SOĞUK ALGINLIĞI
Genellikle soğuk algınlığı son derece yaygın bir üst solunum yolu enfeksiyonudur. Soğuk algınlığı burun ve boğaz da dahil olmak üzere üst solunum yollarında viral bir enfeksiyona neden olur. Soğuk algınlığına yol açan virüslerin yaklaşık 200 farklı türü vardır. Soğuk algınlığı en sık görülen hastalıklardan biridir. Bu yüzden eğer bir soğuk algınlığınız varsa, yalnız değilsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Soğuk algınlığının etkisi bireyler ve enfeksiyona neden olan virüslerin belirli tipleri arasında değişebilir. Tipik belirtileri hapşırma, öksürük, boğaz ağrısı, yorgunluk ve burun akıntısı veya burun tıkanıklığı içerir. Soğuk algınlığı oldukça bulaşıcı olan, yılın herhangi bir zamanında ortaya çıkabilen ancak özellikle nemli, yağışlı havalarda, kış aylarında daha yaygın olabilir.
Soğuk algınlığı bulunan ortamdaki havayı teneffüs etmek soğuk algınlığına yakalanma olasılığını artırır. Hapşırma veya hasta olanların kişisel eşyalarının kullanımı (havlu gibi) yaygın bulaşıcı faktörler arasında yer alır. Ayrıca soğuk algınlığı hastalığı olan bir kişinin dokunmuş olduğu yüzeye dokunduktan sonra gözünüze, burnunuza veya ağzınıza dokunarak da soğuk algınlığına yakalanabilirsiniz.

Soğuk algınlığının net bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak dinlenme, bol almak sıvı içmek, reçetesiz kullanılan öksürük şurupları yada soğuk algınlığı ilaçları iyileşme oranı çok yüksektir. Çoğu durumda, soğuk algınlığı bir ya da iki hafta boyunca kendi kendine giden hafif boyuttadır ve bu sayede kendini sınırlayan bir hastalıktır. Sağlıklı insanların çoğunda herhangi bir komplikasyon olmaksızın soğuk algınlığından kurtulabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı durumlarda yaygın soğuk algınlığı zatürree, akut bronşit ve astım kötüleşmesi gibi daha ciddi enfeksiyonlar ve komplikasyonlara yol açar. Kronik bir hastalığı, bir immün yetmezlik hastalığı, bastırılmış ya da bağışıklık sistemi hastalığı olan ve çok genç ve yaşlı olanlar komplikasyonlar için daha fazla risk altındadır.

Eğer kronik bir hastalığınız varsa acilen hastalığınızın tedavisine bakınız. Soğuk algınlığı hastalığınızın ilerleyici olmasına yol açabilir. Özellikle nefes darlığı, soğuk algınlığı belirtilerine eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden bir doktoru ziyaret ediniz. Ek olarak hırıltı, göğüs ağrısı ya da uyanıklık veya bilinç değişikliği durumlarında da derhal tıbbi yardım alın.

SOĞUK ALGINLIĞI BELİRTİLERİ
Soğuk algınlığı belirtileri genellikle hafiftir ve virüs bulaşmasının iki ile üç gün içerisinde görünür. Belirtileri neden olan virüsün tipine bağlı olarak değişebilir. Belirtileri şunlardır:

 • Vücut ağrıları
 • Öksürük
 • Yorgunluk
 • Baş ağrısı
 • Düşük dereceli ateş
 • Post-nazal akıntı (burun akıntısı)
 • Sümük
 • Hapşırma
 • Boğaz ağrısı
 • Burun tıkanıklığı veya burundan hava alamama
 • Gözlerde sulanma

HAYATI TEHDİT EDEN BELİRTİLER
Bazı durumlarda bir soğuk algınlığı zatürree ya da akut bronşit gibi ciddi komplikasyonlar meydana getirebilir. Aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa acil tıbbi bakım arayınız yada 112’yi çağırınız.

 • Bilinç uyanıklığı veya seviyesinde değişim
 • Göğüs ağrısı
 • Sarı, yeşil veya kahverengi balgam üreten derin, ıslak göğüsten gelen öksürük
 • Yüksek ateş (38 dereceden daha yüksek)
 • Letarji veya yanıtsızlık
 • Nefes darlığı
 • Solunum ile oluşan ıslık sesi

SOĞUK ALGINLIĞI, GRİP MİDİR?
Soğuk aldığınız zaman, soğuk algınlığımı yoksa grip mi olduğunuzu merak edebilirsiniz. İlk işaretler yada belirtiler birbirine benzer. Peki, fark nedir?

Soğuk algınlığı iseniz semptomlar genellikle hafiftir. Burun akıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı ve muhtemelen 38 derecenin altında düşük dereceli ateş sayılabilir.

Grip olduğunuzda ise aynı belirtiler yine olabilir, ancak muhtemelen daha şiddetli rahatsızlık belirtileri yaşayacaksınız. Grip belirtileri yüksek ateş (38 dereceden daha yüksek), öksürük, baş ağrısı, vücut ağrıları, aşırı yorgunluk ve boğaz ağrısı eşlik etmektedir. Çocuklarda grip belirtileri karın ağrısı ve kusma da içerebilir.

İLGİLİ BAŞLIKLARIMIZ

SOĞUK ALGINLIĞI NEDENLERİ. TIKLAYINIZ!!!!

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Güneş Yanığı
Kalın bağırsak iltihabı
Kemik hastalıkları
Kasık Kılları Nasıl Alınır
Deri Kuruluğu
Mantar Enfeksiyonu Nedenleri, Nasıl Önlenir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.