SİYAH ÇAY
Siyah Çay nedir?
Siyah çay, Camellia sinesis bitkisinin işlenmesi ile elde edilen bir üründür. Yaşlı yaprakları ve saplarından ilaç yapmak için kullanılır. Yeşil çay ise aynı bitkinin taze yapraklarından yapılan ve bazı farklı özellikleri olan çaydır. Uyarıcı etkisi ile bilinen ve yurdumuzda sıklıkla tüketilen siyah çay değişik konularda faydalara sahiptir. Bunun yanında olası yan etkileri, dozajı ve farklı sağlık durumlarındaki kimselerin nasıl ve ne kadar tüketmeleri gerektiği, hangi ilaçların etkinliğini azalttığı hususu ayrı bir araştırma konusudur.

Sponsorlu Bağlantılar

SİYAH ÇAYIN DİĞER İSİMLERİ
Siyah Yaprak Çay, Black Leaf Tea, Camellia sinensis, Camellia thea, Camellia theifera, Chinese Tea, English tea, Tea, Té Negro, Thé Noir, Thea bohea, Thea sinensis, Thea viridis, Theaflavin.

MUHTEMEL ETKİLERİ

 • Yaşlı insanlarda ayakta (ortostatik hipotansiyon)baş dönmesinin önlenmesi.
 • Atardamarlar sertleşme (ateroskleroz) riskini azaltır.
 • Kalp krizi riskini azaltır.
 • Böbrek taşı riskini azaltır.
 • Parkinson hastalığı riskini azaltır.
 • Yumurtalık kanseri riskini azaltır.

Siyah çayın büyük oranda etkisiz olduğu sağlık sorunları da vardır. Bunlar;

 • Mide, kolon, ve rektum kanseri riskini azaltır.
 • Meme kanseri riskini azaltır.

İSPATLANMAMIŞ ETKİLERİ
Osteoporoz, baş ağrısı, yüksek tansiyon, mide rahatsızlıkları, kusma, ishal, diş çürümelerini önleme, tip 2 diyabet, akciğer kanseri, kanser riskini azaltır ve kilo kaybı teşvik eder.

Sponsorlu Bağlantılar

SİYAH ÇAY NASIL ETKİ EDER?
Siyah çay, % 2 ile % 4 oranında kafein içerdiğinden düşünme ve uyanıklığı etkiler, idrar çıkışını artırır ve Parkinson hastalığının belirtilerini azaltabilir. Aynı zamanda kalp ve kan damarlarını korumaya yardımcı olabilen antioksidanlar ve diğer maddeler içerir.

NE KADAR GÜVENLİ?
Siyah çay, çoğu yetişkin için güvenlidir. Çok fazla siyah çay, kafein içerdiğinden günde en fazla beş bardak gibi yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler hafif ciddi aralığında olabilir. Baş ağrısı, sinirlilik, uyku sorunları, kusma, ishal, sinirlilik, düzensiz kalp atışı, titreme, mide yanması, baş dönmesi, kulaklarda çınlama, konvülsiyonlar ve karışıklık sorunlarına yol açabilir.
Eğer hamileyseniz ya da emziriyorsanız küçük miktarlarda, siyah çay, muhtemelen zararlı değildir. Bir günde 2 bardak siyah çaydan daha fazla içmeyin. Bu çay miktarı yaklaşık 200 mg kafein sağlar. Bu miktardan daha fazla düşük riskleri ve diğer olumsuz etkileri artırır.
Kafein, genellikle bazı yiyeceklerde bulunduğu için düşük miktarlarda çocuklarda muhtemelen güvenlidir. Eğer;

 • Hamile veya emziren.
 • (Aritmi) bir kalp rahatsızlığı
 • Şiddetli anemi veya kanama bozukluğu
 • Meme, rahim ya da yumurtalık kanseri
 • Endometriozis ya da miyom
 • Osteoporoz varsa siyah çayı büyük oranlarda tüketmekten kaçının.
 • Yüksek tansiyon var. Küçük miktarlarda düzenli olarak alınan siyah çay kan basıncını yükseltmemektedir. Ama bazı kimselerde seyrek içilse dahi kafein, kan basıncını etkileyebilir.

