SİYAH NOKTALARA KESİN ÇÖZÜMSiyah noktalara kesin çözüm

Gözeneklerin içi sebum ve ölü cilt hücreleri tarafından tıkandığında siyah noktalar oluşur. Siyah renk kir değildir. Sebum ve ölü hücreler hava ile temas ettiğinde okside olurlar ve böylece siyah renk alırlar. Siyah noktalardan kurtulmak için ev tipi çözümlerden tıbbi tedavilere kadar birçok tedavi seçeneği bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak daha da kötüleştirecek yöntemler için de dikkatli olmanız gerekir. Herkeste görülebilen bir cilt kusurudur fakat her birimizin cilt tipi farklı olduğu için işe yarayan tedavi seçeneği de farklılık gösterebilir.

DOĞAL İÇERİKLİ EV YAPIMI ÇÖZÜMLER

**** Evde başvurabileceğiniz doğal içerikli değişik seçenekler mümkün. Yumurtadan limon suyuna kadar mutfakta kolayca bulabileceğiniz doğal ürünler ile siyah noktaların canına okuyabilirsiniz. Deneme yanılma yoluyla farklı tarifler uygulayın. Biri işe yaramadığında diğer başka bir tarife geçin.

 • Okuduğunuz, duyduğunuz ve gördüğünüz tariflerin sizde kesin bir çözüm yaratacağının garantisi yoktur. Çünkü yukarıda da değindiğimiz gibi herkesin cilt tipi farklıdır ve başkasında başarılı sonuç veren bir tarif sizde hiçbir fayda sağlamayabilir.
 • Dikkat etmeniz gereken bir husus; eğer cildiniz hassas ise ekstra özen göstermeli ve tariflerin daha seyreltilmiş halini kullanmalısınız.
 • Ayrıca cildinizde herhangi bir tahriş veya reaksiyon fark ederseniz tedaviyi durdurun.

**** Yumurta akı maskesi kullanabilirsiniz. Yumurta akı gözenekleri açar ve aynı zamanda siyah noktaların yok edilmesine de yardımcı olur. Yüzünüzü yıkayıp güzelce kuruladıktan sonra, bir yumurtanın akını sarısından ayırıp doğrudan yüzünüze sürün. Uygulama için bir bez parçası kullanabilirsiniz. Eğer parmaklarınızı kullanacaksanız, temiz ve kuru olduklarından emin olunuz. İlk yumurta tabakası kuruduktan sonra, bir başka uygulama yapınız. Her uygulamanızda 3-5 katman şeklinde tekrarlayın. Sonra yıkayın ve kurulayın.siyah noktalar nasıl temizlenir

Sponsorlu Bağlantılar

 • Her yumurta katmanı arasına bir doku katmanı ekleyebilirsiniz. Her yumurta katmanından sonra temizleyip ondan sonra diğer katmanı sürebilirsiniz.

**** Limon suyunu kullanabilirsiniz. Limon suyu, gözenekleri sıkılaştırılmasında oldukça etkilidir. Yapmanız gereken sadece etkilenen bölgeye limon suyunu doğrudan uygulamak olacaktır. İşe yaradığınız hissedeceksiniz. Limon suyunun içine bir pamuk parçası daldırıp ilgili bölgeye bununla uygulama yapın. Her hafta birkaç defa gece yatmadan önce bu uygulamayı yapmaya çalışın. Sabah kalktığınızda cildinizi yıkayın ve nemlendirin.

 • Limon suyunun tahriş edici etkisi olduğundan dolayı hassas veya kuru cilde sahip olanların uygulamadan önce biraz su ile seyreltmeleri gerekecektir.
 • Limon suyu cildi güneş ışığına karşı çok hassas yapar. Bu nedenle sürdükten sonra dışarı çıkılmaması gerekir. Aksi halde ciltte kabarcıklar oluşabilir.
 • Ten renginde açılmaya neden olduğundan limon suyunun kapalı tenli kişilerde kullanılması tavsiye edilmez.

**** Isıtılmış bal kullanabilirsiniz. Balın antiseptik ve anti-bakteriyel özellikleri sayesinde akne ile ilişkili siyah noktaların tedavisinde de etkili bir çözümdür. Yapışkan yapısından dolayı siyah noktalara bağlanarak onları ortadan kaldırması kolaylaşmaktadır. Balı bir kabın içinde ısıtarak ya da bal kavanozunu sıcak suyun içine koyarak ısınmasını sağlayın. Balın yakmayacak şekilde ısınmasını sağladıktan sonra siyah noktaların üzerine doğrudan sürün ve kuruması için yaklaşık 10 dakika bekleyin.

