SİVRİSİNEK SOKMALARINDA NE YAPILIRsivrisinek sokmalarında ne yapılır

Yazın sıcak havalarda gezmek ve açık hava aktivitelerine katılmak eğlencelidir. Ancak bu tür çevre ve bunaltıcı sıcak havalarda sivrisinekler çoğalma fırsatı bulur. Haliyle sizin içinde sıkıntı yaratabilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Aşağıda bu tür rahatsız edici sivrisinek sokmalarından kaynaklanan şişkinlik ve ağrıdan kurtulmak ve sivrisinek sokmalarını önlemek için başvurulabilecek bazı ipuçları yer almaktadır.

SİVRİSİNE SOKMALARINDA TEDAVİ

Bir sivrisinek tarafından ısırıldığınızı fark ettiğinizde, ilgili bölgeyi su ve sabun ile yıkayınız. Su ve sabunla yıkadıktan sonra, ısırma olan yerine üzerine kaşıntı ve kurumayı önlemesi için bir miktar alkol sürün.

Isırık üzerine Kalamin losyon veya hidrokortizon (anti-kaşıntı) bir krem ​​uygulayabilirsiniz. Bu tedavilerin her ikisi de kaşıntıyı azaltabilir. Kalamin losyon, kaşıntı tedavisinde dünya genelinde kullanılan, çinko oksit ve demir oksit içerikli bir anti-kaşıntı üründür. Reçetesiz satılan hidrokortizonların içinde kaşıntıyı rahatlatmaya yardımcı az miktarda (%1) steroid bulunmaktadır. Ayrıca yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Isırılan bölgeye hamamelis veya koltukaltı deodorantı da sürebilrisiniz. Anti-kaşıntı ve anti-inflamatuar özelliklerinden dolayı hamamelis bitkisi piyasaya sürülmede çok önce yerli Amerikalılar tarafından kullanılan bir bitki olmuştur.

Deodorantın içinde ise sivrisinek ısırması ile ilişkili ağrıları kesen ve şişkinliği azaltan alüminyum klorür bulunmaktadır.

Isırılan yeri su ve Epsom tuzunda bekletin. Epsom tuzu magnezyum ve sülfattan yapılmaktadır. Birçok sağlık sorunu için çözüm olmakla birlikte zihni rahatlatıcı etkisi de bulunmaktadır. Magnezyum ise beyindeki serotonin düzeyini yükseltmenin yanı sıra, çok sayıda enzimin aktivitesini de düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Epsom tuzu ile sivrisinek sokmasını rahatlatmanın birkaç yolu vardır:

 • Epsom tuzu banyosu yapabilirsiniz. Bunun için almış olduğunuz tuz paketinde tarfi edildiği gibi tuzu küvetteki suyun içine boşaltın ve içinde yaklaşık 30 dakika bekleyin.
 • Epsom tuzuna su karıştırarak ince bir hamur oluşturup kompres yapabilirsiniz. Daha sonra bu hamuru ısırılma olan bölgeye sürünüz. Çok sıcak bir bez ile sarıp 10 dakika boyunca kapalı tutun. Bu işlemi gerektiği kadar tekrarlayın.

Şişmeyi azaltın. Özellikle iltihabı frenlemek için aşağıdaki ipuçlarına başvurunuz:

 • Bir paketi soğuk buz parçaları ile doldurun ve ilgili bölgeye uygulayın. Sivrisinek sokmasından kaynaklı kaşıntı, ağrı ve şişkinliklerde faydalıdır.
 • Doğal veya ağızdan alınan ilaç antihistaminik’lerden alabilirsiniz. Antihistaminikler şişlik ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur. Doğal antihistaminler arasında aşağıdaki bitkiler bulunmaktadır:
 • Isırgan otu: Bazı doktorlar vücudun ürettiği “histamin” miktarını azaltma kabiliyeti ile bilinen ısırgan otunun dondurulmasını veya kurutulup saklanmasını önermektedir.
 • Öksürük otu da doğal antihistaminik özellik taşımakta ve etkili sonuçlar yaratmaktadır. Özellikle Avrupa ülkelerinde cilt hastalıklarını tedavi etmek için bu bitki uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Yapraklar ezilip macun şeklinde kullanılacağı gibi bu bitki özünü içeren tabletler de alınabilir.
 • Fesleğen de doğal bir antihistaminik bitkidir. Birkaç fesleğen yaprağını buhar altında ısıtıp ilgili cilt bölgesine sürebilirsiniz. Fesleğen aynı zamanda ciltte kurdeşene neden olan yabancı ajanlarla da mücadele eder.

