SOĞUK ALGINLIĞINA DOĞAL ÇÖZÜMLERSoğuk Algınlığına Doğal Çözümler

Soğuk algınlıklarının çoğu 4 ile 7 gün içinde kendiliğinden geçmektedir. Ancak bu süre zarfında belirtileri ve ortaya çıkan şikayetleri hafifletecek ve kendiniz daha iyi hissettirecek bazı şeyler vardır. Soğuk algınlığı için başvurabileceğini bazı doğal yollar aşağıda verilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

BURUN KANALLARI NASIL AÇILIR?

Sıcak sıvılardan bol miktarda tüketin. Burundaki mukus sıvısının daha rahat akması, sinüslerin gevşemesi, solunum kanallarının daha rahat açılması ve kendinizi daha iyi hissetmeniz için soğuk algınlığın esnasında mümkün olduğunca fazla sıcak sıvılar tüketmeye çalışın. Yapılan bilimsel çalışmalar, sıcak sıvıların burun akıntısı, öksürük, hapşırma, boğaz ağrısı ve yorgunluk gibi soğuk algınlığı semptomlarını hafiflettiğini göstermiştir.

 • Sıcak ve kafeinsiz çay da aynı etkiyi sağlar. Papatya veya diğer bitkisel çaylar, vücuttaki suyu tutması ve sıvı kaybını önlemesi açısından daha çok önerilir. Çaylara biraz bal ve limon eklenmesi, boğazınızın yatıştırılmasını sağlayabilir ve olumlu etkilerinin biraz daha uzun sürmesine yardımcı olabilir. Nane burun tıkanıklığını giderirken papatya ise stres ve yorgunluğu azaltmada etkilidir.
 • Soğuk algınlığında sıcak et suyu içilmesi de benzer şekilde fayda sağlar. Yeterli miktarda sebze veya tavuk suyu için. Ancak çok fazla tuz tüketiminin önüne geçmek için düşük sodyum içerikli et sularını tercih ediniz. Tavuk çorbası boğaz ağrısını yatıştırmada, tıkanıklığı gidermede ve mukus sıvısını gevşeterek sökülmesini kolaylaştırmada yardımcı olur.
 • Eğer kahve tüketmeyi seviyorsanız, soğuk algınlığı sırasında bırakmanıza gerek yok. Kahve içilmesi soğuk algınlığı olanlarda uyanıklığı arttırmaktadır. Çocukların kafein içerkli sıvılardan kaçınması gerekir. Soğuk algınlığında başvurabileceğiniz sıcak sıvılar arasında sıcak su, çaylar ve et suyu önceliğiniz olmalıdır. Çünkü kafein içerikli içeceklerin fazla tüketilmesi vücuttan sıvı kaybına yol açmaktadır.
 • Alkolden kaçının. Şişme ve burun tıkanıklığı şikayetlerini daha da kötüleştirebilir.

Buharlı banyo yapın ve duş alın. Buhar, burun kanallarını nemlendirerek daha az tahriş hissedilmesini sağlar ve rahatlatıcı etkisi ile soğuk algınlığı belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Soğuk algınlığının başlarında veya hastalık süresince sıcak buharlı banyolar yapmaya ve duşlar almaya çalışın.

Sponsorlu Bağlantılar

 • Hızlı bir buhar tedavisi için, banyo veya duş yerine bir kabın içine dökeceğiniz kaynar su ile de aynı etkiyi sağlayabilirsiniz. Bunun için bir kabın içine kaynamış sıcak sudan dökün ve yüzünüze üstüne doğru götürün. Buharın yan taraflardan kaçmaması için başınızın üzerine bir havlu atabilirsiniz.
 • Başınızı suya ve buhara çok yaklaştırmayın. 10 dakika boyunca buharını soluyun. Bu uygulamayı her gün 2 ila 4 kez tekrarlayabilirsiniz.
 • Suyun içine birkaç damla esansiyel yağ eklemeniz de sinüslerinizi daha iyi açacak ve aromaterapi etkisi yaratacaktır. Sinüs baş ağrılarını rahatlatmak için nane yağı da kullanabilirsiniz. Okaliptüs yağı ise burun tıkanıklıkları için faydalıdır. Çay ağacı yağı tüketildiğinde toksik olduğu için kullanılması önerilmemektedir.