 • Sonra nemli bir bezle yüzünüzü yıkayın.
 • Ballı uygulamayı gece de yapabilirsiniz ancak kuruduktan emin olduktan sonra uyuyun diğer türlü yastık ve diğer örtülere bulaşabilir.

YAPAY MALZEMELER İLE SİYAH NOKTALARA ÇÖZÜM

**** Borik toz kullanılabilir. Tavsiye edilen tedavilerden birisi borik asidin su ile karıştırılarak uygulanmasıdır. Borik eczanelerden satın alabileceğiniz hafifi bir asit türüdür. Yarım çorba kaşığı borik asit tozunu bir buçuk bardak sıcak su ile karıştırın. Solüsyonun içine bir bez parçasını batırın ve cildinize hafifçe sürün. Sürdükten sonra on beş ya da yirmi dakika boyunca bu bekletebilirsiniz.

**** İyot ve Epsom tuzları kullanılabilir. Bu yöntem de gözeneklerden yağ kalıntıları ve ölü cilt hücrelerinin temizlenmesinde etkilidir. Epsom tuzları aynı zamandan iyi bir peeling malzemesi olabilir. Yarım bardak sıcak suyun içine bir çay kaşığı epsom tuzu ve dört damla iyot karıştırarak hazırlayın. Çözelti normal bir sıcaklığa düşene ve içindeki tuzlar eriyene kadar karıştırınız. Çözelti cilde uygulanabilir bir sıcaklığa ulaştıktan sonra bir pamuk parçası ile yüzünüze sürün ve kurumaya bırakın.

 • Yüzünüzü her zamanki gibi yıkayın ve kurulayın.siyah noktalar nasıl edilir karbonat su

**** Karbonat ve su deneyebilirsiniz. Karbonatın leke temizleyici özellikleri bilinmektedir. Aynı zamanda siyah nokta tedavisinde de etkilidir ve iyi bir peeling malzemesidir. Bir çay kaşığı karbonatı az miktarda su ile karıştırıp hamur kıvamına getirin. Yumuşak dairesel masaj hareketleri ile cildinize uygulayın.

 • Ilık su ile iyice durulayın.
 • Karbonattan sonra cildinizi nemlendirmeniz gerekir.
 • Karbonatlı tedaviden sonra cildin pH seviyesini normale çekmek için elma sirkesi ve sudan eşit miktarda karıştırıp kullanın.
 • Karbonatlı tedavinin etkisinden dolayı haftada bir ya da iki kez yapmanız yeterlidir.
 • Bir sefer denedikten sonra eğer faydasını görmezseniz ya da cildinizde tahriş yaparsa kullanmayı kesin.

REÇETESİZ SATILAN ÜRÜNLER KULLANIMI

**** Ne varsa bir cilt tipine sahip olduğunuzu öğrenin. Çünkü örneğin eğer hassas bir cilde sahipseniz eczaneden siyah noktalar için alacağınız ürünün buna uygun olmasına dikkat edersiniz. Bu, kuru, yağlı, normal ve karma diğer cilt tipleri için de geçerlidir. Siyah nokta tedavisi için sunulan ilaçlı tedaviler genel olarak iki gurupta toplanmaktadır: Benzoyl peroksit ve salisilik asit ile oluşturulmuş olan ürünler.

 • Bu tür etken maddeleri içeren ürünler alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Eğer cildinizi kötü bir reaksiyon ile karşılaşırsanız kullanmayı bırakın.

**** Daha hassas ciltler için, salisilik asit içeren bir ürün tercih edin. Kuruma ve tahriş olma riski taşıyan hassas ciltlerdeki siyah noktalar için salisilik asit içeren ürün kullanılması daha iyidir. Ürün alırken içeriklerini görmek için etiketlerine bakınız. Salisilik asit nadiren kızarıklık ve soymalara neden olur ve daha güçlü alternatiflerinden daha yavaş çalışır, cildi daha yumuşak tutar.

 • Özellikle glikolik asit ile salisilik asidi bir arada bulunduran ürünleri tercih etmeye çalışın.

