SİVİLCELERDEN KURTULMAKSivilcelerden Kurtulmak

Çoğu kişi hormonlar veya stres nedeniyle sivilcelerle uğraşmak zorunda kalmaktadır. Aslında, sanılanın aksine, sivilceler cildin kirli olmasına bağlı olarak gelişmez. Aşırı temizlik de cildi daha çok tahriş ederek sivilcelere davetiye çıkarabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak, hormonlar kontrol edilemez değildir ve döküntüleri ortadan kaldırmak için yapabileceğiniz basit değişiklikler mevcuttur. Sağlıklı, parlayan ve sivilcesiz bir cilde kavuşmanız imkansız değil.

EVDE YAPABİLECEĞİNİZ ÇÖZÜMLER

**** pH dengeli bir temizleyici ile günde iki kez yüzünüzü yıkayın. Cildi temiz tutmanın ilk adımlarından birisi, cildin asit örtüsünü geri yüklemek ve aknelerin oluşma ortamını engellemek için etkili bir temizlik rutinine başlamaktır. Ph değeri 5.5 olan dengeli bir cilt temizleyici ürün ile yüzünüzü her sabah ve her gece uyumadan önce yıkayınız. Yorgun veya meşgul olmanıza rağmen birkaç dakikanızı cilt temizliği için ayırmanız, akneleri önemli ölçüde azaltacaktır.

 • Eğer sırtınız, omuzlar ve göğüs gibi vücudun diğer bölgelerinde sivilceler varsa, bu bölgelere de günde iki kez cilt fırçalama uygulayınız.
 • Makyajlarınızı çıkarmadan asla yatağa gitmeyiniz. Makyaj ile uyumak sivilcelerden kurtulma ihtimalinizi azaltır ve sivilce sayısının artmasına neden olabilir. Tüm makyaj kalıntılarının çıkarıldığından emin olmak için temizleyici ile yıkamadan önce yağsız bir makyaj temizleyicisi kullanın.

**** Yüzünüzü yağları kullanarak yıkayın. Yağlı temizleme yöntemi olarak bilinen bu yöntem, Asya’da popüler bir temizlik yöntemi olarak görülmektedir. Özellikle hassas cilt tipleri için daha nazik bir alternatif temizlik yöntemidir.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Zeytinyağı, yumurta yağı, üzüm çekirdeği yağı, hint yağı ve emu yağı gibi yağlar kullanılabilir.

**** Yüz fırçalama ve soyma işlemi uygulayın. Sivilcelerin neden olduğu ölü deri hücrelerin temizlenmesi için hafif fırçalama ürünlerine başvurabilirsiniz. Cilt soyma işlemi kimyasal veya fiziksel olabilir.

 • Daha yumuşak bir yaklaşım olarak, pH değeri 3-4 aralığında olan bir kimyasal ovalayıcı kullanılabilir. Kimyasal soyma işlemi ölü hücrelerinin olduğu ciltteki yapışkanlığı giderir.
 • BHA gurubu ürünlerin içinde salisilik asit vardır ve pH değeri 3 ile 4 arasında olmalıdır. BHA gurubu ürünler, ölü deri hücrelerini temizleyerek yeni hücrelerin oluşumunu teşvik eder. Sonuç olarak, akne çevresindeki ciltte kuruma ve pullanma ile karşılaşabilirsiniz, ancak cildiniz kendiniz yenilemeye başladıkça bu şikayetler de ortadan kalkacaktır. Cildinizin akne ile etkilenen alanlarında günlük bir temizleyici veya spot tedavisi kullanın.
 • Salisilik asit içeren aspirin tabletler de, ezilip su ile karıştırılarak sivilcelerin üzerine sürülebilir. Kızarıklık ve şişkinliği azaltacaktır.sivilcelerden nasıl kurtulabilirim
 • Diğer bir yol ise, cildinize hafif bir tabaka bal sürülüp 30 dakika bekletilmesidir. Daha sonra ılık su ile durulanır. Balın 3 ile 6 arasında değişen bir pH değeri vardır. Fakat 3 ve 4 arasındaki pH değerinde, AHA gurubu ürünler ciltte soyucu etki yaratır.
 • Fiziksel soyma için bir adet “konjac sünger” i temin ediniz. Yüz bölgesinde kullanmak için yeterice naziktir.
 • Fiziksel soyma için ayrıca yulaf ezmesi de kullanmayı düşünebilirsiniz. Bal ile yulaf ezmesini karıştırıp ovalayarak yüzünüze sürün ve 2-3 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