Yağı burnunuza çekerek de kullanabilirsiniz. Yağlar da ağızdan mikrop ve bakterileri temizlemek için kullanan bir Ayurveda ilaçtır. Solunum yolundaki çoğu mikroorganizma da sümkürdüğünüzde yağ ile beraber yapışarak aşağı iner.

 • Hindistan cevizi yağı tercih edilebilir. Hindistan cevizi yağı, anti-bakteriyel özelliklere sahiptir ve aynı zamanda “laurik asit” isminde bir anti-mikrobik madde içerir.Soğuk Algınlığına Doğal İlaçlar
 • Organik, soğuk preslenmiş yağ kullanılabilir. Susam ve ay çiçek yağı da kullanılabilir ama Hindistan cevizi yağında ekstradan anti-mikrobiyal özellikler bulunduğundan, ve tadı da daha iyi olduğundan daha çok tercih edilmektedir.
 • Yağdan bir çorba kaşığınız ağzınıza alın ve en az 1 dakika boyunca ağzınızda tutun. Ağzınızda ne kadar uzun süre tutarsanız, o kadar çok bakteri öldürmüş olursunuz. Ağzınızın her bölgesine, diş etlerine, diş diplerine ulaştırmaya çalışın.
 • Yağ yutmayın. Eğer ağzınıza fazla aldığınız için rahatça gargara yapamıyorsanız, bir kısmını tükürerek çıkarın.
 • Yağı ağzınızda belli bir süre gargara yaptırdıktan ve beklettikten sonra tükürerek atınız. Ardından ılık su ile ağzınızı çalkalayın.

Sinüslerinizi sulamak için bir Neti pot kullanın. Neti pot, sinüslerden mukus temizlenmesini kolaylaştırır ve birkaç saat boyunca soğuk algınlığı semptomları hafifletmeye yardımcı olur. Bir tuzlu çözelti, burun kanalına dökülür ve mukus ile beraber aşağı temizlenir. Eczanelerin çoğunda kolaylıkla bulunabilir.

 • Belirtiler varken günde bir kullanın. Kendinizi daha iyi hissederseniz arttırarak günde iki kez devam edebilirsiniz.
 • Tuzlu su çözeltisini kendiniz evde yapabileceğiniz gibi dışarıdan da satın alabilirsiniz. Kendiniz yapacaksanız, çeyrek yemek kaşığı karbonat, çeyrek kaşık koşer veya dekapaj tuzunu ve yeteri miktar su ile karıştırarak hazırlayabilirsiniz. Musluk suyu parazit veya amip içerebildiği için, saf su veya kaynatılıp soğutulmuş su kullanmanız önemlidir.
 • Tuzlu su çözeltisini bir tane Neti pota doldurun. Bir lavabonun üzerinde burnunuza uygulayın. Başınızı yaklaşık 45 derecelik bir açıyla eğerek tutun.
 • Önce bir burun deliğine uygulayın. Tek bir burun deliğine tuzlu su çözeltisini püskürtüp sonrasında aşağı akmasını sağlayın. Ardından diğer burun deliği ile tekrarlayın.

Burnunuzu temizlerken doğru şekilde davranmalısınız. Aşırı şekilde basınç ile temizlemeniz, sinüsler üzerinde de baskı oluşturacağından dolayı gözler ve kulaklarda da soğuk algınlığına bağlı olarak meydana gelen ağrının artmasına yol açabilir. Bu nedenle gerektiğinde ve nazikçe burnunuzu temizleyiniz.

 • Önerilen şekli, bir burun deliğinin üzerine bir parmağınızla kapatarak bir tarafı temizledikten sonra diğerine geçmenizdir.
 • Burun temizliğinden sonra ellerinizi de temizlediğinizden emin olunuz. Bu, ellerinizdeki bakteri ve virüslerin diğer yerlere de bulaşarak enfeksiyonlara neden olmasının önüne geçer.

Eğer kaldığınız ortamın havası kuru ise bu durum soğuk algınlığı belirtilerini kötüleştirir ve daha uzun sürmesine neden olur. Bu yüzden evde veya çalışma ortamınızda bir nemlendirici kullanın. Kullanacağınız nemlendirici havayı nemlendireceği için burun kanallarınız da nemli kalacak ve burundaki mukusu dışarı temizlemeniz kolaylaşacaktır. Aynı zamanda gece de daha iyi nefes almanızı sağlayacaktır.

