SİVİLCE İLAÇLARI
Günümüzde eczanelerde kolaylıkla reçetesiz olarak temin edebileceğiniz ilaçlar topikal ve oral sivilce ilaçları olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Kişilerdeki akne problemi de hafif, orta ve şiddetli olmak üzere üç farklı derecede kabul edilir ve yapılan kontrollerin ardından kişinin sorunu hangi dereceye giriyorsa o grubun ilaçları kişiye verilir.

Sponsorlu Bağlantılar

  • Birinci seviyede yani hafif derece olarak kabul edilen vakalarda genellikle tavsiye edilen ilaçlar antibiyotikli kremler olmaktadır.
  • İkinci seviyede ise ağız yoluyla alınan bir takım antibiyotiklerin yanında kişinin hormonal dengesini de kontrol altına almaya yönelik bir takım ilaçlar doktor kontrolünde tavsiye edilmektedir. Orta derecedeki vakalarda tercih edilen antibiyotikler, vücutta Propionibacretium Acnes ismindeki bakterileri yok etmeye çalışarak sivilceleri azaltmayı amaçlamaktadır.
  • Üçüncü seviye yani şiddetli akne problemlerinde ise kişiye doktorunun belirleyeceği dozda A vitamini takviyesi önerilebilir. Bu tedavi yöntemi hamile olan bayanlarda veya planlı olarak bir sene içerisinde hamile kalmayı düşünen bayanlarda uygulanmaz. Gerçekleştirilen vitamin takviyesi sadece dermatolog kontrolü altında gerçekleşebilir. Doktorun yapacağı bir takım testlerle birlikte uygulanacak olan ilacın dozu ayarlanır ve tedavi o yönde ilerler.

 
TOPİKAL SİVİLCE İLAÇLARI : Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çoğunlukla birinci ve ikinci derecedeki akne problemlerinde kullanılmaktadır. Genellikle bu ilaçlar cilt yüzeyine sürme tekniğiyle uygulanır ve hiçbir şekilde ağızdan alınmaz. Gençlik yıllarında meydana gelen ve genellikle kişileri en çok rahatsız eden bu dönemde meydana gelen aknelere karşı oldukça etkilidirler. Fakat ilacın kullanımı bırakıldığı zaman tekrardan akne oluşma riski bulunmaktadır.
Bu krem, jel ve losyon tarzındaki topikal sivilce ilaçları sadece aknenin üzerine değil potansiyel akne çıkabilecek olan bölgeye de sürülmelidir. Bu kullanılan ilaçlar genellikle; hidroksi asitler, benzoil peroksit, tretinoin ve antibiyotikli sivilce kremleri olarak dört ana başlık altında incelenebilir.
Hidroksi asitler, yağ ve benzeri maddelerle kapanmış olan gözeneklerin yeniden açılmasını sağlamaktadır. Tretinoinin ise yüzde özellikle bayanların kabusu olan siyah noktaları yok edici etkisi bulunmaktadır. Göz ve dudak etrafına uygulanmaması gerekir ve günde en fazla bir veya iki defa sürülmelidir.
Antibiyotik içeren topikal sivilce ilaçları kategorisine giren sivilce kremleri ağız yoluyla alınan antibiyotikli ilaçlara nazaran daha az etkiye sahip olsada yüzde bulunan ve sivilceye neden olan bakterilerin yok edilmesine katkıda bulunmaktadır.
 
AĞIZ YOLU İLE SİVİLCE İLAÇLARI: Topikal sivilce ilaçlarının etki etmediği durumlarda veya çok şiddetli olarak kabul edilen üçüncü derecedeki akne problemlerinde ağız yoluyla alınan sivilce ilaçları kullanılmaktadır. Bu ilaçlar çoğunlukla topikal sivilce ilaçlarıyla paralel olarak alınmalıdır.
Ağız yoluyla alınan ilaçları üç ana grup altında toplayabiliriz; bunlar, akneler için antibiyotikler, hormon dengeleyeci ilaçlar ve Roacuttane olarak sınıflandırılır. Ağız yoluyla alınan antibiyotikler akne tedavisinde bakterilerin çoğalmasına engel olarak daha önceden oluşan akneleri de yok etmeye yönelik olarak uygulanmaktadır. Hormon dengeleyici tedavi sadece bayan hastalarda uygulanmaktadır. Bu tedavide genellikle doğum kontrol ilaçlarından faydalanılır.
Roacuttane, sivilce tedavisinde uygulanan en güçlü, faydalı ve bir o kadarda yan etkisi bulunan tedavi yöntemidir. Yalnızca doktor kontrolüyle birlikte kullanılır ve genellikle tüm saydığımız tedavi yöntemlerine cevap alınamadığı taktirde son çare olarak uygulanır. Roacuttane kullanmaya başladığınız zaman burun kanaması başta olmak üzere çeşitli yan etkiler görülebilmektedir. Bu tedavi yöntemini sağlık açısından kesinlikle hamile bayanlar kullanmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Aromatik Yağlar İle Cilt Temizleyici Krem Yapımı
Cilt Güzelliği İçin Parlak Fikirler
ELLERİN BAŞKENTİ TIRNAKLAR VE BAKIMI
Kıvırcık Saç Bakımı Nasıl Yapılır
Sağlıklı Kirpikler İçin Onları Besleyin
ÜNLÜ SANATÇILARIMIZDAN GÜZELLİK SIRLARI
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.