LENF DÜĞÜMLERİNİN ŞİŞMESİ
Şişmiş lenf düğümleri vücudun bağışıklık sisteminin bir parçası olarak işlev gören bağışıklık hücrelerinin çok küçük kümeleri olan lenf düğümlerinin şişmesidir. Vücutta 600’den fazla lenf düğümü vardır. (Lenf bezleri nerede bulunur?) Ancak sıklıkla şişen lenf düğümleri koltuk altı ve kasık bölgesi, çene altındakiler ve boyun altındakilerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Şişmiş lenf düğümleri ayrıca lenfadenit, lenfadenopati, şişkin bezeler veya şişmiş bezler olarak bilinir. Lenf düğümlerinin şişmesi herhangi bir yaş grubu veya ağırlıkta görülebilir, ancak genellikle çocuklarda oluşabilir.
Vücudumuzdaki mikroplar, enfeksiyonlar ve kanser hücreleri gibi anormal şeyleri yok etme görevi lenfatik sisteme verilmiştir. Bu nedenle lenf düğümleri vücudun bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Şişmiş lenf düğümlerine enfeksiyon, malignite ve otoimmün hastalıklar da neden olabilir.

Viral bir enfeksiyon nedeniyle şişmiş lenf düğümleri genellikle tedavisiz düzelmez. Ancak, bakteriler veya diğer patojenlerin saldırıları ile oluşan şişmelerde yada bazı enfeksiyonlarda tıbbi yardım gerekmektedir. Her ne nedenle olursa olsun her türlü lenf bezi şişmesi belirtileri önemsenmeli ve tedavisi yapılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta şudur. Eğer lenf düğümleri iki haftadan daha fazla şiş ise, ya da kırmızı, hassas, sert veya düzensiz duygu veriyor yada şişlik artıyorsa acil tıbbi bakım arayınız.

(LENF DÜĞÜMLERİ ŞİŞMESİNİN NEDENLERİNİ HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ )

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Verem Nedir? Verem Neden Olur?
Kulak Çınlaması Tedavisi
Safra Kesesi Taşları
Artroskopi
UYKUSUZLUK GİDEREK YAYGINLAŞIYOR
Koroner Anjiyoplasti ve Stent
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.