 • Nemlendirici cihazınızı düzenli olarak temizlediğinizden emin olun. Mikroplar ve küfler nemli ortamlarda kolayca çoğalabilirler.
 • Havayı nemlendirmek için ayrıca yapabileceğiniz bir şey de, 2 bardak kaynar suyu ağzı açık bir kapta ortamda bulundurmanız olacaktır. Bu suyun verdiği buhar nemlendirici etki yapar. İçinde bakteri olabilen normal suyun soğuk algınlığı belirtilerini kötüleştirme ihtimaline karşı arıtılmış su kullanın.
 • Evde yetiştirilen bitkiler de doğal nemlendirici gibi hareket eder. Çiçekleri, yaprakları ve gövdeleri havaya buhar salınımı yapar. Aynı zamanda ortamın havasını karbondioksitten temizlerler. Evde yetiştirilebilecek bu tür faydalı bitkiler arasında aloe vera, bambu hurma, incir, philodendron ve dracaena gibi çeşitli türler bulunmaktadır.

DOĞAL YOLLAR İLE KURTULMASoğuk Algınlığına Doğal Yöntemler

Mürver özü kullanabilirsiniz. Özellikle Avrupa’da tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bitki, tıkanıklığı azaltmakta ve solunum yolu ile ilgili diğer belirtileri azaltmaya yardımcı olmaktadır. Mürver özü, soğuk algınlığı ile mücadelede yardımcı olan anti-inflamatuar ve antiviral özelliklere sahiptir ve bağışıklık sistemini uyarır.

 • Eczanelerin çoğunda şurup, pastil ve kapsül şeklinde bulabilirsiniz.
 • Mürver otundan 3-5 gr kaynar suya atıp 10-15 bekletin. Suyunu süzüp günde üç defa içiniz.
 • Doktorunuza danışmadan uzun süre mürver otu kullanmayın. Hatta kullanmaya başlamadan önce de doktora danışmanız önerilir. Çünkü düşük tansiyonu olanlar, hamile kadınlar ve otoimmün hastalığı olanlar için yan etkilere neden olabilir. Aynı şekilde diyabet ilacı, laksatifler, kemoterapi ilaçları ya da bağışıklık baskılayıcı ilaçları kullananların da başlamadan önce bir doktora danışması gerekir.
 • Olgunlaşmamış veya pişmemiş mürver otu kullanmayın. Zehirli olabilirler.

Okaliptüs kullanmayı deneyebilirsiniz. Okaliptüs, vücut hücrelerine zarar verebilecek serbest radikaller ve moleküllere karşı koruyan antioksidan özelliklere sahiptir. Okaliptüs içindeki “iscineole” etken maddesi, solunum yolu enfeksiyonları ile mücadele etme ve öksürüğü hafifletmek için bir balgam söktürücü gibi çalışır. Çoğu eczanede pastil, öksürük şurubu ve buhar banyosu formlarında bulabilirsiniz.

 • Ayrıca okaliptüs yağı içeren merhemler sıkışıklığı rahatlatmak ve balgamı gevşetmek için burun ve göğüs bölgesine uygulanabilir.
 • Taze veya kurutulmuş okaliptüs yaprakları çay olarak veya ılık su ile gargara şeklinde kullanılarak boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olur. Okaliptüs yapraklarından 2-4 gr kaynar suyun içine atılarak 10-15 dakika bekletilir. Ardından süzülüp günde 3 kez çay olarak içilir.
 • Gargara yapmak içinse, bir bardak ılık suya 2-4 gr atın ve üzerine yarım çay kaşığı da tuz ekleyin. 5-10 dakika dinlendirin. Yemeklerden sonra kötü nefes kokusunu azaltmak ve boğaz ağrısını yatıştırmak yemeklerden sonra kullanın.
 • Zehirli olabileceğinden dolayı ağıdan tüketmeyiniz. Astım, nöbetler, karaciğer veya böbrek hastalıkları ya da düşük tansiyonu olan kişilerin doktorlarına sormadan okaliptüs yağı kullanması önerilmemektedir.

Nane kullanılabilir. Nane aynı zamandan yaygın soğuk algınlığı semptomları tedavi etmek için kullanılan bir bitkidir. Mükemmel bir dekonjestan olan mentölün ana bileşenidir. Mentol, mukusu inceltir ve balgam söker. Ayrıca boğaz ağrısı ve öksürüğü de yatıştırır. Naneyi esansiyel yağlar, pastiller, ek özler, bitkisel çaylar içinde taze veya kurutulmuş şekilde bulabilirsiniz.

