SOĞUK ALGINLIĞINA NE İYİ GELİRSoğuk Algınlığına Ne İyi Gelir

Grip ve soğuk algınlığı özellikle vücutta çok önemli organlarımızdan olan burnu, kulakları ve boğazı etkileyen bir enfeksiyon olduğu için tedavi edilmediği taktirde kişinin günlük yaşantısını son derece etkilemektedir. Amerika’da gerçekleştirilen bir takım araştırmalar neticesinde soğuk algınlığına kolaylıkla yakalanılabilme özelliğinden dolayı en yaygın görülen üst solunum yolu rahatsızlığıdır. Çoğunlukla kış aylarında grip veya influenza virüsleri neticesinde her sene milyarlarca kişi hasta olur. Soğuk algınlığının en çok rastlanılan belirtileri ise kişide yorgunluk hissi, ağrılar ve yükselen vücut ısısıdır. Kişinin günlük yaşantısında dikkat edebileceği bir takım ufak önerilerle soğuk algınlığını kolaylıkla atlatabilmesi mümkündür.

Sponsorlu Bağlantılar

Soğuk Algınlığı’na İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1 – Tavuk Çorbası : Kişinin sıcak tüketebileceği bütün yiyecek ve içecekler soğuk algınlığında oldukça faydalıdır. Yapılan araştırmalar neticesinde özellikle grip ve soğuk algınlığına yakalanmış olan kişilerin çorba tüketimini fazla tuttukları zaman bu durumu daha kolay bir şekilde atlatabildikleri görülmüştür. Tavuk çorbası ise çorbalar arasında en faydalı olanıdır. İçerisinde bulunan bir takım maddeler sayesinde vücudun kendisini toparlayabilmesini sağladığı gibi burun tıkanıklığının geçmesinede yardımcı olur. Tavuk çorbası hazırlarken içerisine sebze ilave edilmesi, vücuda daha fazla vitamin ve mineral girmesini sağlayacağı için faydası neredeyse iki katına çıkacaktır. Krema tavuk çorbasını daha lezzetli bir hale getiriyor olsa da enfeksiyon döneminde içerisinde yağ bulunduğu için mideyi rahatsız edeceğinden mümkün olduğunca tercih edilmemelidir. Tavuk çorbası hazır paketler olarak değil tamamen doğal şekilde hazırlanmalıdır. Çünkü hazır paketlerin içerisinde bulunan koruyucu maddeler ileride kişinin sağlığını ciddi derecede tehdit etmektedir. Soğuk Algınlığına Nasıl Geçer

Sponsorlu Bağlantılar

2 – C Vitamini İçeren Besinler : C Vitamini bol miktarda meyve ve sebzelerde bulunan, özellikle vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren ve bu özelliği sayesinde bizleri hastalıklardan koruyan bir vitamindir. Besinlerden alınarak vücut içerisinde su ile birleştiğinde çözünebilme özelliğine sahiptir. Yapılan araştırmalara göre soğuk algınlığı sırasında C vitamini tüketilmesinin bu sürecin daha kısa ve sancısız geçmesini kolaylaştırdığı ortaya çıkmıştır. C vitamini sadece hastalık döneminde değil kişinin bütün yaşamı boyunca tüketmesi gereken bir vitamin olduğu için mümkün olduğunca kişinin beslenme programında yer almalıdır. Özellikle, portakal, patates, domates, brokoli, çilek, kivi ve greyfurt C vitamini bakımından oldukça zengindir.

3 – Baharatlı Yiyecekler : İçerisinde baharat bulunan besinler soğuk algınlığının sebep olduğu belirtilerin kişinin hayatını etkilemesini minimum seviyeye indirmeye yardımcı olur. Özellikle acı biber ve hardal bu konuda oldukça önemlidir. Hastalık esnasında Meksika, Hint ve Çin yemeklerini tükettiğiniz taktirde bol miktarda baharat tüketebilirsiniz. Zencefilin içerisinde bulunan antiinflamatuar maddesi sayesinde soğuk algınlığına iyi geldiği bilinmektedir.

Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer? Pratik Öneriler

– Stres vücut içerisinde hormonal yapıyı bozduğu için kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve böylece hastalıklara karşı olan direncinin azalmasına neden olur. Bu sebepten ötürü günlük yaşamda mümkün olduğunca stresten uzak kalmak önemlidir.

– Soğuk algınlığının daha hızlı geçmesi için vücudun dinlenmesi oldukça önemlidir. Eğer imkanınız varsa kendinizi hasta hissettiğiniz gün boyunca dinlendirmeniz ertesi güne daha sağlıklı başlamanızı kolaylaştıracaktır.

– Vücut sıcaklığını normal seviyelerde tutmaya özen gösterin. Aşırı terleme oluşmayacak şekilde vücudunuzu sıcak tutun. Bu sayede bağışıklık sisteminin tekrardan aktif bir şekilde çalışmasına ve soğuk algınlığını daha çabuk geçirebilirsiniz.soğuk algınlığına iyi gelen yiyecekler

– Gün içerisinde kendinizi yormayacak şekilde düşük tempolu yürüyüşler yapmaya çalışın. Bu sayede vücudunuzdaki kan dolaşımı hızlanarak virüsün vücuttan daha hızlı atılmasını sağlayacaktır.

– Soğuk algınlığı döneminde vücudunuzu ve midenizi yormayacak şekilde beslenmek önemlidir. Özellikle aşırı yağlı ve tuzlu gıdalardan uzak durulması önemlidir. Bunların yerine bol bol sebze ve meyve tüketilmesi tavsiye edilir.

– Gün içerisinde sıvı tüketimini maksimum seviyede tutmaya özen gösterin. Bu sayede sık tuvalete çıkarak vücutta hastalığa neden olan toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göze Kimyasal Sıçraması İlk Yardım
Birinci Derece El Yanıkları Nasıl Tedavi Edilir
Isı Krampları İlk Yardım
Mide ve Bağırsak İltihabında İlk Yardım
Kol Kırılması
Yanıklarda İlk Yardım
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.