İLAÇLARLA ETKİLEŞİMİ VAR MI?
Evet! var. Siyah çay bağırsaklardan demir emilimini azaltır. Demir emiliminin azalması demek yeterince oksijen taşıyan molekül olan alyuvarların üretilememesi demektir.
Adenozin (Adenocard)
Etkileşim Değerlendirmesi: Orta. Bu ilaçla birleşiminde dikkatli olun. Doktorunuzla konuşun. Siyah çay kafein içerir. Siyah çaydaki kafein adenozin (Adenocard) etkilerini engelleyebilir. Adenozin (Adenocard), genellikle kalp üzerinde bir test yapmak için doktorlar tarafından kullanılır. Bu teste, kardiyak stres testi denir. Kardiyak stres testi öncesi siyah çay ya da kafein içeren diğer ürünlerin alımını en az 24 saat önce durdurun.
Antibiyotikler (kinolon antibiyotikleri)
Etkileşim Değerlendirmesi: Orta. Bu ilaçla birleşiminde dikkatli olun. Doktorunuzla konuşun. Vücut kafeinden kurtulmak için kafeini parçalar. Bazı antibiyotikler, vücudun kafein parçalamasını hızlı bir şekilde düşürebilir. Siyah çay ile birlikte bu antibiyotik almak baş ağrısı, artmış kalp hızı ve diğer yan etkileri de dahil olmak üzere yan etkilerin riskini artırabilir.
Bazı antibiyotikler şunlardır; siprofloksasin (Cipro), enoxacin (Penetrex), norfloksasin (Chibroxin, Noroxin), sparfloksasin (Zagam), Trovafloxacin (Trovan) ve grepafloxacin (Raxar)
Simetidin (Tagamet)
Etkileşim Değerlendirmesi: Orta. Bu ilaçla birleşiminde dikkatli olun. Doktorunuzla konuşun. Siyah çay kafein içerir. Vücut ondan kurtulmak için kafeini parçalar. Vücudun kafein parçalanma hızını Simetidin (Tagamet) azaltabilir. Siyah çay ile birlikte simetidin (Tagamet) baş ağrısı, hızlı kalp atışı ve diğerleri de dahil olmak üzere kafein yan etkilerin olasılığı artabilir.
Klozapin (Leponex’in)
Etkileşim Değerlendirmesi: Orta. Bu ilaçla birleşiminde dikkatli olun. Doktorunuzla konuşun. Vücut kafeinden kurtulmak için klozapin (Leponex’in)’i parçalar. Siyah çayda kafein vücudun klozapin (Leponex’in) parçalanmasını hızlı bir şekilde düşürür. Klozapin (Leponex’in) ile birlikte siyah çay almak klozapin (Leponex’in) etkileri ve yan etkilerini artırabilir.
Dipiridamol (Persantine)
Etkileşim Değerlendirmesi: Orta. Bu ilaçla birleşiminde dikkatli olun. Doktorunuzla konuşun. Siyah çay kafein içerir. Siyah çaydaki kafein dipiridamol (Persantine) etkilerini engelleyebilir. Dipiridamol (Persantine), genellikle kalp için uygulanan testlerde doktorlar tarafından kullanılmaktadır. Bu test, bir kardiyak stres testi denir. Kardiyak stres testi öncesi siyah çay ya da kafein içeren diğer ürünlerden en az 24 saat önce uzak durun.
Disülfiram (Antabuse)
Etkileşim Değerlendirmesi:
Orta. Bu ilaçla birleşiminde dikkatli olun. Doktorunuzla konuşun.
Vücut kafeinden kurtulmak için ilacı parçalar. Disulfiram vücuttan kafeinin atılma hızını düşürür. Antabuse ile birlikte siyah çay (kafein içerir) hiperaktivite, sinirlilik ve diğerleri de dahil olmak üzere kafeinin etkileri ve yan etkilerini artabilir.
Efedrin
Etkileşim Değerlendirmesi:
Orta. Bu ilaçla birleşiminde dikkatli olun. Doktorunuzla konuşun.
Uyarıcı ilaçlar sinir sistemini hızlandırır. Siyah çay kafein içerir. Kafein ve hem de efedrin uyarıcı ilaçlardır. Efedrin ile birlikte siyah çay vücudun çok fazla uyarılması ve bazen ciddi yan etkilere ve kalp sorunlarına neden olabilir. Aynı zamanda kafein içeren ürünleri ve efedrin almayın.
Östrojenler
Etkileşim Değerlendirmesi: Orta. Bu ilaçla birleşiminde dikkatli olun. Doktorunuzla konuşun.
Vücut ondan kurtulmak için siyah çayda kafeini parçalar. Östrojenler kafeinin parçalanma hızını düşürebilir. Östrojen hapları ve siyah çay içme baş ağrısı, hızlı kalp atışı ve diğer yan etkilere neden olabilir. Östrojen hapları ile kafein alımını sınırlamak gerekir.