 • Nane çayının boğaz ağrısını yatıştırmada da faydası var. Hazır bir bitki poşetini ya da 3-4 gr naneyi sıcak bir bardak suya katın. Ardından bir miktar bal ekleyin. Özellikle eklediğiniz bal sayesinde öksürüğün kesilmesine yardımcı olacaktır.
 • 2 yaşından küçük çocuklarda nane yağı ya da mentol kullanmayın.
 • Nane yağı aromaterapi için de güvenle kullanılabilir. Ağızdan tüketmeyin.

Bal tüketiniz. Bal, anti-viral özellikler içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle işlenmemiş, organik balın soğuk algınlığı dahil olmak üzere birçok hastalık için faydalı olduğu bilinmektedir. Organik bal oda sıcaklığında erir ve işlem görmüş diğer ballara göre tadı biraz daha güçlüdür, damağı hafif yakar. Balı hazır ürün şeklinde firmalardan almaktan veya TV, internet gibi yerlerden sipariş vermektense, yerel satıcılardan organik ve güvenilir olanını bulmaya çalışın.

 • Boğaz ağrısı ve öksürüğü yatıştırması için çayın içine balla birlikte limon de katabilirsiniz.
 • 1 yaşının altındaki çocuklara bal vermeyin.

Ekinezya alınabilir. Ekinezya bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olur. Soğuk algınlığı ile mücadelede etkili olduğunu kanıtlayan bilimsel veriler olmamakla birlikte, yaygın olarak kullanılmaktadır. Ekinezyayı çoğu eczane ve aktarda takviye şeklinde bulabilirsiniz.

 • Eğer kanarya otu, papatya ve kadife çiçeğine alerjiniz varsa, ekinezya kullanmayın.
 • Ayrıca kalp ilaçları ve anti-fungal gibi bazı diğer ilaçları kullanan kişilerin de aynı şekilde ekinezya kullanmaması önerilmektedir. Ekinezya veya herhangi diğer bir bitkisel ilacı kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Sarımsak yiyin. Sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirir ve anti-viral özelliği vardır. Soğuk algınlığı için de faydalı olup olmadığının anlaşılması için daha fazla çalışma yapılması gerekir ancak faydalı olduğu kullananlar tarafından ifade edilmektedir.

 • Sarımsağı takviye olarak alabileceğiniz gibi yemeklerle de tüketebilirsiniz. Tüketirken kokusunun çevrenizdeki insanları olumsuz etkilememesi için bir miktar karanfil veya maydanoz da çiğneyebilirsiniz.

HIZLI BİR ŞEKİLDE KENDİNİZİ DAHA İYİ HİSSETMENİZ İÇİN

Ilık tuzlu su ile gargara yapılabilir. Tuzlu su gargarası boğazın nemlenmesine yardımcı olarak boğazda yatışma sağlar. Arıtmadan geçmiş veya kaynatılıp soğutulmuş ılık bir bardak suyun içine koşer veya dekapaj tuzundan yarım tatlı kaşığı karıştırın.

 • Hazırladığını tuzlu su ile bir dakika gargara yapıp daha sonra tükürün. Gerekirse birkaç saatte bir tekrarlayın.
 • Küçük çocuklara gargara yaptırmayın. Yanlışlıkla sıvıyı yutabilirler.

C vitamini tüketilebilir. C vitamini, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir bir antioksidandır. C vitamini soğuk algınlığını tedavi etmez ancak vücudun kendini daha hızlı toparlamasına yardımcı olur. Çoğu yetişkin için günde 65-90 mg arasında tüketilmesi önerilmektedir. Günde 2000 mg’dan daha fazla alınmamasına dikkat edilmelidir.

 • Narenciye, kırmızı ve yeşil biber, kivi, ıspanak ve diğer çiğ sebze ve meyveler C vitamini için iyi kaynaklardır.
 • Gereğinden fazla C vitamini almayınız. Çünkü vücudumuz fazla C vitaminini depolayamaz ve idrarla dışarı atılır.