**** Aktif sivilceler için esansiyel yağları uygulayın. Neem yağı ve çay ağacı yağları sivilcelere neden olan bakterileri öldürebilir antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Sivilce olan bölgelere çay ağacı yağı veya neem yağının seyreltilmiş versiyonundan birer damla sürebilir veya pamuklu bir çubuk yardımıyla ilgili bölgeyi bu yağlarla silebilirsiniz.

 • Çay ağacı yağı cildi tıkayan mikropları temizlemeye yardımcı olabilecek bir antibakteriyel ajandır. Su ile seyreltilmeden kullanılmamalıdır. Aksi taktirde ciltte yanmalara ve aknelerin daha da kötüleşmesine neden olabilir.

**** Benzoil peroksit içeren ürünler kullanın. Akne eğilimli alanlarda benzoil peroksit içeren bir sabun veya losyon kullanabilirsiniz. Bu ürün ölü cilt hücrelerini daha hızlı temizler ve yeni hücrelerin oluşmasını teşvik eder. Cildinizde tahrişi önlemek için %3 veya daha az konsantrasyonda benzoil peroksit içeren ürünlerden kullanınız.

**** Kükürt içeren kil maskeleri kullanabilirsiniz. Nedeni bilinmemekle birlikte kükürdün sivilceleri yok etmede önemli etkisinin olduğu görülmüştür. Akne temizliğinde kükürt içeren ürünler tercih edebilirsiniz.

**** Temizlik sonrası bir tonik kullanın. Yüzünüzü yıkadıktan, soyma işlemi uyguladıktan veya maske yaptıktan sonra yüzünüzün tamamına bir tonik uygulayın. Tonikler gözenekleri sıkılaştırarak kir ve yağın birikmesine engel olur. Kozmetik mağazalarından tonik temin edebilirsiniz. Ya da, bir pamuk parçası ile hamamelis veya elma sirkesi kullanabilirsiniz. Tonikleri uyguladıktan sonra durulamayın, cildinizde kalsın.

**** Her zaman bir nemlendirici kullanın. Yağlı ciltler sivilce üretir. Ancak eğer cildiniz kuru kalırsa bu yağ üretimi daha da artabilir. Bunun önüne geçmek için her sabah ve akşam yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirici kullanın. Nemlendiriciyi tonikten sonra uygulayın.Sivilcelerden Kurtulmak retinoid

**** Retinoid kullanabilirsiniz. Genellikle reçeteli olarak satılır ve kullanmaya başlamadan önce yan etkileri hakkında bilgi edinmeniz önerilir. Retinoidli temizleyicilerin içinde yüksek oranlarda A vitamini yer alır. A vitamini sayesinde tıkanmış gözenekleri kir ve diğer kalıntılardan temizler. Reçeteli olanlar için doktora başvurmalısınız. Reçetesiz satılanları ise diğerleri kadar etkili değildir.

**** Azelaik asit içeren ürünleri bulmaya çalışın. Azelaik asit, kızarıklık ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Buğday ve arpada doğal olarak bulunan bir anti-bakteriyeldir. Eğer akneler cildinizin üzerinde koyu izler bırakma eğilimi gösterirse, Azelain asit içeren bir deneyin. Gözenekleri temizleyecek ve koyu lekelerin azaltmasını sağlayacaktır.

**** Yüz maskesi kullanabilirsiniz. Maskelerin içinde cildi yatıştıran ve bakterileri öldüren bileşikler yer alır. Haftada 2-3 kez ve her defasında 15-20 dakika bekletecek şekilde cildinizi kurutmak ve gözenekleri açmak için maske kullanın. Maskeleri eczaneler veya kozmetik mağazalarına bulabileceğiniz gibi evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz.