Bazı östrojen hapları conjugated equine estrogens (Premarin), ethinyl estradiol, estradiol ve diğerleri
Fluvoksamin (Luvox)
Etkileşim Değerlendirmesi:
Orta. Bu ilaçla birleşiminde dikkatli olun. Doktorunuzla konuşun.
Vücut kafeinden kurtulmak için siyah çaydaki kafein parçalar. Fluvoksamin (Luvox) vücuttaki kafeinin parçalanma hızını azaltabilir. Fluvoksamin (Luvox) ile birlikte kafein alınması vücutta çok fazla kafein nedenidir, kafeinin etkilerini ve yan etkilerini artırmak söz konusu olabilir.
Lityum
Etkileşim Değerlendirmesi: Orta. Bu ilaçla birleşiminde dikkatli olun. Doktorunuzla konuşun.
Vücut doğal olarak lityumdan kurtulur. Kafein vücuttan lityum atılımını hızlandırabilir. Kafein içeren ürünler ve lityum alırsanız, bu durumu azaltarak durdurun. Çok hızlı bir şekilde kafeinin durdurma, lityumun yan etkilerini artırabilir.
Astım için ilaçlar (Beta-adrenerjik agonistler)
Etkileşim Değerlendirmesi: Orta. Bu ilaçla birleşiminde dikkatli olun. Doktorunuzla konuşun. Siyah çay kafein içerir. Kafein kalbi uyarabilir. Astım için bazı ilaçlar da kalp uyarabilir. Astım için bazı ilaçlarla kafein alınması çok kalbin çok fazla uyarılması ve kalp sorunları neden olabilir.
Astım için bazı ilaçlar Albuterol (Proventil, Ventolin, Volmax), metaproterenol (Alupent), terbutalin (Bricanyl, Brethine) ve isoproterenol (Isuprel) içermektedir.
Depresyon için kullanılan ilaçlar
Etkileşim Değerlendirmesi:
Orta. Bu ilaçla birleşiminde dikkatli olun. Doktorunuzla konuşun. Siyah çay kafein içerir. Kafein vücudu uyarabilir. Depresyon için kullanılan bazı ilaçlar da vücudu uyarabilir. Siyah çay içme ve bazı depresyon ilaçlarının beraber alımı vücudun çok fazla uyarılmasına yol açar. Bu da hızlı kalp atışı, yüksek tansiyon, sinirlilik gibi ciddi yan etkilere neden olabilir.
Depresyon için kullanılan bu ilaçların bazıları phenelzine (Nardil), tranilsipromin (Parnate) ve diğerleri sayılabilir.
Kan pıhtılaşmasını yavaşlatan ilaçlar(Antitrombosit / antikoagülan)
Etkileşim Değerlendirmesi:
Orta. Bu ilaçla birleşiminde dikkatli olun. Doktorunuzla konuşun. Siyah çay kafein içerir. Siyah çay, kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Ayrıca, pıhtılaşma yavaş ilaçlar ile birlikte siyah çay almak, morarma ve kanama riskini artırabilir.
Bazı ilaçlar pıhtılaşma yavaşlatır aspirin, klopidogrel (Plavix), diklofenak (Voltaren, Cataflam, diğerleri), ibuprofen (Advil, Motrin, diğerleri), naproksen (Anaprox, Naprosyn, diğerleri), dalteparin (Fragmin), enoksaparin (Lovenox) , heparin, warfarin (Coumadin) ve diğerleridir.
Pentobarbital (Nembutal)
Etkileşim Değerlendirmesi:
Orta. Bu ilaçla birleşiminde dikkatli olun. Doktorunuzla konuşun. Siyah çayda bulunan kafeinin uyarıcı etkileri, pentobarbital ilacının uyku üreten etkilerini bloke edebilir.
Phenylpropanolamine
Etkileşim Değerlendirmesi:
Orta. Bu ilaçla çayın birleşimine dikkat edin. Doktorunuzla konuşun.
Siyah çaydaki kafein vücudun uyarabilir. Phenylpropanolamine de aynı zamanda vücudun uyarabilir. Birlikte kafein ve phenylpropanolamine alarak vücudun çok fazla uyarılmasına neden olarak kalp atışında artış, kan basıncı, ve sinirlilik durumlarına yol açar.
Riluzol (Rilutek)
Etkileşim Değerlendirmesi:
Orta. Bu ilaçla çayın birleşimine dikkat edin. Doktorunuzla konuşun. Vücut bu ilacı parçalayarak ondan kurtulmak isyeteyecektir. Siyah çay içmek, vücudun riluzole (Rilutek) parçalanmasını hızlı bir şekilde düşürebilir ve bu da ilacın etkileri ve yan etkilerini artırabilir.
Uyarıcı maddeler
Etkileşim Değerlendirmesi:
Orta. Bu ilaçla çayın birleşimine dikkat edin. Doktorunuzla konuşun.

