SKOLYOZ NEDİR?

Normal bir omurga, arkadan bakıldığında, düz görünür. Ancak, skolyoz adı verilen durumda kişi omurga eğriliğine bağlı olarak bir tarafa doğru yatık durur. Omurga eğriliğinde omurga “S” veya “C” şeklinde dönerek bir duruş bozukluğu sergiler. Skolyoz, omurgadaki 10 derece yada daha fazla ölçülen eğim olarak kabul edilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Skolyoz omurga deformitesi türüdür ve duruş bozuklukları ile karıştırılmamalıdır. Skolyoz omurga eğriliği omurganın sağ veya sol tarafında veya farklı bölümlerde her iki tarafta ortaya çıkabilir. Hem göğüs (orta) ve hem de lomber (alt) omurga skolyozdan etkilenebilir.

SKOLYOZ NEDENLERİ NELERDİR?

Vakaların yüzde 80’inden fazlasında skolyoz nedeni bilinmemektedir. Nedeni bilinmeyen bu duruma tıpta idiopatik skolyoz adı verilmektedir. Bunun dışındaki durumlarda ise skolyozun en bilindik nedenlerden bazıları artrit, osteoporoz yada kalıtsal bir durumdan kaynaklanan omurga disklerinin dejenerasyonu sonucu gelişebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Omurganın anormal eğrileri aşağıdaki genellikle aşağıdaki gibi çeşitlilik gösterebilir;

YAPISAL OLMAYAN SKOLYOZ: Aynı zamanda fonksiyonel skolyoz adı da verilmektedir. Bu durumda, yapısal olarak normal görünene omurga bir veya daha fazla nedenden (örneğin, bacak boyundaki farklılıklar yada inflamatuar durumlar gibi…) dolayı kavislidir. Bu tür skolyoz genellikle geçicidir ve altta yatan durum tedavi edildiğinde gidicidir.

YAPISAL SKOLYOZ: Yapısal skolyozun nedenleri farklı olabilir. Bunlar;

 • Bilinmeyen (idiopatik skolyoz yapısal)
 • Hastalık (örneğin, nöromüsküler, metabolik, bağ dokusu ya da romatoid hastalıklar)
 • Doğum kusuru
 • Yaralanma
 • Enfeksiyon
 • Anormal büyüme

SKOLYOZ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Ancak ortak ve yaygın görülen belirtiler aşağıdaki gibidir;

 • Omuzlar arasında yükseklik farkı
 • Kafa gövdenin geri kalanı ile merkezlenmiş olması
 • Kalça yüksekliği veya konumunda farklılık
 • Kürek kemiği yüksekliği veya konumunda farklılık
 •  Düz durulduğunda, kolların vücudun yanında asılı şekilde dururken meydana gelen farklılık
 • Öne eğildiğinde arka yanlarında yükseklik farkı görünebilir

Sırt ağrısı, bacak ağrısı, bağırsak ve mesane alışkanlıklarındaki değişiklikler genellikle idiopatik skolyoz ile ilişkili değildir. Bu türlü belirtiler yaşıyorsanız fizik tedavi doktorunuz tarafından daha fazla değerlendirme yada test yapılmalıdır.

Skolyoz belirtileri, diğer omurga sorunlar yada deformite durumdakilere benzer belirtiler verebilir yada bir yaralanma veya enfeksiyon belirtilerine de benzeyebilir. En doğru olanı belirleyebilmek için doktorunuza danışın.

SKOLYOZ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Tam bir tıbbi öykünüz ve fizik muayeneye ek olarak, X-ışınlarının kullanılması skolyoz için birincil tanı aracıdır. Skolyoz tanısının saptanması sonucu doktorunuz omurga eğriliğinin derecesini ölçecektir. Aşağıdaki diğer tanı yöntemleri nonidiopathic eğrilikler, atipik eğri veya konjenital skolyoz için yapılabilir:
Manyetik rezonans görüntüleme (MRG). Bir bilgisayar ve büyük mıknatıslar kullanarak organ ve yapıları ayrıntılı şekilde görüntüleyebilir.
Bilgisayarlı tomografi (BT). X ışınlarından daha ayrıntılı görüntüleme yapar. Vücudun kesitsel (yatay ve dikey) görüntülerini oluşturarak doktorunuzun hakkınızda daha sağlam bilgiler edinmesini sağlar. Ayrıca kemik, kas, yağ ve organlar da dahil olmak üzere vücudun herhangi bir bölümünün ayrıntılı görüntülerini de gösterir. Skolyozun erken teşhisi başarılı bir tedavi için çok önemlidir.

SKOLYOZ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Tedavi doktorunuz tarafından belirlenecektir. Tedavinin amacı, eğrinin ilerlemesini durdurmak ve şekil bozukluklarını önlemektir. Tedavi şunlardan ibaret olabilir.

Gözlem ve muayene tekrarı: Gözlem ve tekrarlanan muayene omurga eğriliğinin devamlı olup olmadığını belirlemek için gerekli olabilir ve eğrilik 25 dereceden az ve hala büyüyorsa o zaman kullanılır.
Destek: İskelet büyümesini durdurmadan kullanılır. X ray ışınları ile yapılan ölçümlerde 25 yada daha fazla bir eğrilik göze çarparsa bu durumda  önerilir.
Cerrahi: X-ray ölçümleri 45 derece ya da daha fazla derecede bir eğrilik ölçerse ve hala ilerliyorsa, ilerleme durdurulamıyor ise cerrahi müdahale önerilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Topuk Çatlaklarına Çözüm
Horlamanın Nedeni ?
Çölyak Hastalığı
Rahim Mantarının Bitkisel Tedavisi
Arpacık
Kist nedir
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.