 • Salatalık ve yulaf ezmesinden bir karışımını oluşturulabilir. Salatalık kızarıklığı azaltıp koyu lekelerle savaşırken yulaf ise cildi yumuşatıp tahrişleri azaltır. Her ikisini bir kapta karıştırıp macun kıvamına getirin ve yüzünüze uygulayın. 15-20 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

DERMATOLOG TARAFINDAN UYGULANACAK TEDAVİLER

**** Profesyonel bir cilt bakımı yaptırabilirsiniz. Yüzdeki sivilceleri azaltmaya yönelik olarak içinde kaplıca kürü, temizleyiciler ve maskeler bulundurur. Eğer yüzünüzde bir estetiysen tarafından bu şekilde profesyonel bir bakım yaptırmak sizi rahat hissettirmeyecekse, bir cildiye uzmanına başvurarak daha çok tıbbi destekli bir cilt bakımı için öneri alabilirsiniz.

**** Yüzde soyma işlemi (peeling) gerçekleştirebilirsiniz. Soyma işleminde ölü deri hücreleri ve bakterileri eriten asit içerikli özel bir jel kullanılır. Normal cilt bakım rutininize ek olarak düzenli olarak yüz peelingi yapmanız da aknelerin azalmasında önemli katkı sağlayacaktır.

**** Mikrodermabrazyon prosedürünü deneyebilirsiniz. Cildinizde yeni hücrelerin oluşmasını teşvik amacıyla uygulanan bir işlemdir. Birkaç ay boyunca haftada bir kez mikrodermabrazyon tedavisi alınması, cildin dış tabakasında etkili en iyi yöntemlerden biridir.

**** Lazer tedavisi düşünebilirsiniz. Sivilcelerden Kurtulmak lazerBakterileri yok etmek için başvurulan yollardan biridir. Yoğun lazer ışınları ile yağ üretimi fazla olan bölgelerdeki cildin alt katmanları hedeflenir ve aşırı yağ üretimine neden olan bezler yok edilir. Lazer tedavisi biraz ağrılı olabilir ancak akneleri %50 oranında azalttığı görülmüştür.

**** Işık tedavine başvurabilirsiniz. Ağrılı lazer tedavilerinin aksine, ışık tedavileri bakterileri öldürmek için ışıklı özel bir çubuk kullanmaktadır. Kırmızı, yeşil ve mavi gibi renklere sahip bu tedavinin akneleri yok etmeden pozitif etkisinin olduğu görülmüştür. Işık tedavisinin sizdeki akneler için uygun olup olmadığını öğrenmek için bir uzmana danışınız.

**** Reçeteli ilaçlar kullanılabilir. Bazı ciddi akne vakalarında cildiye uzmanı tarafından ilaçlar reçete edilir. Ancak yan etkilerine karşı dikkatli olunmalıdır. Tüm ilaçlarda olduğu gibi istenmeyen bazı yan etkiler muhakkak olacaktır.

 • Kadınlarda kullanılacak bazı özel doğum kontrol hapları da sivilcelere neden olan hormon dengesizliğinin düzenlenmesinde etkili olacaktır. Almadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.
 • Şiddetli bazı akne durumlarında uzmanlar tarafından reçete edilen bilindik ilaçlardan birisi de “accutane” etken maddeli ilaçtır. Sivilcesi olan kişilerde neredeyse tamamında olumlu etki sağlayan yoğun retinoid içerikli bir tedavi yöntemidir. Ancak, ciddi sayılabilecek yan etkileri olduğu için dikkatli kullanılmalı ve belli aralıklarla kan testleri verilerek kontrol edilmelidir.

