SİVİLCE TEDAVİSİ
Özellikle gençleri etkisi altına alan ve akne olarak da isimlendirilen sivilceler kişide ciddi özgüven kaybına neden olmaktadır. Gençlerin güzel görünmek için yaptığı mücadelede kırmızı lekeler görünümündeki sivilceler başrolü oynar. Herkes sivilcelerin nedenini bir şeye bağlar. Cildin yağlı olması, üzüntü, depresyon, yağlı gıdaların tüketilmesi ya da ailesel faktörlere bağlı olması gibi… Aknenin içsel nedenleri de bulunmaktadır. İmmün sistem yetersizliği, vitamin eksikliği ya da mikroplar sayılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Nedeni her ne olursa olsun sivilceler tedavi edilmelidir. Tedavi edilmediğinde ciltte iz bırakmaya kadar giden sonuçlara neden olabilmektedir. Yazımızda sivilce tedavisinde uygulanabilecek metotları işleyeceğiz.

SİVİLCE NEDİR?
Akneler kıl folikülünde (cilt gözenekleri) sebum (yağ), bakteri ve ölü hücre toplanması sonucu oluşur. Akne sadece gençlerde çıkmaz, yetişkinlerin% 20-40’ı akne sorunu ile karşı karşıyadır.

AKNE TEDAVİSİ
Akne tedavisi, sebum üretimini azaltarak ölü cilt hücrelerini kaldırılması ve yüzeysel uygulanan ilaçlar ve oral ilaçlar ile bakterilerin öldürülmesini amaçlar. Sivilce tedavisinde tedavi seçenekleri sivilcenin hafif, orta veya ağır oluş durumuna bağlıdır.
Akneler doğru tedavi ile kontrol altında tutulabilir. Ama ne sizin için en iyi akne tedavisi nedir? Birçok seçenekte reçeteli kremler ve antibiyotikler aknenin çeşitli nedenlerine bağlı olarak mevcuttur. Kronik akne vakarlında yeni akne tedavileri mevcuttur. Mavi ışık tedavisi veya diyot lazer tedavisi gibi tedaviler etkili bir seçenek olabilir ama genellikle bu, geleneksel tedaviye yanıt vermeyen kişiler için kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

LAZER VE IŞIK TEDAVİSİ
Çoğu lazer ve ışık bazlı tedaviler cildin yüzeyine zarar vermeden derinin derin tabakalarında ulaşır. Bazı lazer sistemleri yağ bezlerine zarar verdirilerek onların daha az yağ üretmesi sağlanmaktadır. Diğer lazer ve ışık terapilerinin hedefi akne inflamasyonuna neden olan Propionibacterium acnes (P. acnes) bakterisidir. Bu tedaviler aynı zamanda cilt dokusunu iyileştirebilir, yara izleri görünümünü azaltabilir hem de aktif akne ve akne izleri olan insanlar için iyi bir tedavi seçeneği olabilir.

Lazer ve ışık terapisinin çeşitli tipleri vardır:

 • MAVİ IŞIK TEDAVİSİ: Düşük yoğunluklu mavi ışık deriye nüfuz ettirilir. Bu olayın ciltteki P. acnes bakterisini yok ettiğine inanılmaktadır. Bu ağrısız bir işlemdir ve genellikle bir dizi seansta yapılır. Bu bakteri hızlı çoğaldığı için sürekli tedavi gerekli olabilmektedir. Mavi ışık tedavisinin olası yan etkileri geçici kızarıklık ve kuruluk yer almaktadır.
 • DARBELİ IŞIK VE ISI ENERJİSİ TEDAVİSİ: Darbeli ışık ve ısı enerjisi terapisi birlikte P. acnes’i yok etmek ve yağ bezlerinden yağ üretimini azaltmak için etkilidir. Bu tedavinin yan etkileri tedavi alanlarında geçici kızarıklık sayılabilir.
 • DİYOT LAZER TEDAVİSİ: Diyot lazerler derinin dış tabakasına zarar vermeden, dermiste derinin kalın orta tabakasındaki yağ bezlerini tahrip eder. Lazer tedavisi ağrılı olabilir ancak ağrı tedavisinden önce cilde analjezikler uygulanır ve kontrol edilebilir. Diyot lazer tedavisinin yan etkileri geçici kızarıklık ve tedavi alanlarında şişme sayılabilir.
 • FOTODİNAMİK TEDAVİ: Fotodinamik tedavide topikal ilaçlar ve ışık temelli tedaviler birleştirir. Tedavi süresince fotosensitize ajan olarak isimlendirilen bir ilaç ışık tedavisinin etkilerini artırmak için cilde uygulanır. Yan etkileri kabuklanma ve sivilcelerde alevlenme, şişlik, kızarıklık olabilir.
 • FOTOPNEUMATİK TEDAVİ: Bu tedavide yağ bezleri içindeki yağ ve ölü deri hücrelerini çıkarmak için vakum emişi kullanır. Hedef alanda daha sonra P. acnes bakterilerini yok etmek ve iltihabı azaltmak için mavi ve açık kırmızı ışık tedavisi uygulanır.

