SİVİLCE NEDİR?
Yağ bezelerinin gereğinden fazla çalışmasıyla ortaya çıkan küçük çıbanlara sivilce denir. En çok karşılaşılan cilt hastalıklarından birisi olan sivilce, genellikle ergenlik çağındaki bireylerde görülür ve tedavi edilmezse kalıcı izler bırakabilir. Sivilce derinin yağ oranı yüksek yerlerinde çıkar ve kendini; kırmızı sivilce, kist, siyah nokta olarak gösterir. Genelde ergenlik çağında(12-18 yaş arası) çıksa da, hem kadın hem de erkekte her yaşta görülebilmektedir. Toplum içerisinde görülme oranı %80’lerdedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sivilceler kesinlikle sıkıp patlatılmamalıdır, aksi bir durumda kalıcı iz bırakabilir.

Sivilce ve akne terimleri aynı anlamda olup, sivilce terimi daha çok halk arasında yaygındır. Akne terimi ise tıbbi isim olan akne vulgaristen türemiştir.

Yağ bezlerinin büyük kısmı kıl köklerinin içerisindedir. Bu bezlerde cilde bağlı kanallar bulunmaktadır. Bu kanalların tıkanması durumunda sivilceler oluşur. Yağ bezlerinden sebum adı verilen bir madde salgılanır ve yağ yapısında olan bu madde cildi korur.

Sebum adı verilen bu madde kıl kökünden çıkamadığı zaman birikir ve sivilceleri oluşturur. Burada biriken bu madde ölü hücre ve atıkların vücuttan atılmasını engeller ve tıkanıklığa neden olur. Böylelikle bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam oluşturulmuş olur. Bu bakteriler çoğaldıkça kızarıklık, şişlik, ağrı ve iltihap meydana gelir. Bu durum devam ettikçe sivilce patlar ve içeriğindekiler dışarı akar.

Sponsorlu Bağlantılar

SİVİLCEYE NEDEN OLAN FAKTÖRLER
-Yapısal Özellikler ve Hormonsal Farklılıklar:
Genetik ve hormonsal değişimlerle birlikte olan bedensel değişiklikler, genellikle yüzde sivilce oluşumuna sebep olur. Bu durumlarda doktora başvurmakta fayda vardır.

-Stres: Vücuttaki sivilce oluşumuna direk sebep olmasa da mevcut haldeki sivilceleri kötü etkileyebilir. Sivilceye yatkın fıtrata sahip insanlarda, stres durumunda aşırı hormon üretiminden dolayı sivilcede ilerleme gerçekleşebilir.

-Beslenme Bozukluğu: Yapılan araştırmalarla sivilcenin beslenmeyle alakası olmadığı ispatlanmıştır. Ama yinede sağlıklı ve dengeli beslenmek en iyisidir.

-Bilinçsiz Şekilde cilt bakımı Yapmak: Sabun kullanarak yapılan cilt temizleme de cildin yapısı bozulur ve sivilceye yatkın hale gelir. Cildi temiz tutmak, cilt tipine uygun temizleme ürünleriyle mümkündür.

-Makyajı Temizlememek: Gündüz yapılan makyaj gece temizlenmemesi sivilce oluşumuna neden olur.

-Sivilceyi sıkmak: Sivilcenin yüzeyinde bulunan sarı iltihabı hafif bir şekilde sıkarak dışarı atabilirsiniz. Ancak sivilceye temas sivilcenin yayılma riskini artır.

-Dış Faktörler: Dar kıyafetler yüzünden oluşan sürtünme , saç modeli, spor malzemeleri gibi birçok etken cildinizin tahriş olup sivilcenizin durumunun daha da kötüleşmesine sebep olabilir.

-Su içmemek: Yeterli miktarda su içilmezse kan temizlenemez ve toksinlerden arınamayan kan sivilcelere sebep olur.

-Güneşlenmek: Uzun süre güneş altında kalmak ciltte oluşabilecek lekeleri artırır ve terlemekte sivilcelerin artmasına neden olur.

SİVİLCE TEDAVİSİ
İnsanların belli bir döneminde geçirdiği bir hastalık olan sivilce hastalığına günümüzde çok sık rastlanmaktadır. Gençlerin hayatını zehir eden bu hastalığın bir çok tedavi yolu vardır. Fakat tedavisi uzun süreli ve sabır isteyen bir uğraştır. Eğer tedavi yanlış uygulanırsa sivilceler kalıcı özellik taşıyabilir bu yüzden dikkat edilmelidir ve şu anda piyasada bulunan sahte ürünler öğrenilmeli ve bunlardan uzak durulmalıdır. Her hangi bir maske, antibiyotik veya krem gibi sivilce hastalığında kullanılan eşyaların güvenilirliği hakkında araştırma yapılmalı ve doktorunuzun tavsiyesi ve bilgisine danışmalısınız. Tedavi süresince sürekli duş alarak sivilcelerinizin artmasını önleyebilir aynı zamanda haftada bir kez buhar banyosu da alırsanız sivilce gözeneklerini esnetebilir ve yok olması için uygun ortam sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kullanabileceğiniz bitkisel maskeler veya sivilce hastalığı ilerlediyse antibiyotikler vardır. Bu tür ilaçlarda sivilce hastalığı tedavisinde önemli bir rol oynar. Fakat sivilce hastalarının öncelikle tedavisi için bilgi toplamaları ve doktorlarının hastalarına ilgili olması çok fazla önem taşır. Eğer bir kişi sivilce hastalığı hakkında bir şey bilmezse zaten o hastalıkla baş edemez.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Dışkı Kaçırma Nedenleri Nelerdir?
Kalp Sağlığını Koruyucu Besinler
Horlama ve Tedavisi
Karaciğer Kist Hidatiği
KOAH
Omuz Tutulması
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.