Sponsorlu Bağlantılar

Toplumda sık görülmesi ve son derece rahatsız edici bir kozmetik problem olan sivilce (akne vulgaris) tedavi edilebilen bir hastalıktır.özellikle ergenliğin başlaması ile ciltte yağlanma artmakta ve yağ bezlerinin faaliyeti bozulmaktadır. Bunun derideki görüntüsüde istenmeyen yağ birikimleri, şişlikler,iltihaplanmalar, deri altı kistleri olabilmektedir.

Oniki yaşından başlayarak onsekiz yaşına dek akne gençleri etkileyebilir. Ancak unutulmamalıdırki her yaşta, her dönemde ve her insanda bu sorun
gelişebilir.Kadınların %70′i, erkeklerin ise %80′inde hayat boyunca herhangi bir zamanda sivilce oluşabilir. Ne yazık ki kendi kendine geçebileceği gibi yanlış bilgilendirmeler tedavide geç kalınmalara , kalıcı izlerin
oluşumuna ve hatta şikayetin artmasına neden olabilmektedir.Cılt altındaki yağ bezlerinin fonksiyonun bozulması, porların kapanması ve birtakım bakterilerin iltihaplanmaya neden olması ile klasik sivilce görüntüsü cilt üzerinde belirir.
Akne oluşumunu etkileyen faktörler şunlardır:1-Genetik:Annede veya babada akne olması, çocuklarda görülme sıklığını artırır.2-Ultraviyole:Güneş ışınları sivilce oluşumunu olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

3-Terleme:Terleme ile sivilceler yoğunlaşır.

4-Diyet:Gıdaların sivilce oluşumunda artırıcı hiçbir etkisi yoktur.

5-Hormonlar:Adet düzensizliği ve hormonal bozukluklar sivilceleri yoğunlaştırır.

6-Kozmetik ürünler:Yanlış birçok kozmetik kullanımı, kozmetilk salonlarındaki uygulamalar cildin bozulmasında önemli bir pay oluşturmaktadır.

Akne klinik görüntüsüne göre çok farklı tiplerde gözlenebilir. En hafif formu olan komodojenik akne siyah noktalar veya beyaz butonlar şeklinde görünürken, iltihaplı formda olanlara püstül denir. En şiddetli formunu ise nodül ve kistler oluşturur; bunlar deri altında ağrılı büyük sertlikler olarak gözlemlenir ve ciltte kalıcı izlere neden olabilir.

Akne sadece yüzde değil ayrıca göğüs sırt gibi alanlarda da görülebilir. Yüz bölgesinde oluşan sivilceler ağrılı kaşıntılı olabilir.Fiziksel görüntünün bozulması psikolojik stres ve gerginliklere yol açabilir. Toplumdan uzaklaşma, mutsuzluk, hatta depresyon gelişimi bile gözlenebilir.

Akneli kişilerin birtakım kozmetik kremlerden, losyonlardan ve güzellik salonlarından çare arayışları ise hastalığın büsbütün kötüleşmesine , tedavinin zorlaşmasına neden olur. Bu merkezlerdeki uygulamalar kalıcı izlere dahi yol
açabilir ve hasta iyileşmediğini düşünerek yanlış bir inanışa kapılabilir.

Akne düzenli, ısrarcı ve uzun süreli tedavilere mutlak cevap verir. Hastanın doktoruna güvenmesi ve takiplerini devam ettirmesi gerekir. öncelikle hafif
formlarda sadece lokal tedaviler yeterli olabilir. Bu tedavi iyi bir temizleyici jel ile kombine edilir.Daha yoğun sivilcelerde ise antibiotik kullanımı gerekebilir ve bu genelde 3-5 aylık uzun bir dönemi gerektirir. İnatçı, şiddetli hastalarda ise A vitamini türevleri oldukça başarılı sonuçlar verir.Hastaları psikolojik olarak da yıkan bu hastalık başarılı bir şekilde doğru bir takiple düzeltilebilir.

Uzm.Dr.Ayşe öZBOYA NACAK

Sponsorlu Bağlantılar
Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
Sağlık
2 Eylül 2007

verdiginiz bilgiler icin tesekkurler.is hayatinizda basarilar diler saygilarimi sunarim.IYI GUNLER

Sağlık
2 Eylül 2007

(: tşkler Ahmet bey.

Sağlık
6 Şubat 2008

tavsiyeleriniz için teşekkürler ama ben benzamycin diye bir krem kullanıyorum bazen geçiriyor bazen geçirmiyor ne yapmam gerek.

Sağlık
17 Şubat 2008

bu bilgiler bana yeter sağ olun

Sağlık
31 Mart 2008

yaklaşık 8 senedir omuzlarımın arsında sivilceler var. bir türlü geçmiyor.

Sağlık
9 Mayıs 2008

3 sendir sivicelerle boğuşuyorum.kullanmadığım ürün kalmadı.kendi haline bırakıp oynamasam hiç bi kozmetik ürün kullanmasam kendiliğinden geçer mi.tşkürler

Sağlık
26 Ağustos 2008

benin yaşım 18 peki ya buna sigarnn bi etkisi varmıdır bunu merak ediyorum??

Sağlık
2 Şubat 2009

bnm 6 aydır sıvılve derdim var eskısehırde okuyorum ve oraya gttıgımden beri bu problemle karsılasıyorum makyaj yapmayı bıraktım hıc bsey surmuyorum yzume ama hala gecmıyorr sızce neden olusmus olablr cok merak ediyorumm????

Sağlık
2 Şubat 2009

merhaba ben esra 21 yasındayım yzumde hıc bsey yoktu. yanı cıksa bile sivilve arada sırada cıkardı son 8 ay ıcerındeyse cogalmaya basladı ve ınanılmaz deredede sıvılce olusmaya basladı suratımde lekeler kaldı sızce ne yapmalıyım kurtulamıyorum bu sıvılcelerden bilgılendrrsrnız sevnırım kolay gelsınn….

Sağlık
4 Mart 2009

merhaba ben leyla 28 yaşındayım özellikle omuz bölgesin de çok sivilce çıkıyo.yüzümde de var ne denedimse kurtulamadım ve psikolojim baya bozuldu bunlardan ne zaman kurtulacağımı bilmiyorum.bütün gün ayna önünde geçirmek istemiyorum bilgi verirseniz çok sevinirim şimdi de teşekkürler

Sağlık
5 Haziran 2009

affınıza sığınarak bir soru sorucam acaba çok mastırbasyon yapmak sivilce çıkmasına sebeb olurmu?

Sağlık
30 Haziran 2009

yazınız cok iyi.oldukça bu konu hakkında blinçli oldum.saolun

ippk
3 Temmuz 2012

ben 19 yaşındayım ve yüzümde hiç sivilce yok ama omuzum da çok var büyük ve iltahapli. geçmesi için ne yapmam gerek.

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
SİVİLCE ÇUKURLARI NASIL GİDERİLİR?
Nöropatik Ağrı Nedir?
Bulantı Neden olur? Mide Bulantısı Nedenleri
Gebeliğin 10. Haftası
Temas Dermatiti
DÜŞÜK TANSİYON NEDENLERİ
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.