SOĞUK ALGINLIĞINDA BESLENMESoğuk Algınlığında Beslenme

Her yıl, hemen hemen hepimiz soğuk algınlığı yada nezle gibi çeşitli hastalıklara yakalanırız. Viral kaynaklı bu hastalıklar için her ne kadar bir ilaç bulunmasa da tüketebileceğiniz bazı gıdalar sayesinde bu durumda dahi kendinizi iyi hissedebilir ve bu süreci daha rahat atlatabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

1- TAVUK ÇORBASI

Dumanı tüten tavuklu şehriye çorbası, korkunç bir soğuk algınlığı geçirdiğinizde dahi size konfor sağlamaktadır. Besin değeri yüksek olmasından ötürü bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve inflamasyon ile mücadele eder. Bol bol tavuk sulu diğer çorbaları da deneyebilirsiniz.

2- SÜT VE DİĞER D VİTAMİNİ ZENGİN GIDALAR

Süt veya güçlendirilmiş tahıllar, D vitamini yönünden zengin gıdalardır ve soğuk algınlığı tarzındaki mücadelenize yardımcı olabilir. 2009 yılında Massachusetts Genel Hastanesi tarafından yapılan çalışmada D vitamini düzeyi düşük insanların D vitamini eksikliği olmayanlardan daha fazla soğuk algınlığına yakalandıkları rapor bulundu. Ek bir avantaj olarak, Loyola Üniversitesi’nde araştırmacılara göre bu gıdalar, soğuk havalarda genel ruh halini artırmaya yardımcı olabilir.

3- HAVUÇ VE DİĞER VİTAMİN A ZENGİNİ GIDALARSoğuk Algınlığında Ne Yenmeli

Sponsorlu Bağlantılar

Bütün vitaminler sağlıklı bir vücut için gereklidir, ama Harvard Tıp Fakültesi’ ndeki araştırmalara göre A vitamini güçlü bir bağışıklık sisteminin korunmasında da önemli bir rol oynamaktadır. Eğer bir soğuk algınlığı vakası varsa tatlı patates, havuç, kabak, ıspanak veya lahana yemeyi ihmal etmeyin.

4- SOĞUK YEŞİL ÇAY

Yeşil çay zaten hasta olduğunuzda bile bağışıklık sistemini artıracak olan antioksidan dolu bir içecektir. Sıcak yeşil çay yerine soğuk çay antioksidan bakımından daha zengindir.

5- SARIMSAK

Yapısında bulunan alicin sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine öncülük eden bir besindir. Her ne kadar kokusu var olsa da değişik kullanma biçimlerini deneyerek faydalarından istifade edebilirsiniz. Özellikle de düzenli tüketilmesi durumunda soğuk algınlığını yenmede son derece etkilidir.

6- YABAN MERSİNİsarımsak soğuk algınlığı

Cornell Üniversitesi‘nde yapılan bir araştırmaya göre yaban mersini yüksek miktarda antioksidan içermektedir. Nezle ve burun çekme gibi şikayetlerin olduğu problemlerin üstesinden gelinmesinde, çayın yanında yada başka şekilde atıştırmalık olara kullanabilirsiniz. Soğuk algınlığı olduğunuzda yalnız başına yiyebileceğiniz gibi daha fazla vitamin alabilmek için D vitamini ilave edilmiş yoğurt yada diğer tahıllar ile tüketebilirsiniz.

7- ÇAY

Çay tıkanıklığın hasıl olduğu durumlarda rahatlatıcı ve dinlendiricidir. Özellikle de anason tohumu gibi sağlık açısından önemli olan şifalı bitki tohumlarından demlenecek çaylar balgamınızın sökülmesinde etkili olacaktır. Demlenen çayınızı güçlendirmek ve tatlandırmak için bal yada tarçın kullanabilirsiniz. Günde üç kez bu çayı içerek kendinizi koruyun.

Ayrıca Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ den yapılan bir açıklamaya göre ise, nane çayı mukusu gevşeterek balgamın sökülmesi ve öksürüğün kesilmesine destek vermektedir.

8- BALIK

Somon ve ton balığı gibi balıklar omega -3 yağ asitleri bakımından zengindir ve omega- 3 soğuk algınlığı ile mücadelede diyetinizden eksik edilmemesi gereken bir besin öğesidir. Balık sadece bu yönü ile değil aynı zamanda vücuttaki inflamasyonu azaltır ve bu sayede bağışıklık sistemini uygun çalışmasına katkıda bulunur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
İştah Kesici Yiyecekler
Beslenme Günlüğü Tutarak Zayıflama
Vücudunuzu Zehirlerden Arındırmanın 10 Yolu
hangi besinlerde vitamin vardır
Çikolatada yüksek miktarda enerji bulunmaktadır.
zinde kalmanın yolları
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.