SOĞUK ALGINLIĞISoğukalgınlığı

Soğuk algınlığı kışın mevsimsel etkenlerden yazın ise bilinçsiz klima kullanımı başta olmak üzere çeşitli sebeplerden ötürü dönemsel bir şekilde geçirilen hastalıktır. Özellikle nezle ve grip mikropları sebebiyle kişinin yorgunlukla beraber burun tıkanıklığı, üşüme, hapşırma ve öksürme gibi bir takım temel belirtileri bulunmaktadır. Bu hastalık için antibiyotiklerin etki etmemesinden ötürü kısa sürede şok etkisi yaratabilecek bir tedavi yöntemi ne yazık ki günümüzde bulunmamaktadır. Genellikle alınabilecek ufak basit önlemler sayesinde bu durum geçirilmekte veya daha başlamadan önlenmeye dikkat edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Soğuk Algınlığı Tedavisi

Kişinin günlük yaşantısında sürekli aşırı stres altında olması zaman içerisinde bağışıklık sisteminin güçsüz kalmasına neden olarak nezle ve grip gibi durumlara daha kolay yakalanmasına sebep olabilecektir. Bu yüzden mümkün olduğunca stresten uzak bir hayat yaşamak önemlidir.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar günlük karşılaşılan problemlere karşı olumlu yaklaşan kişilerin soğuk algınlığına daha az yakalandığını ortaya çıkarmıştır. Sürekli pozitif ve yapıcı olan bireylerin bağışıklık sistemleri daha verimli çalıştığından dolayı vücudun bu hastalığa yakalanma ihtimali minimum seviyeye inmektedir.

Nezle ve gribin en etkili tedavi yöntemlerinden bir tanesi istirahattir. Soğuk algınlığı geçene kadar kişinin dinlenmesi ve gevşemesi iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

soğukalgınlığı nedirKendinizi mümkün olduğunca sıcak tutmaya özen gösterin. Bu sayede terleyerek mikropların vücuttan daha hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olabilirsiniz. Fakat aşırı terlemeye dikkat etmeniz gerekmektedir.

Biraz kırgınlık hissettiğiniz taktirde açık havada hafif tempoda yapılacak olan yürüyüş daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Yaptığınız egzersizler neticesinde vücudunuzda kan dolaşımı hızı maksimuma çıkacak ve enfeksiyon gelişmiş olan bölgeye daha fazla akyuvar hücreleri gönderilecektir.

Bu dönemde yediğiniz besinlere dikkat etmeniz iyileşme sürecini kısaltan önemli faktörlerden bir tanesidir. Nezle ve grip durumlarında enfeksiyonu geçirmeye çalışan vücudun bağışıklık sistemini, daha fazla zorlayabilecek hazmetmesi zor olan besinlerle doldurmamak tavsiye edilmektedir. Mümkün olduğunca az yağ içeren besinler, et ve süt ürünleriyle birlikte taze meyve ve sebze bol bol tüketilmelidir. Ayrıca tavuk suyu çorbası burun akıntısı olan kişilere oldukça iyi gelmektedir. Salgı üretimini hızlandıran tavuk suyu çorbası kişinin sümkürme ve hapşırma refleksleriyle birlikte mikropların vücuttan daha hızlı bir şekilde atılmasına yardımcı olacaktır.

Soğuk algınlığı yaşadığınız dönemde mümkün olduğunca sigara içmeyin ve sigara içilen ortamlardan uzak durmaya çalışın. Sigaranın içerisinde bulunan binlerce zararlı maddeyi soluduğunuz taktirde vücutta zaten hali hazırda bulunan enfeksiyon sebebiyle duyarlaşmış olan boğazın durumu daha kötü bir hal alabilir. Ayrıca bu zehirli maddeler vücudun enfeksiyona karşı üretmiş olduğu hücrelerin ölmesine de yol açacağından hastalığın iyileşme evresini yavaşlatabileceği unutulmamalıdır.

Nezle ve grip durumları olduğunda kişinin mümkün olduğunca C vitamini alınması tavsiye edilmektedir. C Vitamini özelle kişinin öksürüğüne, hapşırmasına ve ateşinin düşmesine yardımcı olacaktır. Meyvelerden veya besinlerden alınan C vitaminini kişi kendisi takip etse de tablet şeklinde yüksek doz şeklinde alınacağı zaman mutlaka bir uzman hekim tarafından gözetim altında kullanılması önemlidir. C Vitamini bakımından zengin olan meyveler; portakal, greyfurt, kivi ve mandalinadır.

Burun tıkanıklığı soğuk algınlığı geçiren kişilerin en büyük şikayetidir. Tuz ve suyu karıştırıp burnunuzu bu karışım ile temizlemeniz biraz olsun sizi rahatlatacaktır. Karışım burun içerisinde birikmiş olan ödemin dışarı atılmasına yardımcı olacaktır. Bunun için eczanelerden temin edebileceğiniz burun açıcı sprey şeklindeki ilaçlar da kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Solunum Yolu Enfeksiyonu
Böbrek Ağrısı
Nöropatik Ağrı Teşhisi Nasıl Konur?
Aerobik
Mitokondriyal Yaş
Prostat Bezi Büyümesi Testleri ve Teşhis
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.