SOĞUK GECE TERLEMESİ NEDENLERİSoğuk Gece Terlemesi Nedenleri

Gece terlemeleri iyi bir gece uykusu almak isteyen birçok kadın ve erkek için kabustur. Gece terlemelerine bazı hastalıklar, hormonal dengesizlikler, alkol ve sigara kullanılması, stres ve anksiyete neden olabilir. Bunun dışında bazı damar hastalıkları da soğuk gece terlemelerinin yaygın nedenleri arasında yer alır.

Sponsorlu Bağlantılar

Soğuk gece terlemeleri çevrenin ortalama veya serin sıcaklığı olmasına rağmen aşırı terleme ile karakterizedir. Ayrıca, soğuk gece terlemeleri olan kimselerde aşırı soğuk havalar ile ilişkili olan titreme, dudakların mavi renkte olması ve dişlerin takırdaması gibi belirtiler de görülebilir. Gece terlemeleri ve titreme kadınlar ve erkeklerde altta yatan nedene bağlı olarak herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir.

Daha spesifik olarak ise gece terlemesi farklı nedenlerden de kaynaklanabilir. Bu nedenler biraz daha ciddi olup tedavi gerektirebilir. Bu yaygın nedenler arasında HIV veya AIDS, kanser, tüberküloz ve endokardit gibi hastalıklar sayılabilir. Yanı sıra daha hafif olarak rüyada kabus görülmesi gibi basit nedenlerden ortaya çıkabilir. Gece terlemeleri bağımlılık maddesini aniden bırakan kişilerde de görülebilir. Böyle kimseler aynı zamanda stres ve anksiyete düzeylerinde de artış yaşamaları muhtemeldir.

Kadınlarda ise gece terlemeleri menopoz başlangıcında meydana gelebilir. Bir kadının hayatında bu süre zarfında, östrojen hızla azalmaktadır ve bu biyolojik değişimin fiziksel etkileri gece terlemeleri ve duygudurum değişiklikleri gibi belirtiler ortaya çıkarmaktadır. Bu tür gece terlemeleri odanın sıcaklığı ortalama veya ortalamanın altında bir sıcaklıkta olsa dahi kadının bedeninde meydana gelen düzensizlikten dolayı meydana gelmesi yine muhtemeldir.

Sponsorlu Bağlantılar

Soğuk Gece Terlemesi SebepleriErkekler ve kadınlarda ortak görülen soğuk gece terlemeleri düşük kan şekerinden de kaynaklanabilir. Kan şekeri düzeyi normal hale getirilirse gece terlemeleri daha az sık görülmeye başlar.

Damar hastalığı soğuk gece terlemelerinin önde gelen nedenidir. Genellikle, gece terlemelerinin başlangıcı aniden olur ve buna şiddetli rahatsızlık ve ağrı eşlik eder. Bu belirtilere neden olan özel bir damar hastalığı aort diseksiyonudur. Bu tıbbi durum kan akışını kesip aortta yırtıklara neden olabilen ve gece terlemeleri gibi ağrılı belirtilere yol açan hayatı tehdit eden bir durumdur.

Pnömoni yada diğer adı ile zatürre de bazı kişilerde soğuk gece terlemeleri ve titremelere yol açabilir. Aşırı terlemenin yanında, bu özel hastalığı olan bir kişide nefes darlığı, öksürük, yorgunluk ve nemli bir derinin olması muhtemeldir. Bazı kimseler ise bu belirtilere ek olarak çok soğuk olma duyguları ve yüksek ateş de görülebildiği raporlarda yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
fosfor eksikliği
Mide Gazı
Guatra Neden Olan Hastalıklar
EKLEM AĞRISININ NEDENLERİ VE SONUÇLARI
b1 vitamini
Mide Yanması Tedavisi
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.