Genel Bilgi

Vücut yağ oranın artmasına şişmanlık diyoruz.Vücut yağı normal erkeklerde ağırlığın %15-18’ini Kadınlarda %20-25’ini oluşturur.Erkeklerde bu oran %25’i kadınlarda ise %35’i geçerse şişmanlık oluşur. Çocuklarda ise boy-kilo cetveline göre 95 persentilin üzerine çıkması durumunda şişmanlıktan bahsedilir

Toplumda Görülme Sıklığı

Dünya Sağlık Örgütü 1997 yılında şişmanlığın KÜRESEL BİR EPİDEMİ halini aldığını ve mutlaka Tedavi Edilmesi gereken kronik bir hastalık olduğunu ilan etmiştir.Sıklılığı giderek artmaktadır.Şişmanlık ateroskleroz veya damar sertliği, hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalığı ve kan yağlarında yükseklik ve birçok yandaş hastalığın ortaya çıkmasına neden olması nedeniyle büyük önem arz eder. Kilo vermekle bu hastalıkların azalması veya düzelmesi sağlandığı için mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Sponsorlu Bağlantılar

İngiltere’de %8-%17, A.B.D’de %33, Türkiye’de ise erkeklerde %10-15, kadınlarda %30 oranında şişmanlık vardır. 1990 yılında yapılan araştırmalarda erkeklerde %9 kadınlarda %24 oranında bulunmuştu. Neredeyse kadınlarda şişmanlık %65 oranında erkeklerde de %30 oranında artış göstermiştir.

Almanya’da yaşayan Türklerde 1997 yılında Giessen’de yapılan bir araştırmada Erkeklerde %21.4, Kadınlarda ise % 47.6 oranında bulunmuştur. Bu hayli yüksek bir orandır.

Şişmanlığın giderek artmasının nedeni fizik aktivitenin azalması veya hareketsizliğin giderek artması, BESLENME ALIŞKANLIKLARINDAKİ DEĞİŞMEYE: lezzetli ve yağ içeriği yüksek gıdalarla beslenme, fast food türü gıdalarla beslenmenin artmasına bağlanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Şişmanlık Kimlerde Daha Sık Görülür?

Endüstrileşmiş, gelişmiş ülkelerde daha sıktır

Şehirlerde köylere göre daha sıktır

Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür

Kısa ve orta boylularda daha sık görülür.

Yaş arttıkça şişmanlık artar.

Şişmanlık İçin Risk Faktörleri Nelerdir?
Hangi Durumlar Şişmanlık Artışına Neden Olur?

Fizik aktivite azlığı, Hareketsizlik

Beslenme alışkanlıkları yada yağlı yiyeceklerle baslenme, aşırı yemek yeme

Yaş ile birlikte artma

Kadınlarda erkeklere göre sık (doğumda alınan kilolar)

Doğum sayısı

Evlilik sonrası

Sigara bırakanlarda

Alkol alanlarda

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
El ve Ayaklarda Titreme
AKUT BRONŞİT BELİRTİLERİ NELERDİR?
Bakteriyel Hastalıklar Neden Olur?
BOYUN LENF BEZLERİNDE ŞİŞME
Kor Pulmonale
Deri Enfeksiyonları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.