HAYATINIZDA YAPACAĞINIZ KÜÇÜK DEĞİŞİKLİKLER

**** Düzenli egzersiz yapınız. Egzersiz yapılması, vücutta aknelerin yok edilmesine yardımcı birkaç değişikliğin olmasını sağlar. Egzersiz, endorfin hormonu salgılanmasını sağlayarak stresi ve dolayısıyla yağ üretimini azaltır. Ayrıca terleme ile ölü cilt hücrelerinin temizlenmesini sağlar. Sadece yüzünüzde değil, aynı zamanda sırt, göğüs ve omuzlar gibi vücudun diğer bölgelerinde sivilceleri azaltmak için günde en az 30 dakika egzersiz yapmaya gayret ediniz.

**** Yüzünüze dokunmayın. Genellikle yüzümüze dokunmaya alıştığımız için bunun önüne geçmeniz zor olabilir. Özellikle sivilcelerle oynama, yüzünüzü kaşıma, ovuşturma gibi hareketlerden kaçınmaya çalışın. Asla sivilceleri patlatmayınız. Bunu yapmanız, bakterilerin ve siyah noktaların yayılmasına, kalıcı sivilce izlerinin oluşmasına ve sivilcelerin daha da kötüleşmesine neden olur.

**** Sık sık duş alın. Düzenli şekilde duş alınması, yağ üretimini düşürmeye, bakterileri öldürmeye ve ölü cilt hücrelerinden temizlenmeye yardımcı olur. Vücudunuzu hafif bir temizleyici ve saçlarınızı da aynı şekilde hafif bir şampuan ile yıkayınız. Sert sabunlar cildin tahriş olmasına ve kurumasına yol açar. Egzersiz yaptıktan sonra gözeneklerin dışarı atığı kir ve ölü cilt hücrelerinin temizlenmesi için mutlaka duş alınız.

Sivilcelerden Kurtulmak sağlıklı beslenme**** Sağlıklı beslenin. Çok işlenmiş ve fazla yağ içeren besinlerin cildinizde sivilce oluşturma ihtimalleri daha yüksektir. Kepekli tahıllar, meyve, sebze ve proteinli besinlerden dengeli şekilde beslenmeniz, cildin daha hızlı yenilenmesini sağlayacak ve gereksiz yağ üretimini azaltacaktır. Mümkün olduğunca işlenmiş veya fazla miktarda şeker içeren yiyeceklerden uzak durun. Bunu hem cilt sağlığınız hem de genel vücut sağlığınız için yapınız.

**** Günde en az 8 saat uyuyun. Yeterli uyku ile iki temel kazancınız olur. Birincisi, vücudunuz rahatlama ve dinlenme fırsatı bulur. İkincisi, vücudun detoksifiye olmasına yardımcı olur. Yeterli miktarda uyumadığınız zaman cildiniz kendisini yenileme ve hücreleriniz yenileme şansı bulamayacaktır. Her gece belli bir uyku saatinizin olması, uyku düzeni kazanmanızı sağlar. Aynı zamanda biyolojik saatinize uygun bir uyku döngüsü oluşur. En az 8 saat uyumaya çalışınız.

**** Bol miktarda su içiniz. Günde en az sekiz bardak su içilmesi gerektiğiniz hepimiz bir yerlerden duymuşuzdur. Su, vücudunuzun detoksifiye olmasını (zararlı toksikleri atmasını) ve cildin arınmasını sağlar. Bu nedenle gün boyunca bol miktarda su tüketmeye gayret ediniz.

**** Vücudunuzu ve zihninizi rahatlatın. Yüksek stres düzeylerinde artış, sebum (yağ bezleri) üretimine yol açar. Bu nedenle vücudun dinlenmesi için zaman ayırmak ve ona iyilik yapmak gerekir. Stresi azaltma ve vücudu rahatlatmanın birçok yolu vardır. Örneğin kitap okuma, müzik dinleme, banyo yapma, meditasyon ve yoga ve ibadet etme şeklinde bu liste uzar gider. Siz kendi vücudunuz için hangi seçeneğin etkili ve faydalı olduğunu düşünüyorsanız onu yapın.

**** Çamaşırlarınız düzenli olarak yıkayın ve temizleyin. Üzerinizdeki giysiler, kullandığınız havlu ve yatak yastık kılıfları gibi kumaşların en azından haftada bir yıkanarak kir ve bakterilerden arındırılması önemlidir. Akne sorunları için hassas ciltlere yönelik hazırlanan nazik bir temizleyici kullanın.

