SİYAH VAJİNAL AKINTININ NEDENİ NEDİR?

Siyah vajinal akıntı kadınlar arasında yaygın olmasa da nadiren ortaya çıkan bu durum nadiren acil bir koşula işaret eder. Çoğu durumda, kadından gelen siyah kan adet dönemi yada embriyonun implantasyonundan kalan eski kandır. Siyah kan, aynı zamanda vajinadaki eski bir tampon yada kondom gibi yabancı bir cisim nedeni ile de ortaya çıkabilir ve bu gibi problemler doktor tarafından kolaylıkla çıkarılabilir. Bazı durumlarda siyah vajinal akıntı, servikal kansere işaret ediyor olabilir. Sadece siyah akıntı değil, herhangi bir anormal akıntı durumunda da mutlaka bir görünmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Siyah vajinal akıntı için en yaygın nedenlerinden biri eski kanın servikste kalmış olmasıdır. Genel olarak, adet nedeni ile meydana gelen koyu kan, çok uzun zaman servikste oluşmuştur ve vajinadan atılması günler hatta haftalar almıştır. Bu siyah kanın oluşmasında rol alan normal bir nedendir.

Şayet adet dönemi geçti ve siyah akıntı halen gelmeye devam ediyorsa bu durum, implantasyon kanaması nedeni ile ortaya çıkıyor olabilir. İmplantasyon kanaması hamileliğin ilk işaretleri arasındadır ve döllenmiş yumurtanın uterus astarına yerleşmesi ile ortaya çıkar. Ortalama olarak, döllenmeden sonra 6-12 gün arasında fark edilir ve birkaç gün sürebilir. Akıntı kanın eskiliğine bağlı olarak pembe, kahverengi yada siyah renkte olabilir. İmplantasyon meydana geldikten sonra, evde yapabileceğiniz bir gebelik testi ile gebe olup olmadığınızı tespit edebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı kadınlar ise siyah vajinal akıntı görünceye kadar vajinalarında yabancı bir cisim olduğunun farkına varmazlar. Vajina içinde unutulan yabancı cisimlerden en sık karşılaşılanı ise kondom ve tampondur. Yabancı cisim olduğu durumlarda kadının akıntısında şiddetli bir kötü koku hakimdir. Böyle durumlarda kadınlar kendi kendilerine yabancı cismi çıkarmayı deneyebilirler ve bunda da başarılı olabilirler. Başarılı olamamaları yada denemek istememeleri durumunda bir doktor da aynı görevi yapabilmektedir. Çoğu durumda, yabancı cisim çıkarıldıktan sonra hiçbir sorun kalmaz ve akıntınızda cisim çıkarıldıktan kısa bir süre sonra duracaktır.

Serviks kanseri, nadir de olsa siyah akıntının olası nedenleri arasında yer alır. Serviks kanserinin ana belirtilerden biri anormal vajinal kanamadır. Birçok durumda, kanamaya, eğer kan siyaha dönecek kadar bir süre servikste kalmışsa özellikle kötü bir koku eşlik eder. Semptomlar hakkında endişe ettiğiniz durumlarda mutlaka bir doktora görünmelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  özge

  Merhaba ben 24yaşinda iki çocuk annesiyim son doğumum 4yil önce sezaryan oldu ben çok düzenli adet gören biriydim bu ay adetim 13 gün sürdü (normali 5gün)ve adetin ilk yedi gün çamur gibi simsiyah ve kötü kokulu oldu(normalde böyleolmazdı) ve adet gördüm birde adet olmasamda hep kasikta ağrim olur ben o çamur gibi olan çürük parça gibi siyah akintiyi sormak istiyorum ilaç olarak sürekli levotiron (hormon ilaci)kullaniyorum cvp yazarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  Bhr

  Adet dönemimde kan az gelmeye başladı ve bir kaç gün içinde de kahverengi akıntılar gelmeye başladı bir hafta sürdü tam geçti sanmıştım ama bugün tekrar gelmiş ve fazla sizce herhangi bir hastalık belirtisi veya hamilelik belirtisi olabilir mi

  hulya

  24 yaşındayım iki çocuğum var emziryorum 3 aydan bir regl oljyprirdum ve 3 ay oldu bilmiyorum ve vajinadan siyh çürümüş gibi iki parça geldi ara ara parçaları geliyor neden olabilir hamile olmk istemiyorum yardımcı ölü lütfen

  kezban

  iyi günler. 18 yaşındayım adet olduğum ilk yıl düzenli oldum daha sonra düzensizoldum bir haftadırda süreli kahverengilee geliyordu. hala olamadım derken dün siyah kan geldı baya koyu ama bugün uyandığımda da geri k.rengi olmuş gene adet olamadım adetlerim iki ay dzenli 3.ay olmuyorum. seebbebinedir acaba ?

  damla

  Merhaba
  Adet günüm geldi ama kanaman olmadi
  Siyah leke geldi ve parca geldi
  Bunun gebelikle bir ilgisi olabilir mi acaba

  aslı

  adet günüme 4 gün kala siyah kanamam oluyor erkek arkadaşımla birlikte oldum 2 hafta önce düşük mü yaptım bilmiyorum sabah uyandığımda ve yemeklerden sonra karnım ağrıyor.

  Kadriye

  Ben 42 yaşındayım adetim düzensiz. rahim içi polip var. şimdi küf gibi siyah gibi akıntım oluyor bazen. korkuyorum artık doktora gitmekten tehlikeli mi?

  Normal bir durum değil mutlaka doktora muayene olmalısınız. Korkmak durumunuzu iyileştirmiyor.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kadınlarda Kalp Kalp Krizinin Uyarıcı İşaretleri
Zifaf
Normal (Vajinal) Doğumdan Sonra Vajina Genişler mi?
Yumuşak Bacaklar İçin Ne Yapılır
Çikolata Kisti (Endometriozis) Tedavisi Nasıl Yapılır?
Muz Maskesi İle Kırışıklık Giderme
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.