SOĞUK VE EGZERSİZsoguk-ve-egzersiz

Eğer soğuk algınlığını önlemek için güvenli bir yol arıyorsanız, düzenli egzersiz yapmak bunun için mantıklı bir araç olabilir. Bunu yapmak için maraton koşusu yapmanıza gerek yoktur, orta düzeyde bir egzersiz planı yeterli olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Egzersiz vücudunuzun daha fit olmasına yardımcı olmakla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı vücudun kendini savunmasını da kolaylaştırır.

Bazı çalışmalar orta yoğunluktaki egzersizlerin görülen soğuk algınlığı sayısını azaltmada etkili olduğunu göstermektedir. Yapılabilecek faaliyetler arasında her gün 20-30 dakika yürüyüş yapmak, gün aşırı spor salonuna giderek ağırlık egzersizleri yapmak veya bisiklet sürmektir.

Yapılan bir çalışma sonucuna göre bir yıl boyunca her gün yarım saat yürüyüş yapan kadınların diğerlerine göre yüzde 50 oranında daha az soğuk algınlığına yakalandıkları görülmüştür. Araştırmacılar, düzenli yürüyüşün enfeksiyonlarla mücadelede etkili olan beyaz kan hücrelerinin sayısında artış da yaptığını belirtmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Yine başka bir çalışmada da 65 yaşında düzenli egzersiz yapan kişilerdeki T-hücrelerinin sayısının (beyaz kan hücrelerinin bir türü) 30’lu yaşlardaki insanlardan daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

Soğuk algınlığınız varken egzersiz yapmalı mısınız?

Vücudunuzu dinlediğiniz sürece yapabildiğiniz kadar egzersiz yapabilirsiniz. Ancak belirli riskli durumlar için dikkat etmeniz gerekir.

Fiziksel aktivite bazı soğuk algınlığı ilaçlarının yaptığı gibi kalp atış hızınızı artırır. Bu nedenle hem ilaç kullanıp hem de egzersiz yapmanız kalbinizi zorlayabilir. Buna bağlı olarak da nefes darlığı ve nefes almada güçlük yaşayabilirsiniz.

Eğer astım veya soğuk algınlığınız varsa egzersizden önce doktorunuza danışınız. Çünkü öksürüğe, hırıltı solumaya ve nefes almada güçlüğe yol açabilir.

Soğuk algınlığı yüksek ateş ile birlikte geldiğinde, egzersiz yapmanız vücudunuzu daha da yorabilir. Bu nedenle düzenli egzersiz rutininize geçmek için birkaç gün beklemenizde fayda var.

Benzer şekilde soğuk aldığınızda yorucu şekilde yoğun çalışmadan da kaçınmalısınız. Çünkü egzersiz ve ilaç fayda sağlasa da soğuk algınlığı hastalıklarında en önemli husus vücudu yeterinde dinlendirmektir. Bu tür şeylere dikkat etmemeniz halinde durumunuzu kötüleştirebilirsiniz.

Çok Fazla Egzersiz Yapılması Soğuk Algınlığını Kötüleştirebilir.

Çoğumuz için bir sorun değildir ama eğer düzenli egzersiz rutini olan biriyseniz yoğun çalışmanın ardından dinlenmek ve iyileşmek için de vakit ayırmanız gerekir.sogukta-egzersiz-sakincali-mi

Bağışıklık sistemimiz stres ve baskı altında olmadığı zaman en iyi şekilde görevini yapar. Uzmanların ifadesine göre çok yoğun tempoda çalışan atletler eğer vücutlarına yeteri kadar toparlanma imkanı tanımasalar soğuk algınlığı veya gribe yakalanma olasılıkları artar.

Egzersiz çok yorucu olursa vücutta enfeksiyonlarla savaşan beyaz kan hücrelerinin sayısında aşağı çekilme görülebilir. Aynı zamanda, stres hormonu olan “kortizol” da bağışıklık sisteminin çalışmasına müdahale edebilir.

Egzersiz ve soğuk algınlığı için ne zaman doktora başvurmalısınız?

Eğer soğuk algınlığı varlığında egzersiz yapıp aşağıdaki belirtiler ile karşılaşırsanız doktorunuzu arayın:

  • Göğüs bölgesinde doluluk
  • Öksürme ve hırıltılı solunum

Aşağıdaki durumlarda ise egzersiz yapmayı durdurun ve acil tıbbi yardım almaya bakın:

  • Göğüste sıkışma hissi ya da baskı hissedilmesi
  • Nefes almakta güçlük ya da nefes darlığı
  • Baş dönmesi
  • Denge ile ilgili sorunlar

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
En uygun diyet
Basit Önlemler İle Kırışıklıklarınızı Azaltın
Civanperçemi
Öfkeni Dışa Vur Sağlıklı Yaşa
Eski ve Yeni Oluşmuş Akne İzleri Nasıl Geçer
Taksoplazmozis
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.