırtınızın yanı sıra başka bir yerde de spazm oluşması normaldir.

Daha da ciddi olarak bazı spazmlar yukarıdakilere bağlı olmayabilir. Özel kaslara bağlı olan sinirlerdeki tahriş yada düzensizlik nedeni ile ortaya çıkabilir. Örneğin, bir disk hernisi (fıtıklaşmış disk) genellikle spinal sinirler üzerinde baskı yapar, ağrı ve spazma neden olur. Diğer yandan spinal stenozda ise kanal darlığından dolayı sinirlere bir baskı mevcuttur.

Sırttaki spazm spinal stenoz veya fıtıklaşmış disk nedeni ile ortaya çıkıyorsa, omurilik baskısı vücutta çeşitli sinirlerde ciddi yaralanmalara yol açabilir ve bu zarar baskı kalksa dahi kalıcı hale gelebilir. Bacaklarda veya omuzda duyu kaybı, tam denge kaybı, özellikle de bacaklarda uyuşma ile birlikte idrar ve dışkıyı tutamama gibi belirtilerin olması durumunda acil tıbbi yardım için doktora görününüz. İlaveten anormal hisler, vücudunuzun bir tarafında ani zayıflık veya güçsüzlük, felç ve bilinç değişiklikleri olması durumunda da yine acil yardım alınız.

Sponsorlu Bağlantılar

DİĞER BELİRTİLER NELERDİR?

Ortaya çıkacak diğer belirtiler sadece sırt bölgesinde de olabilir tüm vücutta da oluşabilir. Sırttaki spazmlar iskelet ve kas sisteminde birtakım belirtilere neden olabilir. Bunlar; sırt ağrısı, kalça ağrısı, bel kayması, kas zayıflığı ya da zorlanma, boyun ağrısı ve sertlik, tek bacak ya da kalçada ağrı, uyuşma ya da karıncalanma, omuz ya da kol ağrısı ve omurgada sertlik görülebilir.

Nörolojik olarak özellikle başın arka tarafında ağrı, bir kol, kalça, omuz veya bacakta ağrısı, uyuşma veya karıncalanmaya neden olan sinir sorunları ve siyatik (bir bacağın arka tarafında aşağı çekiliyormuş gibi çekim ağrısı) görülebilir.

SIRT SPAZMININ NEDENLERİ NELERDİR?

Yazımızın giriş kısmında kısmen de olsa değindik. Şimdi sırtta kas spazmına neden olan faktörleri daha detaylı olarak sınıflandıralım;

Fiziksel yönden yapılan egzersizlere bağlı olarak;

 • Dehidrasyon (vücudun susuz kalması)
 • Potasyum ve kalsiyum gibi minerallerin kanda düşük miktarda bulunması
 • Bacakların arka tarafında uzanan tendonlardaki gerginlik
 • Zayıf ya da sıkı sırt kasları
 • Zayıf mide kasları

Patolojik nedenlerSırtta Spazm Nedenleri

Sırttaki spazmlar vücuttaki varolan diğer koşulların bir yansıması olarak karşınıza çıkabilir. Bazı spazmlar omurilik yada omurilikten uzanan diğer sinirlere yapılan bir baskı nedeni ile ortaya çıkabilir. Sırtta spazma neden olan düzensizlikler aşağıdaki gibi olabilir;

 • Omurgada artrit
 • Lordoz veya skolyoz gibi omurga eğriliği
 • Bel fıtığı
 • Spinal stenoz (spinal kanal daralması)
 • Spondilolizis veya spondilolistezis (omurga defektleri)

Ciddi nedenler nelerdir?

Bazı durumlarda, sırttaki spazm, hemen bir acil ortamda değerlendirilmesi gereken ciddi veya hayatı tehdit eden bir durumun belirtisi olabilir. Bunlar;

 • Ankilozan spondilit komplikasyonları
 • Epidural abse (spinal kanal boyunca lokalize olmuş enfeksiyon)
 • Safra taşları
 • Böbrek taşı
 • Piyelonefrit (böbrek enfeksiyonu)
 • Tümör

ÖNEMLİ NOT: Sırttaki spazmlar yarın geçer mantığıyla ihmal edilmemelidir. Umursamazlık tanı ve tedaviyi daha da güçleştirebilir ve daha fazla ve kalıcı şikayetlere neden olabilir. Örneğin esneklik veya hareketliliğin azalması, idrar veya dışkıyı tutamama, kalıcı sinir hasarı veya sakatlık, kalıcı veya kronik ağrı gibi şikayetlere yol açabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Hiyatal Herniya
Sağlıklı Hayatın 5 Basit Kuralı
Kalp Pili Nedir? Nasıl Takılır?
Sıtma (malarya) Belirtileri ve Nedenleri
Zika Virüsü
İnci
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.