**** Yağsız makyaj ürünlerini tercih ediniz. Akne varlığında makyaj yaparak gizlemeye çalışmak sizi bir kısır döngüye sokabilir. Çünkü makyaj ürünlerinin akneleri kötüleştirme riski de bulunmaktadır. Bu nedenle akneleri kötüleştirmemesi için yağsız mineral içeren makyaj ürünlerini kullanın. Sadece onu saklamaya çalışırken Güç fondötenler ayrıca tavsiye edilir. Mümkün olduğunda, gün boyunca ciltteki gözenekleri tıkayan makyajlardan kaçının.

 • Makyaj fırçalarınızı da düzenli olarak temizlemeniz, bakteri üremesinin engellenmesi için önemlidir.

**** Her gün güneş kremi kullanın ve bronzlaşmaya çalışmayın. Aşırı şekilde güneş ışınlarına maruz kalma ve solaryum gibi yöntemlerle bronzlaşmaya çalışmak zararlı UV ışınlarını içerdiğinden dolayı zararlıdır ve cilt kanseri için de risk faktörüdür. Güneşin zararlı UVA ve UVB ışınlarına cildin maruz kalması, hem cildin erken yaşlanmasına neden olur hem de kırmızı sivilceler gibi pigment üreten hücrelerin uyarılmasına neden olur.

 • Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması ciltte lekeler, çizgiler ve kırışıklıklar gibi erken yaşlanma belirtilerine de neden olur. UV hasarı DNA hasarı anlamına gelmektedir. Anti-aging özellikleri hem de gelecekteki cilt kanseri riskini azaltması açısından güneş kremlerinin kullanılması oldukça önemlidir. Sağlıktaki genel kurallardan birisi burada da geçerlidir: “önleme tedaviden daha iyidir.” Güneşin altında veya başka yöntemlerle güvenli şekilde bronzlaşma yoktur. Hepsi de ciltte hasar riski taşır.
 • Her gün SPF değeri en az 30 olan bir güneş kremini kullanmanız oldukça önemlidir. SPF değerinin 30un üstüne çıkması, UVB ışınlarına karşı önemli ölçüde koruma sağlar. SPF değeri ne kadar yüksek olursa olsun %100 koruma sağlamaz ve 30dan sonraki değerlerin koruma düzeyleri arasında önemli farklar yoktur. Mesela SPF değeri 60 olan bir krem 30 olan bir kremin iki katı kadar koruma sağlamaz. Doğrusu şudur: SPF değeri 30 olan %92 koruma sağlarken SPF değeri 60 olan krem ise %95 düzeyi gibi bir koruma sağlar.Sivilcelerden Kurtulmak güneş kremi
 • UVA değeri PA korunması PA+++ veya daha yüksek olan bir güneş kremi aynı zamanda güneş ışınlarından kaynaklanan inflamasyonları da önler. PPD, SPF’nin UVA eşdeğeridir. Minimum PPD20 olan bir güneş kremini kullanın. Pensilvanya + sistemi PPD koruma katmanı karşılık gelen bir + vardır. Ülkeler farklı PA sistemlerini kullanırlar. Mesela, Kore 3+ katmanlı bir sistem kullanırken Japonya ve Tayvan 4+ katmanlı bir PA sistemi kullanmaktadır.
 • Güneşin altında çok fazla zaman geçirmeniz gerektiği durumlarda cildinizi korumak için uzun kollu giysiler, pantolon ve şapka giyiniz. Mümkünse gölgeye çekiliniz. Güneş gözlüğü takınız. Özellikle gözlerinde daha az melanin olanların güneş gözlüğü kullanması daha gereklidir. Gerekirse bir şemsiye bile kullanabilirsiniz. Bazı ülkelerin mevsimsel şartlarından dolayı şemsiye sıklıkla kullanılan bir aksesuar halini almıştır.

**** Diş macunu, limon ve karbonattan kaçının. Dikkatli kullanılmadığında, bu ürünlerin ciltte tahriş ve kimyasal yanıklara neden olduğu görülmüştür.