EVDE HAZIRLANABİLECEK BİLEŞİMLER 

Esansiyel yağlar kullanabilirsiniz. Esansiyel yağlar cildi yatıştırır, iltihabı tedavi eder ve hatta ısırık boyutunu azaltabilir. Sizin cilt tipinize uygun olan esansiyel yağ çeşidini bulun. Mesela lavanta yağı, bazı ciltlere sivrisinek ısırmalarında mükemmel sonuçlar vermekte iken bazılarında ise arıları cilde çeker.

 • Çay ağacı yağı da önemli bir dermatolojik ilaçtır. Sadece kepek, atlet ayağı ve akne tedavisine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bir anti-inflamatuar, kaşıntı kesici olarak da görev yapar ve antiviral özellikleri ile de enfeksiyonlarla mücadele eder.
 • Çay ağacı yağı gibi, lavanta yağı da şişkinlik ve inflamasyonu azaltır, sivrisinek ısırıkları ile ilişkili kaşıntı hissinde rahatlama sağlar. Lavanta yağı, çay ağacı yağı gibi diğer sivrisinekleri de uzaklaştırır. Ancak çay ağacı yağının aksine, arıları çekebilir.sivrisinek sokmalarında nasıl önlem alınır

Muz kabuğu kullanabilirsiniz. Muzları yedikten sonra kabuklarını sivrisinek ısırıkları için kullanabilirsiniz. Önce ilgili bölgeyi bir el dezenfektanı ile temizleyin daha sonra üzerine muz kabuğunun iç kısmını ovuşturarak yerleştirin. 5-10 dakika üzerinde bekletin. Muz kabuğu kaşıntıyı rahatlatacak ve cildin hızlı bir şekilde kurumasını sağlayacaktır.

Et yumuşatma tozu kullanabilirsiniz. Bir yemek kaşığı et yumuşatma tozu ile bir yemek kaşığı suyu karıştırarak hamur kıvamına getirin. Daha sonra ilgili ısırık olan bölgeye sürün.

 • “Papain” veya “bromelain” içeren et yumuşatma tozu, böcek ısırıklarındaki zehrinin çekilip tükürükle dışarı atılmasını kolaylaştırır ve kaşıntı hissini azaltır.
 • Eti yumaşatan papain veya bromelain enzimleri aynı zamanda çeşitli doğal maddelerde bulunmaktadır. Örneğin bromelain ananas suyu ve kökünde bulunur. Papain ise papaya ve dağ papayasında bulunur.
 • Eğer et yumuşatma tozu el altında yoksa, papaya ya da ananastan bir parça kesip cilde uygulayabilirsiniz.

Şeffaf bir oje kullanabilirsiniz. Sivrisinek ısırığı olan yere biraz şeffaf oje sürün ve beş dakika boyunca kurumasını bekleyin. Daha sonra ojeyi çıkarın ve gerekirse tekrar uygulayın.

Organik elma sirkesi kullanabilirsiniz. Elma sirkesindeki asitlik nedeniyle sivrisinek sokmalarında önemli bir kaşıntı-kesici olarak görev yapar. Elma sirkesinin pH düzeyi nispeten daha az asidiktir. Kaşıntılı kızarmış ciltte pH’ı dengeler. Sivrisinek sokması olan ciltte kaşıntıyı rahatlatmak için elma sirkesini uygulamanın iki yolu vardır:

Birincisi sıvı çözelti içinde:

 • Eşit miktarda ılık su ve elma sirkesi karıştırılır.
 • Sonrasında çözeltiye pamuk batırılarak ilgili bölgeye sürülür.
 • Bir ya da iki dakika boyunca kurumasını bekleyin. Gerekirse yeniden uygulayın.

İkincisi macun şeklinde;

 • Eşit miktara elma sirkesi ve mısır unu karıştırılır.
 • Sonra ilgili bölgeye sürülerek kuruması beklenir.
 • Kuruduktan sonra sıcak su ile yıkanır.

SİVRİSİNEK SOKMALARI NASIL ÖNLENİR

Günlük olarak B1 vitamini almaya çalışın. Yapılan bazı araştırmalar, bu vitamin sayesinde kokunuzda değişim olduğundan cildimizi sivrisineklere daha az çekici hale getirdiğini ortaya çıkarmıştır.

Yaşadığınız yerde dışarıda su birikintisi olmamasına dikkat edin. Çünkü sivrisinekler bu tür sulu ve bataklık olan alanları sever ve yumurtalarını buralara bırakıp çoğalırlar. Çatı oluklarında, havuz içinde, bahçe içindeki kaplar ve eşyaların içinde suları açık halde bırakmayınız. Açıkta kalması gereken suları ise belli aralıklarla değiştirin.

