MALARYA YADA SITMA HASTALIĞI
Sıtma hastalığı, plasmodium parazitlerinin neden olduğu ciddi bir hastalıktır. Plasmodium parazitini taşıyan bir anofel sivrisineğin ısırması ile insanlara arasında iletilir.

Plasmodium parazitleri insan kanına girdiklerinde karaciğere seyahat eder ve hızla üremeye başlar. Sıtmanın çoğu formu, bazı parazitler ayrıca kan içine akarak vücut dokuları için hayati oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri yok eder. Bu durum anemi adı verilen (kırmızı kan hücrelerinin sayısında azalma) hastalığa neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Karaciğerde kalan parazitler çoğaltmaya ve periyodik olarak kan dolaşımına daha fazla parazit göndermeye devam eder. Grip benzeri belirtiler ve tekrarlayan ataklar her seferinde yeni parazitlerin kana karışması ile meydana gelir. Hastalık, teşhis ve tedavi edilmediği takdirde sıtma atakları yıllarca tekrarlayabilir. Sonunda, vücudun bağışıklık sistemi saldırılara karşı bir savunma geliştirebilir ve bazı insanlarda belirtiler daha az şiddetli hale gelebilir.

Sıtma, tropikal ve subtropikal ülkelerde en yaygın olan bir hastalıktır. Ciddi bir hastalık olup bu bölgelerde yaşayan halkı tehdit eder. Dünya nüfusunun yaklaşık yarısı sıtma riski olan bölgelerde yaşıyor.

Sıtma anemi ve falciparum sıtma gibi yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilen ciddi bir hastalıktır. Sıtma ilaçlar ile önlenebilir, bu yüzden hastalığın yaygın olduğu subtropikal veya tropikal bölgeye seyahat etmeden önce tıbbi bakım aramak önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  tedavisi mümkün mü :( ltfn cwb acil durum:(((

  Sağlık

  sıtma hastalığının tedavisi nasıl olur:(((

  Sağlık

  ya bu sıtma hastalıgı nasıl bişey kurtulma imkanı falan yokmu

  Sağlık

  arkadasla okuduklarıma gore sıtma hastalıgının tedavısı war ve cok zor bısey dııl bı doktora gıderek ılac yoluyla halledılıyo gecmıs olsun hepınıze

  Sağlık

  BNM babam sıtmaya Bakioo ed tedavisi varr ilacıı var ama sadece doktorlardaa

  Sağlık

  arkadaslar bu hastalığın tedavisi mümkünmüş fakat geç kalınmaması gerekiyor. ben araştırdım merak etmeyin bir de daha önceden olmuşsanız yani bağışıklık sistemininz gelişmişse daha kolay geçiyomuş (ama bundan emin deglm)bu arada ste hç gzl dgll

  Sağlık

  merhaba sevgili dostlar..
  sıtma hastalığı tedavisi türkiyenin her ilinde bulunan sıtma savaş dispanserleri tarafından yapılmakta ve tedavisi ve ilaçları ücretsizdir. Parmaktan alınan iki damla kan ile teşhisi konulur ve tedavisi yapılır.Tedavisi 14 gündür, ilaçları primakin ve klorokin tabletlerdir. İlaçları eczanelerde bulunmaz sadece sıtma savaş dispanserlerinde bulunur.

  Sağlık

  sitma hastaligi erken tesis edilirse tedavisi var ama geç olursa olmayabilir. ilaçlari piyasada bulunmuyor ancak kesin sitma hastalagina yakalanan hasta saglik bakanligindan test edildikten sonra ilacini bulup veriyormusss….

  Sağlık

  benim oğlum iş için afrikada şu anda ve sıtmaya yakalanmış merak ettiğim kendisi tip 1 diyabet hastası bir şey farkediyormu acaba tedaviye başlamışlar ama şeker hastası olupta sıtma hastalına yakalanan varmı arkadaşlar varsa beni bilgilendirebilirmi

  Sağlık

  babam afrikada sıtmaya yakalanmış yeni öğrendik.5 gündür çalışmıyormuş.şuan tedavi görüyor ama nne çeşit sıtma bilmiyoz sadece çok öksürüyodu tlfda.bide kalp ve kolestrol hastası damar tıkanlığından ameliyat olmuştu 10 yıl önce sigarada içiyor.yani en iyi tedavi nerde olunur sizce türkiyemi iyi yoksa afrikamı?orda görüyor şuan.bilgilendirirseniz sevinirim iyi günler

  Sağlık

  benim sorum aslında biraz farklı sıtma hastalığının orak hücre anemisi ile ilişkisi var deniliyor.bu doğrumu acaba.cevabınız için teşekkür ederim..

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Plevral Enfüzyon
Kedi tırmığı hastalığı
El Uyuşması
Böbrek Taşı
Böbrek Taşı Nasıl Düşer
Omurilik – tümör ameliyatı
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.