Yeterli miktarda sıvı tüketiniz. Vücudun hidrate kalması, boğaz problemlerinin de yatışmasına yardımcı olur. Su, meyve suyu ya da et suyu da bol bol içilebilir. Eğer kusma varsa, elektrolit dengesini sağlayacak bir sporcu içeceği içilebilir.Soğuk Algınlığına Şifalı Bitkiler

 • Bal ile birlikte sıcak limon suyu da tıkanıklıkların gevşetilmesine yardımcı olur. 1 bardak ılık su ile yarım limonun suyunu karıştırın. Sonra bal karıştırın.
 • Sıcak elma suyu da boğaz rahatsızlığına iyi gelir. Mikrodalga fırının içine bir bardak elma suyunu alıp bir dakika bekletin.
 • Bayanların vücut sağlık durumu iyi olduğu zamanlarda günde en az 2.2 litre sıvı tüketmesi önerilir. Erkeklerde ise bu miktar 3 litredir. Hasta olduğunuzda, bu sıvı miktarlarından daha fazla içmeye çalışmalısınız.
 • Alkollü ve kafeinli içeceklerden kaçının. Çünkü alkol iltihabı kötüleştirebilir. Alkol ve kafein ayrıca sıvı kaybına da yol açabilir.

Bol bol dinlenin. Vücudumuz daha çabuk iyileşmek için dinlenmeye ihtiyaç duyar. Çünkü vücudunuz hasta iken kendinizi çalışmaya zorlamanız, bağışıklık sisteminizi zayıflatarak iyileşme sürecinizi uzatır.

 • Gün içerisinde kısa şekerlemeler yaparak vücudunuzun soğuk algınlığından dolayı kaybettiği enerjiyi kazanmaya çalışın.
 • Eğer uyurken nefes almakta güçlük çekiyorsanız, daha kolay nefes almak için ekstra bir yastık ile başınızı hafif yükseltin.

Stresinizi yönetin. Çeşitli çalışmalar gevşeme tekniklerinin soğuk algınlığı ve grip süresini azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya çıkarmıştır. Stresi iyi kontrol etme teknikleri arasında nefes egzersizleri, yoga ve tai chi gibi teknikler bulunmaktadır.

 • Derin nefes almak için, bir elinizi göğsünüzün üzerine, diğerini ise alt karın üzerine yerleştirin. İçinizden dörde kadar sayarak burnunuzdan yavaş ve derin nefes alın. İçinizden dörde kadar saydıktan sonra aldığınız nefesi yavaşça veriniz.
 • Yoga, vücudun fit olmasına da yardımcı olan, kan basıncını düşüren, rahatlatıcı, özgüveni arttırıcı, stres ve kaygı bozukluğuna faydalı bir zihin-vücut terapisidir. Genel olarak içinde fiziksel duruşlar, nefes egzersizleri ve meditasyon kullanır.

Aromaterapi yapmayı deneyebilirsiniz. Aromaterapi rahatlamanıza yardımcı olur. Nemlendiriciniz veya buhar banyonuzun içine esansiyel yağlardan birkaç damla koyun ya da bitki çay hazırlayın.

 • Oğulotu da nane ailesinin bir üyesidir ve genellikle gevşemeyi artırmak ve kaygı bozukluğunu azaltmak için kullanılır. Kolay bir şekilde 2-4 gr veya 4-5 tane kuru malisa yaprağını kaynar suyun içine atıp 10-15 dakika boyunca demlenmesini bekleyin.
 • Lavanta da vücudun sakinleşmesini ve yatışmasını sağlar. Aynı zamanda yorgunluğu da gidermeye yardımcı olur. Losyonlar veya nemlendiricilerinizde de esansiyel yağları kullanın. Ayrıca piyasada birçok yerde lavanta çayı da bulabilirsiniz.
 • Papatya sakinleştirici bir bitki olarak çok popülerdir. Ayrıca göğüste soğuk algınlığından kaynaklı şikayetleri de giderir. Diğer bitkisel çaylarda olduğu gibi, 2-4 gr kurutulmuş papatya bitkisini bir bardak kaynar su ile demleyebilirsiniz. Buhar banyosuna papatya yağı eklenirse, bunun solunması öksürüğe iyi gelecektir.