**** Aksi takdirde, benzoil peroksit içerikli bir ürün tercih ediniz. Eğer cildiniz kuruma eğilimi göstermiyor ve hassas bir cilt tipinden değilse, benzoil peroksit içeren ürünler bakınız. Bu etken maddeye sahip ürünler gözenekleri gevşetir ve temizlenmesini kolaylaştırır. En hızlı etkisini gösteren etken madde benzoil peroksittir ancak cildi tahriş etme riski taşır.Siyah noktalar benzoil peroksit

**** Alfa hidroksi asit içeren ürünler kullanılabilir. Alfa hidroksi asitli (AHA) ürünler glikolik asit içerir ve cilt üzerinde çok etkili şekilde peeling yapılmasını sağlar. Günlük cilt soyma ve diğer kimyasal peling ürünlerinde glikolik asit bulunur. Bu tür ürünler gözeneklerdeki ölü cilt hücrelerin çözer ve serbest bırakır. Böylelikle siyah noktalar için de dolaylı bir çözüm olur.

 • Benzoil peroksit ya da salisilik asit ürünlerinin hangisini kullanırsanız kullanın, her zaman paketin üzerindeki talimatları okuduğunuzdan ve buna uygun şekilde kullandığınızdan emin olun.
 • Alfa hidroksi asit içeren ürünlerin cildi ışığa karşı hassaslaştırdığı için kullandıktan sonra dışarı güneşe çıkmamaya dikkat ediniz.

**** Topikal bir krem ​​kullanılabilir. Yüzünüzü bir yıkama ürünü ile temizlemenin yanı sıra benzoil peroksit ya da salisilik asit içeren bir krem de uygulayın. Cilt üzerinde ne kadar bekletirseniz, o kadar daha çok etkisini gösterme fırsatı bulur. Ancak yine de ürün talimatlarına uygun kullanmaya özen gösterin. Çünkü çok fazla uzun süre kalması, cilt üzerinde tahrişe yol açabilir. Yaklaşık 10 dakikalık bir bekleme süresi genellikle yeterli olmaktadır.

BUHARLAMA VE DİĞER YÖNTEMLER

**** Buharlama yöntemi ile gözeneklerinizi açın. Gözeneklerdeki yağ ve diğer ölü hücreleri sıkmadan veya dışarı çıkarmaya çalışmadan önce buharlama yöntemini kullanarak gevşetmeniz daha akıllıca olur. Siyah noktalar çok yapışkan olduklarından kolay kolay çıkmazlar. Bu nedenle gözenekleri buhar ile yumuşatma ve gevşetme işlemi çok daha kolaylaştıracaktır. Bir kabın içine kaynar su döküp yüzünüzü üzerine götürüp 10-15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Eğer başınızın üzerine bir havlu atıp buharın yanlardan dışarı çıkmasını da engellerseniz, daha etkili olur.

 • Buharı yüzünüzde hissettikçe gözeneklerin de gevşediğiniz hissedeceksiniz.

**** Siyah nokta şeritleri ile gözenekleri siyah noktalardan temizleyin. Bu teknik cildinizin tahriş olma olasılığını azaltacaktır. Sadece geçici bir düzeltme sağlar ancak acil bir durumda başvurabileceğiniz en iyi yol olduğu söylenebilir. Siyah nokta şeritleri ile iyi bir temizlik ve peeling rejimini birlikte uygulayınız.

 • En iyi sonuçlar için, gözenekleri siyah nokta şeritleri ile temizlemeden önce, birkaç gece arka arkaya krem kullanarak gevşetmeniz olacaktır.

**** Siyah noktaları sıkmaktan ve patlatmaktan kesinlikle kaçının. Bunu yapmanız, inflamasyon ve enfeksiyona neden olacak ve siyah noktaların tekrar oluşumunu durmayacaktır.

EN SON TIBBİ TEDAVİLER

**** Yukarıda verilen tüm tedavi seçeneklerine rağmen eğer siyah noktalar hala varlığını sürdürüyorsa bir doktora gitmeniz gerekecektir. Eğer siyah noktalar ve diğer cilt sorunlarından dolayı kendinizi rahat hissetmiyorsanız, bazı tıbbi tedavi önerileri için doktora gitmeniz önemlidir. Doktorunuz fiziki muayene yaparak cildinizi yakından inceleyecek, cilt tipinize bakacak ve siyah noktalar dahil olmak üzere diğer cilt sorunlarınıza tıbbi çözümler sunacaktır. Gerekli durumlarda kan tahlili ve diğer testler de yapılır. Doktorunuz eczanelerde bulabileceğiniz ilaçlar veya uygun doğal çözümler tavsiye edecektir.

