SİYATİK HASTALIĞI

Siyatik kelimesi ilk defa 1452 yılında kullanılmıştır. Siyatik bir sinir adıdır bu sinirin geçtiği bölgelerde hissedilen ağrıya ise siyatik ağrısı denir.  

Siyatik hastalığı ya da siyatik ağrı, sırtın alt kısmından itibaren kalça ve her iki bacaktan aşağı inen sinirlerler boyunca ortaya çıkan ağrıyı ifade eder. Tipik olarak, siyatik vücudun sadece bir tarafını etkiler.

Sponsorlu Bağlantılar

Sıklıkla omurga üzerinde fıtıklaşmış bir diskin veya kemiğin sinirleri sıkıştırması sonucu oluşan bir ağrıdır. Bu durum aynı zamanda inflamasyon ve etkilenen bacakta uyuşmaya da neden olur.

Siyatik ile ilişkili ağrıların bazıları çok şiddetli de olabilmektedir. Ancak çoğu durumda birkaç haftalık konservatif tedavi ile şikayetler giderilmektedir. Şiddetli ağrılarda altı haftalık tedaviden sonra ameliyat yapılması sinir üzerindeki baskıyı azaltacaktır.

BELİRTİLERİ

Siyatik ağrısı çekenler ağrılarını genelde şöyle ifade ederler:” Belimden, ayağıma kadar bir ağrı hissediyorum” ya da “Sanki gövdemden topuğuma kadar bir çekme hissi yaşıyorum” bu ağrı tarifi siyatik ağrısına işaret eder. “ Hasta Bel fıtığı hastası ise ağrısının vücudunun tüm alt kısmına yayıldığını söyleyebilir. Siyatik ağrı omurgadan gelip kalça ve bacakların arka alt kısmında yoğun olarak görülür. Siyatik sinirlerin geçtiği bölgelerin neredeyse hepsinde rahatsızlık hissedilir ancak ağrı çoğunlukla kalça, belin alt kısmı, uyluk ve baldır arkasından bir yolu takip eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağrı hissi hafif olabildiği gibi dayanılamayacak derecede keskin de olabilmektedir. Bazen bir sarsıntı veya elektrik çarpması şeklinde hissedilir. Öksürürken ya da hapşırırken belirtiler kötüleşebilir. Ayrıca uzun süreli oturma da belirtileri kötüleştirmektedir. Belirtiler genellikle vücudun bir tarafında kendini gösterir.

Bazı hastalarda etkilenen bacak veya ayakta uyuşma, karıncalanma veya kas zayıflığı ile karşılaşılabilir.Bacağın bir kısmında ağrı başka bir kısmında da uyuşukluk görülebilir.

Doktora Ne Zaman Görünmelidir?

Hafif derecedeki siyatik ağrılar genellikle zamanla kendiliğinden geçer. Evde uygulanabilecek öz-bakım yöntemleri ile semptomları hafiflemez ya da ağrılar bir haftadan uzun sürerse, kötüleşir veya şiddetlenirse bir doktora görünün.

 • Belin alt kısmında ani ve şiddetli ağrı veya bacaklarda uyuşma ve kas güçsüzlüğü ile karşılaşmanız durumunda;
 • Ağrı, bir trafik kazası gibi, şiddetli bir yaralanma sonrasında ortaya çıktığında;
 • Bağırsaklar ya da mesane kontrolünde sıkıntı yaşadığınızda;

acil tıbbi destek alınması gerekir.

NEDENLERİ

Siyatik sinirler genellikle omurgadaki bir fıtık tarafından veya omurlar üzerindeki kemiklerin aşırı büyümesine bağlı olarak(kemik çıkıntısı) sinirlerin baskı görmesi sonucu oluşur. Nadir olarak sinirlerin diyabet gibi bir hastalık veya bir tümör tarafından sıkıştırılması veya hasar görmesi ile de ortaya çıkar.

RİSK FAKTÖRLERİ

Siyatik hastalığı ile ilişkili risk faktörleri şunlardır:

 • Yaş: Yaşlanmaya bağlı gelişen bel fıtıkları ve kemik çıkıntıları gibi omurga değişiklikleri siyatiklerin en sık nedenleridir.
 • Obezite: Omurgada baskı artışına sebep olan aşırı vücut ağırlığı siyatik ağrılarını tetikleyen omurilik değişikliklerinin bir nedeni olur.
 • Meslek:Sırtınızı döndürmek ve ağır yükleri taşımak zorunda kaldığınız işler ve uzun süreli motosiklet üzerinde kalmanızı gerektiren işlerde çalışmak siyatik rahatsızlığı için bir risk faktörü sayılmaktadır.
 • Uzun süreli oturma: Uzun süre oturan ya da sedanter bir yaşam tarzı olan insanlarda, aktif insanlara göre siyatik hastalık gelişme olasılığı daha yüksektir.
 • Diyabet: Vücudun kan şekerini kullanma şeklini etkileyen bu hastalık da sinir hasarı açısından risk faktörlerinden biridir.