Doktora ne zaman görünmeniz gerektiğini bilin. Her soğuk algınlığında doktora gitmenize gerek yoktur. Çünkü verilen ilaçlar soğuk algınlığını tedavi etme amaçlı değil, belirti ve şikayetleri hafifletme amaçlıdır. Dolayısıyla burada verilen önerileri uygulamanız doktora gitmenize gereke bırakmayacaktır. Ancak eğer daha önceden teşhisi konmuş bir solunum yolu probleminiz varsa, soğuk algınlığı ya da grip belirtileri ile karşılaştığınızda vakit kaybetmeden doktorunuza görünmeniz önerilir. Ayrıca bu belirtilere aşağıdaki belirtiler de eşlik ediyorsa yine ciddiye almalısınız:

 • Yüksek ateş
 • Kulak veya burun enfeksiyonu
 • Yeşil, kahverengi veya kanlı burun akıntısı
 • Yeşil balgamlı öksürük
 • Geçmeyen bir öksürük
 • Deri döküntüleri
 • Nefes darlığı

İpuçları

 • Dinlenin. Hasta halinizle vücudunuzu yormanız, iyileşme sürecinizi zorlaştıracaktır.
 • Mümkün olduğunca çok dinlenmeye çalışın. Hafta sonları ve gün içinde fırsat buldukça dinlenin ve yeterli miktarda uyuyun. Soğuk algınlığında normalden daha fazla uyumaya çalışın. Bol miktarda sıvı tüketin.
 • Burnunuzu sildikten sonra ellerinizi yıkayın ve temiz tutun. Ayrıca yine elleriniz düzenli olarak sabunla veya diğer temizleyici ürünlerle düzenli olarak temizleyin. Çantanızda ıslak mendil taşımanız gün içerisinde dışarı çıkarken iyi olacaktır.
 • Sağlıklı beslenin ve vücudunuzun hızlı iyileşmesi için bol bol dinlenin.
 • Soğuk algınlığı olduğunda uzak durmanız gereken şeylerden birisi de sigara dumanına maruz kalmaktan kaçınmanızdır. Çünkü sigara dumanı, mukoza sıvısına yapışarak tahrişe neden olabilir ve belirtileri kötüleştirebilir.
 • Soğuk veya cereyanlı odalar da aynı şekilde soğuk algınlığına yakalanma veya daha da kötüleştirme riskini arttırmaktadır.
 • 4 diş sarımsak, 1 çorba kaşığı zencefil, 2 bardak tavuk suyu, 1 limon ve yaklaşık 1 çay kaşığı kırmızı biber ile bir çorba yapıp tüketin.
 • Yüzünüze ara ara soğuk su atın. Kendinizi daha dinç hissetmenizi sağlayacaktır. Ancak bunun etkisi geçicidir ve yaklaşık 30 dakika sürer.
 • Öksürük damlaları da şikayetleriniz için faydalı olacaktır ama gereğinden fazla kullanmamaya dikkat ediniz.
 • Soğuk algınlığına yakalanma riskini azaltmak ve önlemek için egzersiz yapınız. Araştırmalar, düzenli ve orta yoğunlukta egzersizin soğuk algınlığına yakalanma riskini azalttığını göstermiştir.

Uyarılar

 • Eğer belirtiler 7 ila 10 gün içinde iyileşme göstermezse veya yüksek ateş, burun akıntısı, balgamlı öksürük gibi şikayetler baş gösterirse bir doktora görünmeniz gerekecektir.
 • Herhangi bir bitkisel ilaç almadan önce doktorunuza danışın. Çünkü bazı bitkiler kullandığınız diğer ilaçlar veya tıbbi durumlar ile etkileşimde bulunabilir.
 • Hamile olanlarda ise bazı ilaçlar, bitkiler ve besin takviyeleri hem anne hem de bebek için zararlı olabildiğinden dolayı dikkatli kullanılmalı ve mutlaka doktora danışılarak alınmalıdır.
 • Eğer astım veya amfizem gibi altta yatan bir akciğer hastalığınız varsa, soğuk algınlığı belirtilerini fark ederseniz kendiniz ilaçlar, bitkisel ilaçlar veya diğer ev tipi tedavi seçeneklerine başvurmaktan ziyade doktora görünmeniz önerilir. Çünkü yaşadığınız belirtiler bir soğuk algınlığının değil, diğer hastalıklarınızın belirtileri olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kanser Ağrısı
Kaz Ayakları Nasıl Yok Edilir
Ciltteki İnce Çizgiler Nasıl Giderilir
Sağlıklı Bir Cilt İçin 4 Basit Adım
Soğuk Algınlığına Doğal Çözümler
Ayaklara Kuruluk ve Ağrı Nasıl Yatıştırılır
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.