 • Diş macunu, limon, karbonat ve tuzun akne tedavisi için etkili olduğu düşünülmekle birlikte, cilde zarar verebileceği de unutulmamalıdır. Bu tür maddelerden herhangi birini kullanmaktan kaçının.

**** Çevre kirliliği ve biyolojik birikime neden olduğundan dolayı kayısı scrub’ları ve plastik mikro boncuklardan kaçının.

 • Kayısı scrub’ları kült ürünlerdir ancak ceviz kabukları ciltte mikro düzeyde yırtılmalara neden olabilir.

İPUÇLARI

 • Çok sayıda akne tedavisini birlikte kullanmayın. Bu şekilde başarılı bir tedavi sonucu elde ettiğinizde hangisinden kaynaklandığını bilemezsiniz. Bunun yerine tek seferde bir tedavi ile başlayın ve sonuca göre diğer ürün ve tedavilere geçiş yapın.
 • Tedavi süresince sabırlı olunuz. Akneler bir gecede ortaya çıkabilir ancak tedavi sonucunu bir gecede göremezsiniz. Sabırlı ve istikrarlı şekilde tedaviye devam etmelisiniz.
 • Doğal içeriğe sahip ürünler tercih ediniz. Kendiniz sağdan soldan duyduğunuz şekilde değil de, üzerinde “doğal” ibaresi bulunan ürünlerden alınız. Özellikle marka olarak bilinen, güvenilen ve etkisini ispatlamış ürünler alınız.

UYARILAR

 • Salisilik asit gibi akne tedavileri kullanıyorsanız, güneş kremi de kullanın. Bu kimyasallar aknelerle mücadele eder ancak cildi de güneş ışınlarına karşı daha duyarlı hale getirir.
 • Eğe hamileyseniz (hamile kadınlarda genellikle akne ortaya çıkar), herhangi bir reçetesiz ilaç kullanmadan önce bir doktora danışınız.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  Ben 13 Yaşındayım Ve Yüzümün Her YeRİNDE Sivilce var doktorun verdiği ilçalrın hiç etkisi yok napabilirim sizce..Kısa zamanda kesin sonuç almak istiyorum

  Sağlık

  slm ben 16 yaşındayım suratım komple sivilceyle kaplı.psikolojik bunalıma girdim insanlarla sivilcem yüzünden iletişim kuramıyorum.açıkçası kimsenin suratına bakamıyorum.kısa zamanda sonuç almak istiyom

  Sağlık

  ya aslında beende öle fazlada sivilce yok öle tek tük yani ama çok sinir bozucu yani napılabilir sizce???

  Sağlık

  ASLINDA BENİM SIKINTIM SİVİLCELER DEGİL BENDEKİ ALARJİ BİR DURUM NE ZAMAN PATATES KIZARTMASI,ÇEKİRDEK,YUMURTA.VE YAGLI KIZARTMALAR TÜKETSEN HEMEN SANİYADE O GÜN SİVİLCELER ÇOGALIYO ASLINDA ÇOK KÜÇÜK SİVİLCELER AMA YİNEDE BENİ ÇOK RAHATSIZ EDİYO BU DURUM HEMDE ÇOK YAGLI BİR CİLDE SAHİBİM ONDAN DOLAYIDA OLABİLECEGİNİ DÜŞÜNÜYORUM BU SIKINTIYI 2 SENEDİR YAŞIYORUM ŞİMDİ 18 YAŞINDAYIM BU SORUNU NASIL ÇÖZÜCEM BİLEMİYORUM AMA SİVİLCELERİN ÇIKMASINA NEDEN OLAN SİZE DAHA DEMİN ANLATTIGIM YİYECEKLERİ 1 SENEDİR TÜKETMİYORUM OMA YİNEDE SİVİLCELERDEN KURTULAMADIM AMA SEBEBİ ASLINDA CİLDİMİN ÇOK YAGLI OLMASI BUNUN İÇİN SİZDEN BİR CEVAP VE ÖNERİ BEKLİYORUM YARDIMCI OLA BİLİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUM TŞK