KOMPLİKASYONLAR

Çoğu hasta herhangi bir tedavi görmeksizin siyatik hastalıktan kurtulmakla birlikte, bazı durumlarda potansiyel olarak kalıcı sinir hasarına neden olabilir.

 • Etkilenen bacakta his kaybı
 • Etkilenen bacakta güçsüzlük
 • Bağırsak veya mesanede fonksiyon kaybı gibi durumlarda acil tıbbi yardım alınması gerekir.

TESTLER VE TEŞHİS

Fiziksel muayene sırasında doktorunuz kas gücü ve reflekslerinizi kontrol edecektir. Muayene esnasında ayak parmakları veya topukların üzerinde durma, sırt üstü yatarken bacakları havaya kaldırma, çömelme pozisyonuna geçme gibi hareketleri yapmanız istenebilir. Siyatik sinirlerden kaynaklanan ağrılar genellikle bu faaliyetler sırasında kötüleşir.

Görüntüleme testleri

Birçok kişide disk kaymaları ve kemik çıkıntıları röntgen ile görülebilirken belirti vermez. Bu yüzden doktorlar ağrı şiddetlendiğinde veya birkaç hafta içinde düzelmediğinde görüntüleme testleri istemektedir.

 • Röntgen: Bu test ile disk kaymaları gibi fıtıklaşmalar ve diğer kemik çıkıntıları gibi omurgadaki sinirlere baskı yapan kemik problemleri görülebilir.
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRG): Güçlü bir manyetik alan ve radyo dalgalarının kullanıldığı bir teknolojidir. MR, bel fıtığı gibi kemikler ile yumuşak dokuların detaylı görüntülerini elde etmeyi sağlar.Test sırasında hasta MR makinesinin içindeki hareketli bir masa üzerine yatar ve çekim yapılır.
 • Bilgisayarlı tomografi (BT) taraması: Omurganın tomografisi çekildiği zaman muhtemelen kontraslı olur. X-ışınları ile görüntileme yapılmadan önce bir kontrast boya spinal kanala enjekte edilir. Bu prosedüre “BT myelogram” adı verilir. Enjekte edilen kontrast boya, omurilik ve sinirler etrafında dolaşır ve taramada beyaz renkte görünür.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Siyatik ağrı eğer öz bakım tedaviler ile düzelmediyse muhtemelen aşağıdaki ilaçlar önerilecektir: Siyatik ağrısı için reçete edilen ilaç türleri şunlardır:

 • Anti-enflamatuarlar
 • Kas gevşeticiler
 • Narkotik (sakinleştiriciler)
 • Trisiklik antidepresanlar
 • Anti-nöbet ilaçlar
 • Fizik tedavi

Hastanın akut ağrıları geçince, doktor ya da fizyoterapist tekrarlayan yaralanmaları önlemeye yardımcı olmak için bir rehabilitasyon programı tasarlayacaktır. Bu programda genellikle duruşun düzelmesi, sırt kaslarının güçlenmesi ve desteklenmesi ve vücuda esneklik kazandırılması gibi egzersizler içerir.

Steroid enjeksiyonları

Bazı durumlarda, doktorunuz ilgili sinir kökü çevresindeki alana bir kortikosteroid ilaç enjeksiyonu tavsiye edebilir. Kortikosteroidler tahriş olan sinir etrafındaki inflamasyonu baskılayarak ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Genellikle birkaç ay içinde etkisini gösterir. Çok sık enjeksiyon yapıldığında ciddi yan etkilerinin oluşma riski arttığından dolayı steroid enjeksiyonlarının sayısı sınırlı olmaktadır.

Ameliyat

Bu seçeneğe genellikle sıkıştırılmış sinirin önemli derecede güçsüzlüğe neden olduğu durumlarda, bağırsak veya mesane inkontinansı olan hastalarda, hastalığın zamanla kötüleşmesi ve diğer tedavilerin düzelme sağlamadığı durumlarda başvurulmaktadır. Cerrahi girişim ile sinirlere baskı yapan kemik çıkıntısı ve disk kayması onarılır. 

Yaşam tarzı ve ev ilaçları

Çoğu insanda siyatik hastalıklar öz-bakım önlemlerine iyi yanıt verir. Her zamanki faaliyetlerine normal şekilde devam ettiğinde ve ağrıyı tetikleyen etkenlerden uzak durulduğunda iyileşme daha çabuk olur. Bir günlük bir istirahat şikayetlerde rahatlama sağlasa da uzun süreli hareketsizlik, belirtileri daha kötü yapacaktır.