**** Özellikle akut durumlar için reçeteli ilaçlar önerilebilir. Bu tür tedaviler sadece burnunda birkaç siyah nokta bulunan kişiler için değildir. Kimyasal konsantrasyona sahip bu tür tedaviler bazen çok pahalı olabilmektedir. Bu nedenle kendiniz para ile almak yerine bir cildiye uzmanına görünüp reçete ile almanız daha mantıklı olacaktır.

 • Doktorunuz muhtemelen reçete edilebilir kimyasal yüzdeye sahip bir salisilik asit ürünü reçete edecektir. Tıkalı gözeneklerin açılmasını sağlar.
 • Alternatif olarak benzoil peroksit etken maddeli bir ilaç da reçete edebilir. Bu da sivilce çıkmasına neden olan bakterilerin miktarını azaltmaya çalışır.

**** Oral antibiyotikler ve topikal tedaviler de reçete edilebilecek seçenekler arasındadır. Cilt probleminin durumuna göre bazen antibiyotik ve topikal tedavilerin bir arada kullanıldığı bir tedavi şekli de önerilmektedir. Ancak böyle tedaviler çoğunlukla ciddi vakalarda önerilmektedir.

İpuçları

 • Parmaklarınızdaki yağın yüzünüze geçmemesi için yüzünüze çok dokunmamaya çalışın.
 • Yüzünüzü günlük olarak yıkayın ve çok nazik sabun ya da temizleyiciler kullanın.
 • Yüzünüze uyguladığınız herhangi bir tedavi sonrası soğuk su ile yıkayın. Gözenekler soğuk su ile kapanır ve daha fazla kir birikmez.
 • Yüzünüz kadar saçınızı da temiz tutmaya çalışın. Çünkü yüzünüz temiz de olsa kirli saçtan aşağı inen yağ ve kir gibi kalıntılar cilde yapışarak gözeneklerin kapanmasına neden olur.
 • En az günde bir kez yüzünüzü yıkayın. Mümkünse sabah ve gece olmak üzere günde iki defaya çıkarın. Sivilce ve siyah noktalar uygun tedavi ve etkili bir temizlik ile genellikle 4 ya da 5 gün içinde kaybolur.
 • Yüzünüz için iyi bir peeling kullanın. Hassas ciltlerde peeling yapmayınız ya da yapacaksanız haftada bir ya da iki kez ve hafif bir peeling kullanın. Ciltte aşırı şekilde peeling yapılması, cildin nemlenmesini sağlayan ve cildi siyah nokta, akne, döküntü veya kırmızımsı sivilcelere karşı koruyan doğal yağların kaybedilmesine yol açar.
 • Bir seferde yalnızca bir yöntemi deneyin ve cildinize karşı nazik olun. Aşırı ovma, sert kimyasal tedaviler ve aşırı yıkama siyah noktaları daha da kötü bir duruma sokabilir.
 • Eğer gözeneklerinizin daha da tıkanmasını istemiyorsanız, her zaman yağsız bir nemlendirici kullanın.
 • Tırnaklarınızı da temiz tutun. Ellerinizdeki kir, bakteri ve yağın siyah noktalara dokunurken veya sıkarken geçmesini önler.
 • Yastık örtünüzü de kısa sürelerle değiştirmeniz sivilce ve diğer cilt sorunları için önleyici rol oynar.

Uyarılar

 • Sert tedavi yöntemleri, siyah nokta sorunlarını iyileştirmek yerine daha da kötüleştirebilir. Daha önce zar zor görebildiğiniz siyah noktanın etrafında bu sefer kırmızı ve şişkin sivilceler ortaya çıkmaya başlar.
 • Bal kullanırken çok sıcak olmamasına dikkat edin. Aksi halde cildi yakıp siyah nokta yerinde çıkan bir kabarcık ile uğraşmanıza sebep olabilir.
 • Kullandığınız herhangi bir ürün sırasında tahriş meydana gelirse (genellikle ürünlerin arkasında muhtemel yan etkiler yazılı olur) ürünü kullanmayı bırakın ve farklı bir tedavi uygulamaya bakın.
 • Göz çevresinde uygulama yaparken dikkatli olunuz. Herhangi bir madde gözünüzü kazara kaçarsa da bol su ile yıkayın.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Parmakta Yumru, Kitle, Şişlik
GAPO Sendromu
Bacakta Yumru, Şişlik, Kitle
Çocuklarda Göz Kayması
Hipertansiyon Nedir?
Kan Hastalıkları Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.