  Sağlık

  evet bir çay tabağına
  1 çay kaşığı limon suyu
  1,5 çay kaşığı pudra bebek budrası olurya ondan
  ikisinide çırpın biraz 1 dk kadar ve yüzünüze sürün kesin çözüm deneyin ve görün hiçbir sakıncası yoktur doktorum bana onerdi 3 gündü 1 tane bile siyah noktam kalmadı sizde deneyin bu kırmızı sivilci akneyede iyi geliyor yani limon sivelcenin kökünü kurutuyor pudra ise yüzünüze vitamin minaral veriyor yumuşak olmasını sağlıyorr herkesin evinde pudra ve limon vardır

  Sağlık

  benimde yüzümde sivilceler var bi türlü geçmiyor 16 yaşındayım çok sinir bozucu doktora gittim bana nadixa die bi krem verdi onu kullanıyorum ama daha bi etkisini göremedim ama iyi diyolar o kreme bakalım görcez etkisini..

  Sağlık

  ya limon ile pudrayı uyguladım çok fena yandı :D ama bakalım ne olacak

  Sağlık

  limon we pudrayı deneyen arkadşlar nasıl sonuç aldı

  Sağlık

  ark meraba size ben sivilce için bi cözüm buldum ve size vereyim Bir diş sarımsağı ikiye kesin ve iç kısmını tam sivilcenizin üzerine sürün.Bunun devamlı yapılması probleminizi ortadan kaldıracakdır bana inanaın bende 15 yaşında bi kızım yüzemde benimde sivilcem vardı 3 4 tane ve geçdi hadi durmayın deneyin

  Sağlık

  arkadalar ben 14 yasında bır kızın her tarafımda sıvılce var çok sınır bozucu sızın verdıgınız ıkı seyıde denedım ama olmadı baska napa bılırım lutfen bıseyler onerın eyer guzerl onerılwerı olan varsa msn adresım duygumm_-35@hotmail.com ıkı tane m le ok

  Sağlık

  arkadaşlar benimde yüzümde yılardır sivilce vardı.denemedim yöntem içmediğim ilaç kalmadı ama en sonunda buldum.akşamları yatmadan önce yüzünüzü antiseptik bi sabunla önce yıkayın ardından yüzünüzü kurulayın ve sonra çok az diş mancunu sürün sivilceler üzerine diş macununu masaj yaparak tüm sivilceli bölgeye sürün bir kaç dk sonra yüzünüz gerilmeye başlıycak 5 dk sonra yüzünüzü yıkayın sonrasında nemlendirmek için krem sürün yoksa çok kuruyo cildiniz.

  Sağlık

  arkadaşlar benimde böyle bi sorunum var bencede limon ve pudura kulanın daha etkili birşey bilen varsa yasın

  Sağlık

  you should use to lemon and sodium carbonate really they are very useful

  Sağlık

  yha bıktım yha nolur bi çözüm bulun şu sivilcelerime yha nolursunuzz

  Sağlık

  evet arkadaşlar varr bnd 19 yaşında bır genç kızım ve 5 senedırde sıvılcelerden kurtulamıyordum sıvılcenın cıkmasını artık takmıyor ınsan bellırlı bır sureden sonra fakat herhangı bır topluma gırdıgınde veya tanıscagı zaman cok utanıyor rahatsızlanıyor herkesın yuzune baktıgını düşünüyor bunun ıcın en kesin çözüm sülük tedavisi 2 adet sülüğü alıp bırini bir yanagınıza dıgerınıde dıger yanagınıza koyun ılk sınek ısırıgı gıbı sızlayacaktır ama daha sonrasında acı yok bu kesın cozum yok ben yapamam dıyorsanız doktor kontorolu altın da her ay tahlıl olmak sartıyla roaccuntane adında hap ile çözüme ulaşabılırsınız en az 3 ay en fasla 6 ay olmak sartıyla ii günler…

  Sağlık

  benim sivilcelerim var ne kadar kötü sadece sivilcelileranlar ben artk aynaya bile bakmak istemiyorum ben 13yaşındayım 3senedir çekiyom bu lanetleri ama çözüm yolu vardır mutlaka lütfen çareini bulun ben limon ve pudrayı
  denicem bakalım ne olacak…

  Sağlık

  özlem bu bahsettiğin sülükleri nerelerden temin ediosun istanbulda bulabılcegım bır yer var mı?

