SİYAH DOLGU NEDİR? NE DEĞİLDİR?siyah-dolgu-nedir-ne-degildir

Siyah dolgu yada diğer adı ile amalgam dolgu diş çürüklerinin tedavisinde alınan çürük alanları doldurmak için kullanılan yaygın bir malzemedir. Amalgam dolgular aynı zamanda gümüş dolgu olarak da bilinir.

Sponsorlu Bağlantılar

Civa içermesi nedeniyle yıllarca iyi olup olmadığı konusunda endişeler var olmuştur. Yazımızda amalgam dolgunun ne olduğu, ne olmadığı konusunda bazı yanıtlar bulacaksınız.

AMALGAM NEDİR?

Amalgam yaklaşık 150 yıldır diş hekimliğinde kullanılan en popüler ve etkili dolgu malzemesidir. Gümüş amalgam olarak da adlandırılmasına rağmen amalgam dolgu çeşitli metallerin (gümüş, cıva, kalay ve bakır) bileşimini içerir. Az miktarda da çinko, indiyum ya da paladyum kullanılabilir.

Diş renkli malzemeler de artık dişlerin tamir edilmesinde kullanılabilir. Bu nedenle, amalgam geçmişe oranla daha az sıklıkla kullanılmaktadır. Bununla birlikte, yeni malzemeler tüm durumlar için kullanılamaz. Amalgam diğer malzemelere göre daha az maliyetlidir. Aynı zamanda, zamanla daha iyi tutması, çiğnemeden kaynaklanan baskı ve aşınmaması da diğer üstün özellikleridir.

Sponsorlu Bağlantılar

AMALGAM NE KADAR GÜVENLİ?

Milyonlarca insanın amalgam dolgusu vardır. Asıl endişe ise içerdiği civa üzerine gündeme gelmiştir. Amalgam dolguların güvenliği ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. 2009 yılında, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), bu araştırmayı değerlendirdi ve amalgam kullanımını sınırlamak için hiçbir neden bulamadı. FDA, amalgam dolguların yetişkinler ve çocukların 6 ve üzeri yaşları için güvenli olduğu sonucuna vardı.

AMALGAMDA NEDEN CİVA KULLANILIR?

Civanın püf noktası; dolgunun esnek olmasına olanak sağlamasıdır. Bir alaşım tozu ile karıştırıldığında, bu karışım diş içine konulduğunda baskı için yeterli yumuşaklık sağlar. Aynı zamanda hızlı bir şekilde sertleşir, ısırma ve çiğneme kuvvetine dayanabilir.

AMALGAMDAKİ CİVA NEDEN ENDİŞE KAYNAĞIDIR?amalgam-dolgu

Civa, çevrede doğal olarak oluşan bir metaldir. Civa birçok termometre olduğu gibi bir sıvı olarak mevcut olabilir. Isıtıldığında gaz haline gelir. Aynı zamanda, diğer maddelerle birleştirilebilir.

Hemen hemen herkes içme suyu, toprak, gıda ve hava yoluyla civaya maruz kalmaktadır. Kirlilik nedeniyle balıklarda biriken civa nedeni ve bunların tüketilmesi ile ilgili endişeler artmaktadır. Civa aynı zamanda, civa içeren sanayi yakıtlarının yakılması ile havaya karışmaktadır. Bu kapsamda tüm kaynaklardan vücutta ve organlarda birikebilir.

Çoğu maddede olduğu gibi vücutta civanın neden olduğu hasarın derecesi alınan miktarı ile ilişkilidir. Çok düşük seviyelerde civa alımı kötü sonuçlara yol açmaz. Yüksek seviyelerde civa – örneğin, işçilerin işleri gereği civa almaları gibi- maruz – birkaç belirtiye neden olabilir. Bunlar anksiyete, sinirlilik, hafıza kaybı, baş ağrısı ve yorgunluktur.

Vücuttaki dolguların civayı ne kadar salacağı ve vücudun ne kadar bunu emeceği üzerine tartışmalar vardır. Geçmişte, amalgam dolguların etkisiz olduğu düşünüldü. Yani dişteki civanın hiçbir şekilde salınmadığı anlamına gelir. Son yıllarda, sofistike testler bu görüşü değiştirdi. Amalgam dolgunun çok az miktarı buhar şeklinde çok küçük miktarda açığa çıkabilir.

Araştırmalar da ağızdaki amalgam dolgudan salınan civanın çok düşük miktarda olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda amalgam dolgudan salınan civa miktarı hava ve gıda yolu ile alınan civadan daha düşük miktarda olduğu bildirilmiştir.

BAZI KİŞİLERDE AMALGAMA REAKSİYON VAR MI?

Nadir durumlarda, insanlar amalgam civaya alerjik reaksiyon göstermektedir. Amalgam dolguya alerjisi olan bireyler diğer malzemelerini kullanabilirler.

HAMİLE KADINLAR NE YAPMALI?