Yardımcı olabilecek diğer öz-bakım tedaviler şunlardır:

 • Soğuk kompres: İlk başlarda ağrıyan bölgelere günlük 20 dakikalık bir soğuk kompres yapılması rahatlama sağlayacaktır. Bir buz paketi veya temiz bir havlu içine konmuş buz paketleri kullanabilirsiniz.
 • Sıcak kompres: Ağrı başladıktan 2-3 gün sonra ise, ağrılı bölgeye sıcak uygulama yapılabilir. Sıcak kompres için düşük ayarda bir ısıtma pedi kullanılabilir. Eğer ağrı devam ederse, sıcak ve soğuk paketleri dönüşümlü olarak uygulayınız.
 • Esneme hareketleri: Bel bölgesi için yapılacak gerilme ve esneme hareketleri daha iyi hissetmenizi ve sinir kök basısının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Gerilme egzersizi sırasında zıplama, dönme ve ani hareketler yapmaktan kaçının. Gerilme hareketlerinin her birinde en az 30 saniye devam ettiriniz.
 • Ağrı kesici ilaçlar: İbuprofen (Advil, Motrin, diğerleri) ve naproksen (Aleve) gibi ağrı kesici ilaçlar siyatik ağrılar için bazen yararlı olmaktadır.

ÖNLEME

Siyatik hastalık ve ağrıları önlemek her zaman mümkün değildir ve durum tekrarlayabilmektedir. Aşağıdaki öneriler omurga ve bel bölgesinin korunmasında önemlidir:

Düzenli egzersiz yapınız. Bu, hem genel sağlığınız için hem de sırt için yapılabilecek en önemli şeydir. Uygun duruş ve hizalama için gerekli olan karın kasları ve bel kaslarına özellikle dikkat ediniz. Yapılabilecek uygun egzersizler için doktorunuzdan öneri isteyiniz.

Oturduğunuzda da doğru duruşunuzu koruyunuz. Oturduğunuz koltuğun bel desteği, kol desteği  ve döner tabanlı olması önerilir. Belin normal eğriliğini korumak için küçük bir yastık veya rulo yapılmış bir havlu koyabilirsiniz. Dizlerinizi kalça seviyesinde tutunuz.

İyi bir vücut mekaniği kullanın. Eğer uzun süre ayakta kalıyorsanız, zaman zaman bir tabure ya da küçük bir kutu üzerinde ayaklarınızı dönüşümlü olarak dinlendirin. Ağır bir şey kaldıracağınız zaman, kuvveti belden almak yerine bacak kasları gibi alt ekstremite kaslardan almaya çalışınız. Sırtınızı dik tutun ve sadece dizleri bükün. Vücudunuzu yüke yakın tutun. Yük kaldırma ve dönme hareketlerini aynı anda yapmaktan kaçının. Nesnenin ağırlığına ve hacmine göre taşıma esnasında risk almaktansa birinden yardım almaya çalışınız.

Siyatik hastaları hastanelerinin hangi bölümünde tedavi edilir?

Öncelikle Fizik tedavi birimi gerekli görülürse Beyin Cerrahisi bölümüne gidilmelidir. Nöroloji, Dahiliye ve ortopedi de bu hastalığa bazı yerlerde bakabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  semih encu

  iki kalçam sürekli ağrıyor ve dizlerime vuruyor lütfen yardımcı olun bana 22 yaşındayım.

  Gezici içten ilerleyen ve hareket etmekle şiddetlenen ağrılar genelde siyatik ağrısıdır. Özellikle soğuk nemli ve terli geçen günlerin ardından başlayan sızı şeklindeki ağrılar doğrudan siyatik ağrısını ele verir. Hastahanelerin ortopedi bölümleri hastalığınıza çare bulabilir.

  Senturk koc

  Öncelikle siyatikle alakalı bu kadar kapsamlı bir şekilde bizleri bilgilendirdiginiz için teşekkür ederim.dört gündür eşim geceleri uyuyamiyor.perişan oldu.ağrı kesici jeller haplar iğneler bana misin demiyor.yazınızı okumadan önce sinirle alakalı olduğundan antideprasanlarin iyi gelebileceği düşüncesi geldi ki yazınızda bunu da belirtmissiniz.inşallah bu yönde ki tedavimiz ise yarar bayram tatilindeyiz acil lerin ağrı kesici yuklemeleri bitsin istiyorum.eşime ve tüm hastalara acil sifalar dilerim.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Omurga Diski Yırtılması Belirtileri
Bel Ağrıları İçin Egzersizler
Bel Ağrısından Korunma
Bel fıtığı tedavisinin sonucu
Hamilelikte Bel Fıtığı
Omurga Fıtığı İçin Tedavi Seçenekleri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.