Uyarıcı ilaçlar sinir sistemini hızlandırır. Sinir sistemini hızlanması uyarıcı etkisi sayesinde kendinizi gergin hissedecek, kalp atışlarınız hızlanacaktır. Siyah çaydaki kafein de aynı zamanda sinir sistemi hızlandırabilir. Uyarıcı ilaçlar ile birlikte siyah çay içmek, kalp hızı artışı ve yüksek tansiyon gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Siyah çay birlikte uyarıcı maddeleri almaktan kaçınınız.
Bazı uyarıcı ilaçlar diethylpropion (Tenuate), epinefrin, phentermine (Ionamin), efedrin (Sudafed) ve diğerleri sayılabilir.
Teofilin
Etkileşim Değerlendirmesi:
Orta. Bu ilaçla çayın birleşimine dikkat edin. Doktorunuzla konuşun. Siyah çay kafein içerir. Kafein, teofilin benzer şekilde çalışır. Kafein aynı zamanda vücudun teofilinden arındırılmasını azaltabilir. Bu da teofilinin etkilerinin artması yada yan etkilerinin artmasına neden olabilir.
Verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan)
Etkileşim Değerlendirmesi:
Orta. Bu ilaçla çayın birleşimine dikkat edin. Doktorunuzla konuşun. Vücut kafeini atabilmek için onu parçalamalıdır. Verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) siyah çaydaki kafeinin parçalanmasını azaltır. Siyah çay içilmesi ve verapamil (Calan, Covera, Isoptin, Verelan) alınması baş ağrısı ve kalp atışının artması da dahil olmak üzere, kafeinin yan etkilerinin görülme riskini artırabilir.
Warfarin (Coumadin)
Etkileşim Değerlendirmesi:
Orta. Bu ilaçla çayın birleşimine dikkat edin. Doktorunuzla konuşun. Warfarin (Coumadin), kan pıhtılaşması yavaş olduğunda kullanılır. Fazla miktarda siyah çay, varfarin (Coumadin) kan pıhtılaşmasını yavaşlatmasını iyi düşürebilir. Warfarin (Coumadin) dozunun değiştirilmesi gerekir.
Alkol
Etkileşim Değerlendirmesi:
Az. Alkolle çayın birleşimine dikkat edin. Doktorunuzla konuşun. Alkol, vücuttaki kafeinin parçalanmasını azaltabilir. Siyah çay, alkol ile birlikte kan dolaşımına alınması baş ağrısı, hızlı kalp atışları da dahil olmak üzere kafein yan etkileri çok fazla olmasına neden olabilir.
Doğum kontrol hapları (Gebeliği önleyici ilaçlar)
Etkileşim Değerlendirmesi: Küçük, bu etkileşime dikkat edin. Doktorunuzla temas halinde olunuz.
Sağlık sağlayıcı ile konuşun.
Vücut ondan kurtulmak için siyah çaydaki kafeini parçalar. Doğum kontrol hapları vücudun kafein atımını etkiler. Doğum kontrol hapları ile birlikte siyah çay almak baş ağrısı, hızlı kalp atışı ve diğer yan etkilere neden olabilir.
Bazı doğum kontrol hapları, etinil östradiol ve levonorgestrel (Triphasil), etinil östradiol ve noretindron ve diğerleri sayılabilir.
Flukonazol (Diflucan)
Etkileşim Değerlendirmesi: Küçük, bu etkileşime dikkat edin. Doktorunuzla temas halinde olunuz. Siyah çay kafein içerir. Flukonazol (Diflucan) vücudun kafein atılımını düşürebilir. Bunların beraber alınması, vücutta çok uzun süre kalmasına sinirlilik, endişe ve uykusuzluk gibi yan etkilerin risklerin artmasına neden olabilir.
Depresyon için kullanılan ilaçlar (trisiklik antidepresanlar)
Etkileşim Değerlendirmesi: Küçük, bu etkileşime dikkat edin. Doktorunuzla temas halinde olunuz. Siyah çay, tanenler olarak adlandırılan kimyasal içerir. Tanenler birçok ilacı kendine bağlar ve onların emilimini azaltır. Bu etkileşimin önüne geçmek için siyah çay, 1 saat önce çay içimini bırakın ve 2 saat sonra trisiklik antidepresanlar olarak adlandırılan depresyon ilaçlarını kullanın.
Bazı depresyon ilaçları, amitriptilin (Elavil) veya imipramin (Tofranil, Janimine) içerir.
Diyabet için ilaçlar (antidiyabetik ilaçlar)
Etkileşim Değerlendirmesi: Küçük, bu etkileşime dikkat edin. Doktorunuzla temas halinde olunuz. Siyah çay, kan şekerinin artmasına neden olabilir. Diyabet ilaçları kan şekeri azaltmak için kullanılır. Kan şekerini artıran siyah çay, diyabet ilaçlarının etkinliğini düşürebilir. Kan şekerinizi yakından izleyin. Diyabet ilaç dozunun değiştirilmesi gerekiyor olabilir.
Diyabet için kullanılan bazı ilaçlar (Amaryl) glimepirid, gliburid (DiaBeta, Glynase PresTab Micronase), insülin, pioglitazon (Actos) rosiglitazon (Avandia), klorpropamid (Diabinese) glipizid (Glucotrol), tolbutamid (Orinase) ve diğerleridir.
Meksiletin (Mexitil)
Etkileşim Değerlendirmesi: Küçük, bu etkileşime dikkat edin. Doktorunuzla temas halinde olunuz. Siyah çay kafein içerir. Meksiletin (Mexitil) vücudun kafein parçalanmasını azaltır. Siyah çayla birlikte Meksiletin (Mexitil) alınması kafeinin etkilerini ve siyah çayın yan etkilerini artırabilir.
Fenotiyazinler
Etkileşim Değerlendirmesi: Küçük, bu etkileşime dikkat edin. Doktorunuzla temas halinde olunuz. Siyah çay, tanenler olarak adlandırılan kimyasallar içerir. Tanenler birçok ilaç bağlayarak vücuttan emilimini azaltır. Bu etkileşimin önlemek için 1 saat önce siyah çay alımını bırakın ve 2 saat sonra fenotiyazin ilaçları alın.
Bazı fenotiyazin ilaçlar flufenazin (Permitil Prolixin), klorpromazin (Thorazine’le), haloperidol (Haldol) proklorperazin (Compazine alınan), tiyoridazin (Mellaril) ve trifluoperazin (Stelazine) içerir.
Terbinafin (Lamisil)
Etkileşim Değerlendirmesi: Küçük, bu etkileşime dikkat edin. Doktorunuzla temas halinde olunuz. Terbinafin (Lamisil) vücuttaki kafeinin parçalanma hızını düşürür baş ağrısı, kalp atışının artması ve diğer etkileri de dahil olmak üzere yan etkilerin riskini artırabilir.