  Sağlık

  Arkadaşlar sivilce (akne) hemen iki günde geçecek bir sorun değil tedavisi zaman alır ve sabır ister. Kesin çözümleri var ama doktor kontrolünde kullanmanız gereken ilaçlar ve bunları kan tahlili yaptırıp ve imzalamış olduğunuz bir belgeyle ve reçete ile gidip alıyorsunuz yan etkileri bir hayli fazla olan ilaçlardır kullanmadan önce mutlaka yan etkilerini okuyun ve doktorunuzdanda sizi bilgilendirmesini isteyin Aknetrent diye bir ilaç var mümkünse bunu kullanmamaya çalışın diğer ilaçlara göre yan etkisi çok çok fazla çok ağır yan etkileri var herkese sağlıklı günler

  Sağlık

  hocam iyi günler ben 16 yaşındayım . sivilcelerimden dolayı 3 4 senedir bunalıma giriyom ara sıra.hiç yüzümden eksik olmuyo .kaybolsada izleri kalıyo .doktara gitti benzamin diye bi ilaç verdi ama izleri kalıyo ne yapmalıyım lütfen yardım edin .

  Değerli ziyaretçimiz sizinle aynı durumu paylaşan milyonlarca gencin olduğunu bilmelisiniz. Ergenlik çağlarında gençlerin büyük bir bölümü sivilcelerle yaşamak zorunda kalabilir. İleriki dönemlerde bu durum azalarak kaybolacaktır. Size tavsiyemiz doktorunuzun tavsiyelerinden çıkmamanız ve asla sivilcelerinizle oynamamanızdır. Geçmiş olsun dileklerimizle.

  Sağlık

  selam arkadaslar 17 yasında bi kızım.bazı geçmeyen sivilceler çok sinir bozucu benim şakaklarımda war we geçmio artk kaldılar lütfen onlar icin bi çözüm bulun :(

  Sağlık

  mrb arkadaslarr ben 13 yasındayımm ve bunu 10 yasından bellı cekıyorum neden 10 yasında basladı nouda bılmıyorumm :D neyyse arkadaslar bazı sıtelerden ve bu sıteden onerdıgınızz seylerı yapacıgım ıns gcerr yha dılerım kı sızdede gecer :( ….

  Sağlık

  arkadaşlar bendede sivilce vardı 16 yaşındayım size önerim ben uyguladım yüzüm tertemiz sivilce bile yok 1 tatlı kaşığı yoğurt ile limon suyunu karıştırın ve yüzünüze uygulayın 15 dakika beklesin sonra ılık su ile yıkayın uygulayın etkisini görürsünüz

  Sağlık

  sivilcelerden kurtulmanın tek bi yolu var oda cildiyeye gitmek 18 yaşındayım ve bende sivilcelerimii çok takıyodummm cildidyeye gittim ilaç yazdı 1. haftada gözle aşırı farkedilecek şekilde azaldı 2. hafta tamamen kalmadı sınıftaki herkes ilacımın ismini istedi kmseden ilaç ismide bulmayın çünkü doktor sizin cildinize uygun ilacı yazıyor öyle buhar banyosudur falandır filandır her boku deneyip suratımı maffettim kızarıp duruyodu yapmayın sakın her bulduğunuz şeyi sürmeyin suratınıza ve günde 2 kez yüzünüzü yıkayın.ayrıca yazın denizde yandıktan sonrada sivilceleriniz kuruyo vücudunuzdakiler bile.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
El ve Tırnak Bakımı
Kuru ve Yıpranmış Saçlar İçin Maske, Bakım
Gençliğin Sırrı
Boyun Sarkması Nasıl Giderilir
Sivilcelerden Kurtulmak
Saçkıran
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.