Pencere veya kapı çerçevelerinde delik ve açıklık bırakmayın. Yazın pencereleri açacaksanız sineklik kapalı kalsın. Eğer yoksa pencerelerinize taktırın.

Böcek kovucu ürünler kullanabilirsiniz. İçinde DEET, Picaridin veya limon okaliptüs yağı olan ürünler tercih edin. Sitronella mumları da sivrisineklere karşı kullanılabilir.

Dışarı çıktığınızda koruyucu giysiler giyin.

 • Uzun kollu tişörtler, uzun pantolon ve çoraplar giyin. Ayrıca, geniş kenarlı şapka özellikle baş bölgesi için fayda sağlayacaktır.
 • Çok fazla sivrisinek olan yerlerde yüzünüze ve vücudunuza cibinlik giyebilirsiniz. Bebekler ve küçük çocukları da sivrisinek sokmalarına karşı korumak için cibinlik giydirebilirsiniz.

EVDE SİVRİSİNEK KOVUCULAR BULUNDURABİLİRSİNİZ

Evde kendiniz bir sivrisinek kovucu ortam oluşturabilirsiniz. Sivrisinek lambası veya mumlarına benzer şekilde evde bir sivrisinek kovucu yapmak için; kapaklı bir kavanozun içine bir bulaşık süngeri ile lavanta, yarpuz, okaliptüs, limon ve nane yağlarından bir veya birkaçını bir arada kullanın.

 • Süngeri esansiyel yağlardan herhangi birine veya birkaçına batırıp doygun hale getirin.
 • Daha sonra bu süngeri bir kapalı kabın içine koyup 24 saat bekletin.
 • Bu süre geçtikten sonra kutunun kapağını açtığınızda uçucu esansiyel yağlar sivrisinekler için kovucu özellik gösterecektir.

Doğal yağlar ve sirke ile bir sivrisinek kovucu sprey hazırlayabilirsiniz. Hazırlayabileceğiniz çok temel bir tariftir. Bu tarifte kendini kanıtladığı için özellikle okaliptüs yağı kullanılmaktadır. Ancak yukarıda isimleri verilen diğer yağlardan da istenilen bir tanesi ya da karışımları da kullanılabilir.

 • Bir sprey şişesi içinde aşağıdakileri karıştırın;
 • Yarım bardak hamamelis,sivrisinekleri kovmak için ne yapılır
 • Yarım su bardağı elma sirkesi.
 • Esansiyel yağlardan 30-50 damla. Uçucu yağların damla. Citronella, karanfil, limon, biberiye, çay ağacı, Cajeput, okaliptüs, sedir, catnip, lavanta, nane veya bunların kombinasyonlarını kullanabilirsiniz.

Malzemeleri sprey şişesinde karıştırdıktan sonra iyice çalkalayın ve cildinizin açıkta kalmış yerlerine püskürtün. Gözlerinize veya ağzınıza bulaştırmamaya dikkat edin.

Kurutulmuş veya taze bitkilerden bir sivrisinek kovucu hazırlayabilirsiniz. Tarifte haşlanmış otlar ve hamamelis bitkisi bulunmaktadır. Böcekler, özellikle sinekler, bu otların yaydığı kokuyu hiç sevmezler.

 • Bir bardak kaynar su alıp içine kurutulmuş nane, nane, citronella, limon, catnip, lavanta ya da karanfilden herhangi birkaçından 3-4 yemek kaşığı ekleyip bir kombinasyon hazırlayın. Ardından kabın kapağını kapatın.
 • İki dakika sonra, kapağını açıp ılık oluncaya kadar dinlendiriniz.
 • Buz dolabında saklayıp gerektiği zaman cildinize uygulayın.

Lavanta veya lavanta yağını doğrudan cildinize uygulayabilirsiniz. Lavanta doğal bir sinek kovucudur ve hatta kediniz veya köpeğinizde de pireler için kovucu olarak harika sonuçlar verir. Bir miktar lavantayı doğrudan bileğinize veya diğer ilgili cilt bölgelerine gerektiği kadar uygulayabilirsiniz.

Nane yağı ya da nane ailesinden diğer ürünleri de doğrudan cilde uygulayabilirsiniz. Nane de lavanta gibi diğer bir doğal kovucu bitkidir. Klasik, tatlı nane kokusu vardır. Nane, yaban sümbülü ve yarpuz istenmeyen sinekleri uzaklaştırır ve harika kokulara sahiptir.

