ŞİŞKİNLİK PROBLEMLERİNDEN KURTULUN
Toplumda yalnız olmadığınız sağlık sorunlarından biridir gaz problemleri. Daha sık mide gazı olarak adlandırılan bağırsak gazı, kişiye sadece huzursuzluk ve gaz ağrı vermez bunun yanında utanç verici bir durumdur da. Gaz, şişkinlik, geğirme gibi problemler tamamen doğal olmakla birlikte ciddi olabilmekte ve günlük aktiviteleri etkileyebilmektedir. Bu nedenle şişkinlik, yellenme ve geğirme tüm karın gaz problemlerine karşı önlem alınması önerilmektedir.

Bağırsak gazından kurtulmak istiyor veya şişkinlik problemlerinden muzdaripseniz bu aşırı bağırsak gazı oluşumunun altında yatan nedenlerin bilinmesi gerekir. Bu konuda ciddi adımlar atılması, ilaçlar da dahil olmak üzere gerekirse de gerekli diyet değişiklikleri yapılarak diğer önlemlerin benimsenmesi gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

ŞİŞKİNLİK PROBLEMLERİNDEN KURTULUN

Şişkinlik, kişiye karnı büyümüş veya karnında bir top varmış gibi bir his verir. Karnın şişkin olmasına değişik faktörler neden olabilir. Bunlar karında sıvı birikimi, karın tümörleri, organ büyümesi ve ya karın içinde yağ birikimi olarak sıralanabilir. Ancak en sık görülen nedeni aşırı bağırsak gazı oluşumudur. Şişkinlik genellikle hafif ve mat veya keskin ve yoğun bir gaz ağrısı, karın ağrısına neden olur. Şişkinlik bağırsak hareketlerinin sağlanması sayesinde rahatlatılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

ŞİŞKİNLİĞE NEDEN OLAN BESİNLERDEN SAKININ

Aşırı bağırsak gazının olduğu durumlarda genellikle yağlı gıdalar ve birtakım spesifik gıdalarda söz etmek yerinde olur. Bu gıdalar çoğunlukla, bir çok insanda da şişkinlik yapmaktadır. Şişkinlik önlemek için, azaltmak veya – sorunun ciddiyetine bağlı olarak – tamamen yok etmek için bu tür gıdalardan uzak durun. Gaz ve şişkinlik sorunlarına yol açan yaygın gıdaların başında kuru fasulye, Brokoli, Brüksel lahanası, lahana, gazlı içecekler, karnabahar, sakız, elma, şeftali ve armut, akide şekeri ve marul sıralanabilir.

MİDE GAZINI AZALTMA VE YOK ETME

Basit ifade etmek gerekirde bağırsakta oluşan gazlar demektir. Şeker ve polisakkaritlerin sindirilme sürecinde bağırsak içindeki bakteriler nedeniyle gaz üretimine neden olur. Bazı bakteriler, gaz üretme yeteneğine sahiptir ve böylece kronik gaz halinde sonuçlanabilir. Bunun diğer nedenleri arasında şeker ve polisakkaritlerin emiliminin azalması veya bunların sindirim bozukluğu sayılabilir. Bu çerçevede ise bağırsakta yaşayan bakteriyel popülasyon aşırı çoğalma gösterir.

Kabızlık da klonda gaz oluşumunun nedenlerinden birisidir. Uzun süre yemek artıklarının barsaktaki mevcudiyeti mayalanmanın olmasına ve mide gazının oluşumuna davetiye çıkarmaktadır.

MİDE GAZINA YOL AÇAN BESİNLERDEN SAKININ
Şişkinlik yada gaz sorunundan muzdarip herkes fasulye, bezelye, mercimek, lahana, soğan, brokoli, karnabahar, muz, kuru üzüm, tam tahıllı buğday ekmeği, salata ve gazlı içecekler gibi aşırı bağırsak gazı oluşturan gıdalardan kaçınması gerekir. Ayrıca birçok kişi de “laktoz” a karşı hoşgörüsüzdür. Yani süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoz ciddi gaz sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle gaz tedavisinde süt ve süt ürünlerinden kaçınılmalıdır.

Gaza neden olan gıdalardan kaçınmanın dışında, bir de aşağıdaki tedbirleri almalısınız.

  • Yağlı gıdalardan kaçının veya kesin.
  • Bağırsaklarda aşırı gaz oluştuğu zaman, yüksek lifli gıdalar (geçici olsa da) alımını azaltın. Gaz sorunu kontrol altına alındığı zaman yavaş yavaş diyetinize yüksek lifli gıdalar ekleyerek başlayabilirsiniz.
  • Günlük iki – üç büyük öğün yerine küçük öğünler tercih edin. Ayrıca yemek yediğinizde uygun sindirime yardımcı olmak için yavaş yavaş yiyin. İyici çiğneyerek yutun.( “Lokmaları ağzınıza göre alınız ve iyice çiğnedikten sonra yutunuz.” H. Şerif)
  • Yemek sonrası arkanıza yaslanmayın yada uzanmayınız. Mümkünse hafif işler yapın. Yada bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bu sindirime yardımcı olur ve şişkinlik sorunlarını önler.

GEĞİRMEKTEN NASIL KAÇINABİLİRSİNİZ?

Geğirme denilen olay mide gazının ağız yoluyla dışarı atılması şeklinde yapılan bir eylemdir. Geğirmeye neden olan en büyük faktör hava yutulmasıdır. Hava yutulması şişkinliğe, şişkinlik ise geğirmeye yol açmaktadır.

Yiyeceklerin hızla yenilmesi ve yutulması, anksiyete ve gazlı içecekler kullanımı mideye hava alınmasının en sık nedenleridir. Hava yutulması, karın bölgesinde rahatsızlık kaynağı olacağından o gazın dışarı kanalize edilmesi söz konusu olacaktır.

Asit reflüsü veya Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GÖRH) geğirme neden olabilir. Mide asidinin yemek borusuna doğru hareketi, bu hareketin kişinin tekrar tekrar yutkunmasını doğurması ve yutkunmanın da içeri hava girişini hızlandırması sonucu geğirme meydana gelmektedir.

Geğirmeyi önlemek için aşağıdaki önlemlerin alınmasını tavsiye ediyoruz.

  • Yavaş yavaş yiyin ve bunu alışkanlık haline getirin. Bu, hava yutma olasılığını ortadan kaldıracaktır.
  • Karbondioksit gazı içeren gazlı içecekler ve biradan kaçının.
  • Sakız çiğnemeyiniz. Bu eylem, daha sık hava yutma olasılığını artırarak şişkinliğe neden olur.
  • Sigarayı bırakın. Sigara içme sadece geğirme ve diğer bağırsak gaz problemlerine neden olmaz, aynı zamanda genel sağlık için iyi değildir.
  • Protez kullanan kişiler yemek esnasında hava yutulmasına neden olarak mide gazına neden olabilir. Protezlerinizin sizinle uyumlu olduğundan emin olun.
  • Gastroözofageal Reflü Hastalığı (GÖRH) muzdarip iseniz bunu önlemek için doktorunuzu ziyaret edisniz. Tedavi olunuz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sırt Tutulması ve Tedavisi
Sedef
Sırt ağrısı
Sedef Nasıl Bir Hastalıktır? Sedefin Özellikleri Nelerdir?
Tansiyon Nasıl Ölçülür ?
Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.