SİYAH ÇAY DOZUNUN AYARLANMASI
8-ons (226,796185 gram) siyah çayda 40-120 mg kafein vardır. Aşağıdaki dozlarda bilimsel araştırma incelenmiştir:
Ağızdan:
Baş ağrısı ya da zihinsel uyanıklığı artırmak için: Günde ortalama 250 mg kafein (birkaç bardak siyah çay) kadar tipik bir doz alınabilir.
Kalp krizi ve böbrek taşı riskini azaltmak için: Günde en az bir fincanlık bir doz yeterlidir.
Damar sertliğini önlemek için (Ateroskleroz): Demlenmiş siyah çaydan her gün 125-500 ml (1-4 bardak)
Parkinson hastalığı önlemek için: Erkekler 5 ile 33 bardağa tekabül eden oranda demlenmiş siyah çaydan aldıklarında, çay içmeyenlere oranla Parkinson hastalığına yakalanma riski en düşük değerdedir. Ancak, günlük olarak yaklaşık 1-3 fincan siyah çay içen erkeklerde anlamlı olarak daha düşük Parkinson hastalığı geliştirme olasılığı bulunmaktadır. Kadınlarda, günde orta düzeyde kafein alımı (1-4 bardak siyah çay) en iyi derecede etkili olan orandır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Alman Papatyası
Aslan Kuyruğu
Yılan Yastığı
HURMA, TAM BİR BESİN DEPOSU
Ginkgo Biloba Kapsülü
Şifalı bitkiler – acı bakla
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.