Cilde doğrudan uygulayabileceğiniz bir bitki de fesleğen veya fesleğen yağıdır. Fesleğenin güzel kokusunu sineklerin çoğu genellikle sevmez ve özellikle güvelere karşı da etkilidir.

Sarımsağı da cildinize doğrudan sürebilirsiniz. Bu seçenek sarımsağın rahatsız edici kokusundan dolayı diğerlerine göre daha az kullanılmaktadır. Ancak bir kovucu kullanmanız gerekiyor ve diğer yukarıda sayılan bitkisel çözümler yoksa son çare olarak sarımsak kullanabilirsiniz. Sivrisinekler için etkili olduğunu fark edeceksiniz.

İpuçları

 • Bir sprey şişesini su ile doldurun ve sivrisinek ısırığının olduğu yer püskürtün. Sonra suyun üzerine bir miktar tuz serpin ve bu şekilde su ile tuzun birlikte yaklaşık 30 saniye kalmasını sağlayın. Ardından su ile yıkayın.
 • Oje kullanırken cildinizde çatlama olmadığından emin olun. Çünkü ojeden dolayı çatlaklarda enfeksiyon ve ağrı ortaya çıkabilir.
 • Kaşıntıyı azaltmak için akne ürünlerinden herhangi birini kullanabilirsiniz.
 • Bir pakete buz koyup cildinize uygulayınız. Buz cildi serinletme ve kaşıntıyı rahatlatmaya yardımcı olacaktır.
 • Dışarıda iken ya da sivrisineklerin olduğunu bildiğiniz bir yerde iken böcek kovucu giysiler giymeniz, sivrisinek sokmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Ayrıca, uygun ve cildi kapatan kıyafetler giyilmesi de zaten koruyucu olacaktır.
 • Bilgisayar kullanma veya TV izleme ile sivrisinek ısırıklarından dikkatinizi çekebilirsiniz.
 • Isırığa naneli diş macunu sürün ve en az 30 dakika süreyle bir yara bandı ile üzerini kapatın. Bu uygulama ısırığı küçültecek ve daha az kaşıntılı hale getirecektir.
 • Isırık olan yeri kaşımanız, kaşıntıyı arttıracak ve iyileşme sürecini uzatacaktır. Bu nedenle sivrisinek ısırığını kaşımaktan kaçının. İyileşme süresini uzatmanın yanı sıra enfeksiyon için de davetiye çıkarırsınız.
 • Eğer çatlak ve kuru bir cildin üzerine sirke uygularsanız yakacaktır.
 • Hamamelis ve karbonat tozu ile macun yapın. Cilde sürüp kuruyana kadar bekleyin. Sonra soğuk su ile durulayın.
 • Her gün ve her iki saatte bir kaşıntı kremi uygulayın.
 • Tırnağınız ile ısırığın üzerine bir “X” işareti yapabilirsiniz. Kaşıntıyı önleyecektir.
 • İlaç firmalarında özellikle böcek ısırıkları veya zehirli sarmaşık için üretilen anti-kaşıntı kremleri veya jelleri satmaktadır.
 • Sivrisinek ısırığının üzerine bir dilim çiğ soğan sürmeyi deneyin.
 • Küçük şişlerden birini sıcak su ile doldurun. Isırık olan bölgede kaşıntı hissettiğinizde cildinizin üzerine koyabilirsiniz.
 • Gece yatmadan önce ısırma yerine tıraş sonrası losyonu sürer ve gece boyunca bekletirseniz, kaşıntıyı giderecek ve iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Uyarılar

 • Eğer ısırılma ile birlikte ateş, şiddetli vücut ağrıları, bulantı veya kusma gibi belirtilerle de karşılaşırsanız, bir doktora görünün. Sivrisinekler tıbbi tedavi gerektiren virüslü hastalıklar, sıtma ve dang humması gibi hastalıkların bulaşmasına neden olurlar.
 • Bazen de bazı kişilerde sivrisinek ısırması sonucu ciddi alerjik reaksiyonlarla karşılaşılmaktadır. Şiddetli ürtiker, hırıltılı solunum ve boğazda şişme gibi belirtiler acil tıbbi müdahale gerektirir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Yaşlı Ciltler Nasıl Nemlendirilmeli
Parmak Çatlakları Nasıl İyileşir
Uyuşturucu Madde Bağımlılığı
Soğuk Algınlığına Doğal Çözümler
Sağlıklı Bir Cilt İçin 4 Basit Adım
Baş Ağrınız Boyun Ağrısından Kaynaklanabilir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.