SİYAH HARDAL OTU
Bilimsel adı Brassica nigra olan siyah hardal turpgiller ailesinden olup, halk arasında eşek hardalı olarak da bilinmektedir. 1-1,5 m boyunda sarı çiçekleri olan siyah hardalın Orta Avrupa, Anadolu ve İran’da kültürü yapılır. Bitki çok eski zamanlardan beri baharat olmasının yanı sıra tıp alanında kullanılmaktadır. Kullanılan kısımları tohumları ve tohumlarından elde edilen yağıdır. Haricen yakı, lapa veya banyo hlinde değişik şekillerde kullanılabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlığımız bakımından birçok faydası bulunan siyah hardal içerik bakımından da bir hayli zengindir. Tohumları %27 oranında yağ, %30 oranında protein, ailisenevol, müsilaj ve eser miktarda sinapi ve hidrojen sülfat içerir. %1–2 oranında sinigrin glikoziti ihtiva eder. Siyah hardal dilci çok duyarlı olan kişilerin kullanmaması isabetli olacaktır.

FAYDALARI NELERDİR?

  • İştah açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır.
  • Eklem iltihaplarına karşı ideal bir bitkidir.
  • Ayak üşümelerini geçirir.
  • Rahatlatıcı ve gevşetici özelliği bulunmaktadır.
  • Romatizma ve bronşite karşı kullanılır.
  • Terletici özelliği bulunmaktadır.
  • Soğuk algınlığı ve gripte rahatlıkla kullanılabilir.

NASIL KULLANALIM?
120 gram siyah hardal tozu öğütülür. 45 derece su ile lapa olana kadar karıştırılır. Bu karışım ağrıyan yerlerin üzerine bir tülbent yardımıyla 1 dakika süreyle uygulanır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Sedef Otu
ANTİBAKTERİYEL ŞİFALI BİTKİLER
ŞALGAM DOĞAL BİR İKSİR
Kilo Vermek İçin Bitkiler
Papaya ve Çekirdeğinin Faydaları
Yarpuz
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.