SİVİLCE – AKNEsivilce-akne

Sivilceleri önlemek için çeşitli yollar olmasına rağmen bazen kötü bir anda ortaya çıkan bir tek sivilce için yapılabilecek pek bir şey olmamaktadır.

Stres, hormonlar, ya da kötü beslenme gibi bazı nedenlerden kaynaklanan akneler için evdeki çözüm yöntemleri işe yaramayabilir. Bu nedenle bu ev tipi ilaçlarla birlikte bir de tıbbi bazı tedavi seçeneklerine de başvurulması daha etkili olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

TIBBİ OLARAK ETKİSİ İSPATLANMIŞ TEDAVİLER

#### Salisilik asit uygulanması: Cildiye uzmanları tarafından en sık önerilen sivilce tedavisi salisilik asit içermektedir. Bu asit güvenli şekilde bakterileri öldürmekte ve sivilcelerin neden olduğu aşırı yağı uygun pH aralığında (3-4) kurutmaktadır. Bu nedenle sivilce oluşma belirtileri ortaya çıktığında, içinde salisilik asit olan tedavi seçeneklerinden birine başlamanız akıllıca olacaktır. Ayrıca ileride yine muhtemel sivilce oluşumlarına önlem olarak da yüzünüzü salisilik asit içeren bir sabun ile temizleyebilirsiniz.

#### Retinol içerikli bir ürün kullanılabilir. Retinol, sivilceleri kurutmak için kullanılan ve kompleks A vitamini türevi olan başka bir maddedir. Retinolun kullanımı hassas ciltler için biraz aşırı etkili gelebilir. Bu yüzden bu türden bir ilaca geçmeden önce reçetesiz satılan başka bir tedavi ile başlayın. Sivilceler kayboluncaya kadar günde bir kez veya paketinde tarif edildiği şekilde kullanmaya devam ediniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Retinol ürününü kullanırken sivilcelerin etrafının kuruma ve pullanma ihtimali olduğundan bol miktarda bir nemlendirici de kullanmanız önerilir.

#### Konjac süngeri kullanılabilir. Bu süngerler nazikçe fiziksel olarak cildi temizlemekte ve parlatmaktadır.

#### Cildinizi temiz tutun. Gün boyunca havada bulunan kir, ciltteki terleme ve diğer etkenler cildi kötü etkilemekte ve sivilceleri de kötüleştirmektedir. Günde iki kez yüzünüzü yıkayın ve gün boyunca da temizlik pedlerini kullanmaya çalışın. Yüzünüzü yağlı, kirli veya terli hissettiğiniz zaman bu şekilde temizleyebilirsiniz. Özellikle sıcak havalarda egzersiz yaptıktan sonra bunlar kullanışlıdır.

#### Steroid enjeksiyonu deneyebilirsiniz. Eğer derin kistik bir sivilceden muzdarip iseniz muhtemelen kendi çabalarınız yetersiz kalacaktır. Bu nedenle bir cildiye uzmanına başvurun. Reçete edilecek bir steroid enjeksiyonu sivilce bölgesindeki şişlik ve kızarıklığın azalmasını sağlayacaktır. Sivilce normalden çok daha hızlı kaybolacaktır.

Eğer enjeksiyonu yaptıktan sonra bile sivilce haftalar boyunca devam ederse tekrar doktorunuza görünmeniz gerekecektir.

#### Bir miktar “benzoil peroksit” kullanılabilir. Salisilik asit gibi benzoil peroksit de akne tedavisinde sıklıkla kullanılan başka bir etken maddedir. İçinde bu maddeyi etken madde olarak içeren bir ilaç alıp sivilcelerinize günde bir veya iki kez sivilceler kayboluncaya kadar uygulayın. Bu tedavi cildinizdeki aşırı yağı kurutacak ve gözenekleri tıkamadan var olan bakterileri öldürecektir.sivilce - akne tıbben kanıtlanmış tedaviler

#### Bir aspirin maskesi uygulayabilirsiniz. Aspirinin birincil kullanım amaçlarından birisi inflamasyon ve şişkinliği azaltmasıdır. Bu etkisini sivilcelere uygulayarak da gösterir. Salisilik asidin başka bir formu da BHA aspirinidir. Bir ya da iki aspirin tabletini öğütün üzerine bir damla kadar su katarak karıştırın.

Hazırladığınız bu ilacı sivilcenin üzerine sürün ve bekletebildiğiniz kadar bekletin. Sonrasında soğuk su ile durulayın ve sivilcenin neredeyse kaybolduğunu fark edeceksiniz.

#### Sivilcelerinize buz kompresi uygulayınız. Aspirine benzer şekilde buz da genellikle vücutta şişkinlik ve kızarıklıkları düşürmede kullanılır. Bunun için bir buz küpünü 20-30 dakika boyunca sivilcenin üzerinde bekletin. Bu işlem gözeneklerin kapanmasını sağlayacaktır. Dolayısıyla söz konusu bakteri ve kirlerin de dışarı boşalmasını sağlayacaktır. Dahası, cildinizdeki kızarıklık ve sivilce boyutu azaldığı için daha normal bir görüntü oluşacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çölyak Hastalığı
Damar Sertliği
Böbrekteki iltihap için kortizon kullanılır mı ?
Ağız Kuruluğu
Alzheimer
Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.