SKROTUMDA KİTLELERSkrotumda Kitleler

Skrotal kitleler testis torbasının penis arkasındaki bölgesinde beliren anormalliklerdir. Skrotum, içinde testisleri barındırır. Aynı zamanda sperm ve erkek cinsiyet hormonlarını üreten, saklayan ve taşıyan yapıları da içerir.

Skrotal kitleler sıvı birikimi, anormal doku büyümesi veya şişen, iltihaplanan ve sertleşen normal skrotum içerikleri olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Ağrı veya diğer belirtiler yaşamıyor olsanız bile skrotal kitlelerin bir doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Skrotal kitleler kanserli olabilir veya testis işlevini ve sağlığını olumsuz etkileyen başka bir durum nedeniyle ortaya çıkmış olabilir.

Kendi kendine muayene ve skrotumun doktor tarafından düzenli takip edilmesi skrotal kitlelerin erken tanı ve tedavisi için önemlidir.

TESTİNİZDE NE FARK EDERSİNİZ?

Skrotal kitle belirtileri anormalliklere bağlı olarak değişir. Muhtemel belirti ve bulgular şunlar olabilir:

 • Alışılmadık bir yumru
 • Ani ağrı
 • Skrotumda donuk bir ağrı veya ağırlık hissi
 • Kasık, karın bölgesi veya bele yayılan ağrı
 • Testislerin hassas, şiş veya sertleşmiş olması
 • Epididimisin hassas, şiş veya sertleşmiş olması (Epididimis, testisin arkasında bulunan, yumuşak ve virgül şeklinde bir yapıdır. Spermin depolanması ve taşınmasını sağlar.)
 • Skrotumda şişlik
 • Skrotum derisinde kızarıklık
 • Bulantı veya kusma

Eğer skrotal kitlenin nedeni bir enfeksiyon ise belirti ve bulgular arasında aşağıdakiler bulunabilir:

Sponsorlu Bağlantılar

 • Yüksek ateş
 • İdrar sıklığı
 • İdrarda irin ve kan

PEKİ NEDEN OLMAKTADIR?

Skrotal kitleye aşağıdaki bir dizi hastalık veya anormallikler yol açabilir:

 • Testis kanseri: Testis kanseri genellikle skrotum içinde bir yumru şeklinde hissedilebilen anormal testis dokusu içeren bir tümördür. Çoğu tümör diğer belirtilere neden olmasa da, bazı erkeklerde ağrı veya şişlik yaşanabilir.
 • Spermatosel: Ayrıca sperm kisti veya epididimal kist olarak da bilinir. Genellikle testisin yukarısında, skrotum içinde görülen ve tipik olarak ağrısız olan, kanserli olmayan (iyi huylu), sıvı dolu keseciklerdir.
 • Epididimitis: Epididim iltihabıdır. Epididim, testisin arkasında ve virgül şeklinde olan bir yapıdır. Spermin depolanması ve taşınmasından sorumludur. Epididimitis genellikle Chlamydia gibi cinsel yolla bulaşan bakteriyel enfeksiyonlar da dahil olmak üzere bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanır. Daha az yaygın olarak bir virüs enfeksiyonundan veya epididimise anormal idrar akışından da kaynaklanabilmektedir.
 • Orşit: Çoğunlukla kabakulak gibi viral bir enfeksiyondan kaynaklanan testis iltihabıdır. Orşit bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle olduğunda aynı zamanda epididim de enfekte olabilmektedir.
 • Hidrosel: Testisleri çevreleyen keselerin katmanları arasında aşırı sıvı olduğunda gerçekleşir. Bu alanda az miktarda sıvı olması normaldir ancak hidroselden kaynaklı aşırı sıvı birikimi skrotumda ağrısız bir şişkinliğe yol açar. Küçük çocuklarda karın bölgesi ile testis torbası arasında açıklık kalması ve gelişim sırasında bu kanalın düzgün şekilde kapanmaması sonucu hidrosel genellikle oluşur. Yetişkinlerde ise genellikle testis torbası içinde, yaralanma ya da enfeksiyon sonucu, sıvı üretimi veya emilmesinde bir dengesizlik meydana gelmesi ile ortaya çıkabilir.
 • Hematosel: Testisleri çevreleyen torbanın katmanları arasında kan olması durumunda hematosel oluşur. Testislere doğrudan darbe alınması gibi travmatik yaralanmalar en olası nedenidir.
 • Varikosel: Bu durum, testislere ve epididime oksijen taşıyan kan damarların genişlemesidir. Varikosel, kanın her iki tarafta farklı şekilde dolaşıma sahip olmasından dolayı sol tarafta daha sık görülür. Varikosel kısırlık sebebi olabilir.
 • Kasık fıtığı: İnce bağırsağın bir kısmının karın ve kasık bölgesini ayıran dokunun zayıf bir bölgesi veya açıklığından dışarıya doğru çıkıntı oluşturması ile ortaya çıkar. Bebeklerde genellikle gelişim sırasında karın bölgesinden kasıklara giden kanalın kapanmaması sonucu oluşmaktadır. Kasık fıtığı, kasıkta veya testis torbasında bir kitle şeklinde görünebilir.
 • Testis torsiyonu: Spermatik kordon, kan damarları, sinir demeti ve penise sperm taşıyan testis tüpünde bir bükülmenin olduğu durumdur. Ağrı verici bir durum olan testis dönmesinde, eğer zamanında uygun bir müdahale yapılmazsa testis kaybına neden olabilir. Etkilenen testis yana kaymış, genişlemiş ve normalden daha yükselmiş olabilir.

