SİVİLCE HAKKINDA BİLİNEN YANLIŞLARSivilce Hakkında Bilinen Yanlışlar

Sivilceleri nükteli olarak “ergenlik döneminin yüzünüzde açan gülleridir” şeklinde tarif edebiliriz. Ne var ki uygun bakımın yapılmaması ve bazı yanlış bilinen bilgiler bunların daha da azıtmasında ve süreklilik arzetmesine yol açabiliyor. Hatta tamamen gitseler dahi geride bıraktığı derin çukurlar yada en hafif tabiri ile “izler” sizin bir ömür boyu peşinizi bırakmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Sivilce Çukurları Nasıl Giderilir?

Bu nedenle sivilce neden oluşur? Bu sorunun cevabı çok iyi bilinmelidir. Bu sorunun cevabı sizi zaten “sivilce hakkında yanlış bilinenler”in neler olduğuna götürecektir.

SİVİLCE NEDEN OLUR?

Sivilcenin oluşum zamanı bilindiği gibi ergenlik dönemine dayanır. Peki, neden öncesi değil de sonrası? Ergenlik döneminin özelliği nedir?

Ergenlik döneminin ergenlik olmasının nedeni bireydeki hormon değişimlerinin (böbrek üstü bezlerinden salgılanan hormonlar) başlamasıdır. Hormon değişimleri cildin daha fazla yağlı olmasını uyarır. Bu yağ ise uygun hijyen sağlanmadığında ciltte yer alan gözeneklerin tıkanmasını ve sonuç olarak da akne/sivilce denilen oluşumların ortaya çıkmasına neden olur. Gözeneklerin tıkanma şekli, içeriğindeki bileşim ve bakteri oranına göre sivilceler kızarık, siyah yada beyaz uçlu şekilde görülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sivilce İçin Tıbben Kanıtlanmış Çözümler

Tabi ki tek başına bu olayı sivilcelerden sorumlu tutamayız. Başka faktörler de bunu tetikleyebilmektedir. Bunlar özetle;

 • Beslenme
 • Aşırı terleme
 • Stres, sıkıntı ve üzüntü
 • Sivilceleri yok etmek için doktora görünmeden başkasının kullandığı ürünün kullanılması (yanlış bilgilenme) yada her türlü ilacın kullanılması
 • Gözenekleri kapatacak her bir şey (ciltteki ölü hücreler)
 • Ellerin yüze teması (mikrop taşıma ve bakteri birikmesi)
 • Ciltte yağ oluşumunu sağlayacak yada cildi yağlandıran gıdalar ve ürünler
 • Kadınlarda özellikle regl (adet) dönemi /hormon dalgalanmaları
 • Sivilceler ile uğraşılması yada sıkılması

İŞTE SİVİLCE HAKKINDA BİLİNEN YANLIŞLAR

Çikolata sivilce yapar: Yediğiniz çikolatanın sivilce yapıp yapmaması ürünün ne kadar doğal olduğuna bağlıdır. Tükettiğiniz cips, kraker yada patates kızartması gibi sağlıksız gıdalar sivilce yapma eğilimindedir.

Yüz temizliği sivilcelerde etkili değil: Tam tersi. Yukarıda da belirttiğimiz gibi temizlik ilk şart. Yüz temizliğinde yanlış olan temizlikte aşırıya gidilmesi. Ovulması, fırçalanması gibi davranışlarda aşırıya kaçılması yada temizlik ürünlerinden çok fazla kullanılmasıdır.

Tabi ki sadece bunu değil yanı sıra doktorunuza danışarak kullanacağınız sivilce ilaçlarını da ihmal etmemelisiniz.

Sadece ergenlerde de çıkabilir: Sivilcenin nedenlerinde de açıklandığı gibi sivilcelere hormonal dalgalanmalar yol açabilmektedir. Bu bakımdan üzüntü, stres dahil büyüklerde de hormonal değişikliklere neden olabilen faktörler sivilcelere neden olabilir. Yani sivilce büyüklerde de görülebilir.

Sivilce İçin Maskeler ve Bitkisel Yöntemler

Güneş ışığı sivilcelere iyi gelir: Güneş ışığı sivilcelere kısmen iyi gelse de fazla güneşte kalma yaradan çok zarar getirecektir. Hele de güneşe karşı duyarlılığınız varsa. Doktorunuza danışarak en az 30 SPF’li bir güneşten koruyucu krem kullanınız.sivilce hakkında bunlara dikkat

Stres sivilce yapar: Bu kısmen doğrudur. Stres sıfırdan sivilce yapmaz. Fakat var olanları azdırabilir. Belki eşzamanlı olarak etkileyen başka faktörlerden dolayı sivilceler çıkabilir.

Bu ilaç iyidir: Her ilaç size iyi değildir. Çünkü her insanın cilt tipi farklıdır. Mutlaka doktora görünün ve cildinizin sivilceye meyilli olup olmadığını öğrenin. Ona göre ilaçlar reçete edilsin ve metot belirlensin. İlaçlarınızı da doktorunuzun talimatlarına göre ne hızla iyileşsin diye çok fazla ne de bitmesin yada daha farklı sebepler ile az kullanın.

Sivilce İçin Evde Yapabileceğiniz Çözümler

Biraz daha bekleyeyim: “Biraz daha bekleyeyim kendi kendine geçer” düşüncesi sadece kendini kandırmadan ibarettir. Yüzünüzde bıraktığı izler ile geri dönüşümsüz hale gelebilir. İnatçı vakalarda vakit kaybetmeden bir doktora görününüz.

SİVİLCELERE KARŞI NE YAPABİLİRİZ?

 • İÇTİĞİNİZ SU ORANINI ARTIRIN.
 • SİVİLCELERİ YATIŞTIRMAK İÇİN BUZ KULLANABİLİRSİNİZ.
 • SAÇLARINIZ UZUNSA KISALTIN. ALNINIZA VE YÜZÜNÜZE DEĞMESİN.
 • SABAH VE AKŞAM UYGUN PH DEĞERİNDEKİ BİR SABUNLA CİLDİNİZİ TEMİZLEYİNİZ.
 • YÜZÜNÜZ İÇİN TUZLU SU KULLANABİLİRSİNİZ. AKNEYE NEDEN OLAN BAKTERİLERİ ÖLDÜRÜR.
 • ELLERİNİZİ YÜZÜNÜZE DEĞDİRMEYİN.
 • MASAJSI HAREKETLER İLE MUZ KABUĞU UYGULAYIN.
 • DENGELİ VE DOĞAL BİR DİYET BENİMSEYİN.
 • DOKTORUNUZUN ÖNERDİĞİ ARMUT YAĞLI ÜRÜNLER KULLANABİLİRSİNİZ.
 • ASLA MAKYAJINIZLA UYUMAYIN.
 • GECE TEMİZLİĞİNDEN SONRA BİR MİKTAR PAMUKLA CİLDİNİZE ELMA SİRKESİ UYGULAYABİLİRSİNİZ.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  haklısınız benim yüzümde sivilce 2-3 tane ama sivlce izleri çok kırmızı kırmızı bunları nasıl geçirebilirim

  Sağlık

  tabiki sıkmazsan leke olmaz sıkıntı yapma bunlar ın hepsinin korkunç bir rüya olsuğunu süşünüm.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göz Tansiyonu (Glokom)
Kas Distrofisi (Müsküler Distrofi)
Magnezyum
Larenjit
Bacakta Yanma Hissi Neden Olur
Pnomoni (zatürre) Tedavisi Nasıl Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.