STEROİD ENJEKSİYONLARI
Büyük, ağrılı ve deri yüzeyinin altında topaklara neden nodüller ve kistler için steroid enjeksiyonları kullanılır. Bu tip sivilcelerde tedavi haftalarca zaman alabilir. Bir steroid enjeksiyonundan sonra, akne lezyonu düzleşir ve belirtiler 2-4 gün içinde iyileşir. Etkili olsa da, komplikasyonlar şunları içermektedir:

 • Ciltte incelme (atrofi)
 • Cilt yüzeyinde küçük kan damarlarının görünümü(telenjiektazi)
 • Normalden daha hafif tondaki cilt (hipopigmentasyon)

Steroid enjeksiyonları genellikle inatçı sivilce lezyonları için geçici ya da zaman zaman tamir amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bu komplikasyonları nedeniyle akne tedavisinde yaygın olarak kullanılmazlar.

DİĞER UYGULAMALAR
Kimyasal peeling ve mikrodermabrazyon akne kontrolünde yararlı olabilir. Bu kozmetik işlemler – geleneksel ince çizgiler, güneş hasarı ve minör fasiyal izlerin görünümünü azaltmak için kullanılmakla birlikte diğer birçok akne tedavisi içinde kullanılmaktadır.

 • KİMYASAL PEELİNG: Glikolik asit veya salisilik asit gibi kimyasallar ölü deri hücreleri ve siyah noktaları kaldırmak, gözenekleri temizlemek ve yeni cilt oluşumuna katkı sağlamaktadır. Bu kimyasal peeling işleminde genellikle ilacın daha iyi nüfuz etmesi için krem veya jeller kullanılmaktadır. Kimyasal direncine bağlı olarak kimyasal peelingin yan etkileri yara, enfeksiyon ve anormal deri rengi, kabuklanma, geçici kızarıklık ve kabarcıklar arasında değişmektedir.
 • MİKRODERMABRASYON: Bu tür tedavide deri üzerinde kristaller ile darbeler yapan bir el cihazı içermektedir. Bu kristaller hafifçe cildin yüzeyinde aşındırmaya ve parlatmaya neden olmaktadır. Sonra bir vakum yardımı ile kristaller ve cilt hücreleri temizlenmektedir. Bu yöntem gözeneklerin tıkanıklığını açar. Bu işlemler iyi bir doktor tarafından yapılır. Evde bu tedavilerin yapılması enfeksiyonlara ve yara izlerine neden olabilir. Cildinizi yara dokusu oluşturma eğilimi varsa, kimyasal peeling veya mikrodermabrazyon cildinizi daha kötü yapabilir.

SONUÇ OLARAK: Akne tedavisinde kişinin kendine bakımI önemli yol haritasını oluşturur. Bunun için kendine odaklanma ya da zaman ayırma mühimdir. Dengeli bir diyet lif, yüksek çinko alımı ve çiğ gıdalar yeme, alkolden kaçınma, süt ürünleri, tütün, kafein, şeker, işlenmiş gıdalar ve cildi yağsız tutmak için uygun cilt temizliği yapılması sivilce tedavisinde önemli köşe taşlarıdır. Buna ek olarak yüksek tuz ve iyot içeren gıdalardan kaçınılmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  suratım sivilceden görünmüyordu ve cildim hassas olduğu için kullandığım kremler kürler alerji yapıyordu neoxin acmider ürününü önerdi arkadaşım doktorumada danıştım sakıncası olmadığını söyledi ve birkaç haftada cildim düzelmeye başladı yüzüm içeriği bitkisel ve vitaminlerden oluşuyor herhangi bir yan etkisi olmadı sabah ve akşam günde 2 defa bol su ile tüketiyorum ve düzenli kullanım çok önemli güvenilir markanın ürünü tavsiye ederim

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Burun Ameliyatı
Karın Estetiği
Flash Lambalı Epilasyon
Sabun ve Kül
Protez Tırnak
İğneli Epilasyon Nedir? Fiyatları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.