HANGİ ERKEK BUNUNLA KARŞILAŞABİLİR?

Skrotal anormalliklerin nedenlerinin çeşitli olmasına bağlı olarak skrotal kitle riskini artıran faktörler de çeşitlidir. Önemli risk faktörleri şunlardır:

İnmemiş veya retraktil testis

İnmemiş testis karın bölgesinden testis torbasına fetal gelişim veya erken bebeklik döneminde inmemiştir. Retraktil testis ise skrotum içine iner ama karın bölgesine doğru çekilir. Aşağıdaki riskleri artırabilirler:

 • Kasık fıtığı
 • Testis torsiyonu
 • Testis kanseri
 • Doğumda mevcut anormallikler

Testisler, penis ya da böbreklerde doğumdan gelen (konjenital) anormallikler skrotal kitle ve ileri yaşlarda testis kanseri riskini artırabilir.

Testis kanseri öyküsüSkrotumda Kitleler belirtileri

Bir testisin kanserli olması diğer testisin de kanserden etkilenme riskini arttırır. Testis kanseri olmuş bir baba veya erkek kardeşin olması da yine riski artırır.

NASIL TEDAVİ OLABİLİRİM? SEÇENEKLERİM NELER?

Çoğu skrotal kitleler minimal invaziv tedaviler ile tedavi edilmekte veya hiçbir tedavi gerektirmemektedir. Ancak bazısı ilaç ya da daha ciddi prosedürler gerektirebilir.

Enfeksiyonlar

Bir bakteriyel enfeksiyona bağlı ortaya çıkan skrotal kitleler ve enfekte olmuş epididimit, antibiyotiklerle tedavi edilir. Viral enfeksiyonlardan kaynaklanan epididimit veya orşit genellikle dinlenme, buz ve ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilir.

Noncancerous (iyi huylu) skrotal kitleler

Benign skrotal kitleler tedaviye gerek duyulmayabilir, ameliyat edilebilir, onarılabilir veya drene edilebilir. Bu tedavi seçeneklerinden hangisine başvurulacağı skrotal kitlenin sahip olduğu aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

 • Rahatsızlık veya ağrıya neden olması
 • Kısırlık riskini artırması veya buna katkıda bulunması
 • Enfekte olması

Testis kanseri

Kanser tedavisi ile ilgilenen uzmanlar (onkolog) kanserin sadece bir testiste mi olduğu, diğer testise veya vücudun başka bir bölgesine de sıçrayıp sıçramadığını tespit edeceklerdir. Uygulanacak tedavi prosedürü de bu doğrultuda olacaktır. Yaşınız ve genel vücut sağlığınız da testis kanseri için önerilecek tedavi seçeneklerinin belirlenmesin de etkili olacaktır.

 • Radikal inguinal orşiektomi: Testis kanseri için başvurulan birincil tedavi yöntemidir. Kasıktan yapılan bir kesi ile etkilenen testis ve spermatik kordon alınmasını içeren cerrahi bir prosedürdür. Kanserin yayılması halince karın lenf düğümleri de alınabilir.
 • Radyasyon tedavisi: Bu tedavi türü, etkilenen testis çıkarıldıktan sonra kalan kanser hücrelerini öldürmek için yüksek doz X-ışınlarını kullanır.
 • Kemoterapi: Kanser hücrelerini öldürmek için güçlü kimyasallar kullanan bir ilaç tedavisidir.

Testis kanseri vakalarının çoğu tedavi edilebilir, ancak takip edilmesi ve olası nüks durumlarının izlenmesi önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Prostat Kanserinden Korunma
Penis Büyütme
Prostat Bezi Büyümesi Tedavisi, Ameliyat ve İlaçlar
Testisin Epididim Kisti (Spermatosel)
Erkeklerde Sürekli Yorgunluk
Penis Ağrısının Nedenleri Nelerdir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.