Yapılan araştırmalar amalgam dolguların gebeler üzerinde herhangi bir etkisi olduğunu göstermemiştir. Ancak, civa plasentayı geçebilir. Genel olarak, diş hekimleri gereksiz diş bakımını önlemeyi hamile kadınlara önermektedirler. Gebelik süresince ise amalgam dolgu yaptırmamaları gerekmektedir. Şayet ille de diş çürüğü için dolgu yaptırılacaksa diğer dolgu malzemeleri kullanılmalıdır.

AMALGAM MADEM GÜVENLİ, NEDEN DİŞÇİ GEREKLİ TEDBİR ALIYOR?

Diş hekimleri hemen hemen her gün cıva ile çalışmakta olduğundan, güvenlik önlemlerini almalıdır. Diş hekimleri bu nedenle koruma olmazsa çok miktarda civa buharı teneffüs ederler. Bu nedenle, bu maruziyet, zamanla civa zehirlenmesi belirtileri üretebilir.

Amalgam yapmak için, diş hekimleri gümüş, kalay ve diğer metalleri içeren bir toz ile sıvı civayı karıştırır. Diş hekimleri bir membran ile ayrılmış toz ve sıvı civa içeren özel kapsüller satın alırlar. Hekimler o hala kapsüldeyken amalgamı karıştırmak ve membranı delmek için özel amaçlı makineler kullanır. Karıştırma işlemi tamamlandıktan sonra, kapsül açılır. Amalgam dişe yerleştirilene kadar civa diğer metaller ile bileşik oluşmuştur. Bu aşamadan sonra artık toksik değildir.

Bir amalgam dolgu yaptırıyorsanız yada var olan bir tanesini söktürüyorsanız, doktorunuz ağzınızdan fazla amalgamı çekebilmek yada yutmanızı önlemek için yüksek emiş güçlü cihaz kullanacaktır.

AMALGAMIN ALTERNATİFİ VAR MI?amalgam-dolgu-iyi-mi-kotu-mu

Evet var. Civanın yanı sıra indiyum içeren dental amalgamlar bulunmaktadır. İndiyum civayı tutar ve bu nedenle civa ortama daha az salınır. Yüksek bakır amalgamları da var ve onlar daha az civa ve daha fazla bakır içerir.

Diş hekimleri aynı zamanda dişleri restore etmek için kompozit reçine, porselen ve altın gibi diğer malzemeleri de kullanabilirler. Amalgam kompozit reçineden daha güçlüdür ve dişçi koltuğunda daha az zaman gerektirir. Kompozit reçine diş renginde bir maddedir. Kompozit reçine amalgamdan daha hızlı takıldığı için her durumda kullanılamaz.

AMALGAM DOLGULARI DEĞİŞTİRMELİYİM?

Dolgu yaptırılacak ise, civaya karşı alerjiniz yoksa amalgam yaptırmayayım diye ısrarcı olmanıza gerek yok. Ama yine de endişeniz varsa alternatifler hakkında doktorunuzla konuşun.

Peki var olan amalgam dolgular değiştirilmeli mi? Amalgam dolgular sadece eskidiği, kırıldığı yada dolgu altında çürük var olduğu zaman değiştirilmesi gerekir. Amalgamın sorun olduğuna dair kanıt yoktur.

İyi yapılmış amalgam dolgunun değiştirilmesi dişin sağlıklı parçasının gereksiz kaybına neden olabilir ve aynı zamanda daha fazla civa salınmasına yol açabilir. Eğer amalgam ile ilgili endişeleriniz varsa, diş hekiminiz ile seçenekleri görüşün.

GENEL OLARAK AVANTAJ VE DEZAVANTAJLARI

Avantajları:

  • Dayanıklılık – Amalgam dolgular en az 10 15 yıl gider ve genellikle kompozit (diş renginde) dolgular daha az sürer.
  • Güç – Daha güçlü olup çiğneme kuvvetine dayanabilir.
  • Masraf – Kompozit dolgulara göre daha az pahalıdır.

Dezavantajları:

  • Zayıf estetik – Gümüş dolgular doğal dişlerin rengi ile eşleşmemektedir.
  • Daha fazla diş yapısının imha edilir.
  • Renklenme – Amalgam dolguları çevreleyen diş dokusunda grimsi bir renk oluşturabilir.
  • Çatlaklar ve kırıklar – Her ne kadar tüm dişler sıcak ve soğuk sıvıların varlığında genişleme ve daralma eğiliminde olsa da civa daha yüksek kırık ve çatlak oluşmasına neden olabilir.
  • Alerjik reaksiyonlar – İnsanların küçük yüzdesi- yaklaşık % 1- amalgamın dolgu olarak kullanıldığı durumlarda alerjiye neden olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Diş Teli
32 Diş Artık Hikaye
Diş Fırçalama
Diş Eti Ağrısı
DİŞ ETİ ÇEKİLMESİ
Dişeti Şişmesine Ne İyi Gelir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.