SOL BACAKTA KESKİN AĞRI NEDENLERİ

Sayısız koşul lar sol bacak keskin ağrıya neden olabilir. Bu ağrı donuk, acır gibi ve kramp yada yanma benzeri şekilde tarif edilebilir. Sol bacaktaki keskin ağrı kalçadan ayak bileklerine kadar herhangi bir yerde ortaya çıkabilir. Bacak yapılarına doğrudan alınan travma, alt ekstremitelerdeki bazı tıbbi sorunlar yada alt sırt bölgesinden yansıyan ağrılar şeklinde ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda ise bacaklardaki keskin ağrı günlük yaşamınızdaki aktivitelerinizi gerçekleştirme yeteneğinizi de bozabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bacak Çekilmesi Neden Olur?

BACAKLARDA KIRIK

Femur yada uyluk adı verilen vücudumuzdaki en uzun kemiğin yani kalça ile diz arasındaki kemiğin kırılması bunun nedenlerinden biridir. Bu kemiğin kırılması için önemli miktarda kuvvet gereklidir ve bu kemiğin kırılması demek vücutta birçok kırığın olabileceği bir yaralanma olduğu anlamına gelmektedir. Femur kırığının en yaygın nedenlerinden biri motorlu araç kazasıdır. Başka bir yaygın neden ise çok yüksek bir yerden düşüştür. Femur kemiğinin kırılması durumu çok acı vericidir ve kişi uyluk kemiği bölgesinde şiddetli keskin ağrı, etkilenen taraftaki bacağı taşıyamama, kırık yerinde şişme ve gözle görülebilir derecede şekil bozuklukları deneyimi yaşar. Bazı durumlarda, kırık femur uyluk derisini delip dışarı çıkabilir. Geniş oranda kan kaybına neden olabilir ve sonuçları son derece tehlikeli boyutlara ulaşabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aşil Tendinit Nedir? Tedavisi Nasıldır?

KAVAL KEMİĞİNDE AĞRI

Shin Splints adı da verilen bu durum tibia veya kaval kemiği boyunca hissedilen keskin ağrı olarak hissedilir. Tibia yada kaval kemiği alt bacakta yer alan iki uzun kemiklerdir. Ayrıca medial tibial stres sendromu denilen Shin atel, tibia ve kaval kemiklerine alt bacak kaslarını bağlayan bağ dokuları üzerinde meydana gelen aşırı baskı yada güçten kaynaklanır. Shin atel yaygın olarak koşmanın temel alındığı futbolcular, yürüyüş yapanlar ve koşucularda daha sıklıkla görülür. Özellikle bu alanda çalışanların durağan bir yaşam tarzından sonra tekrar aktif hale geçmesi bu durumu daha tetikler. Bunun dışında sert zeminde spor yapma, bacak germe egzersizleri ve uygun olmayan ayakkabı seçimi de bacak alt bölümdeki keskin ağrının nedeni olabilir. kaval kemiğindeki ağrılar genellikle dinlenme, buz ve uygun ayakkabı giyme gibi konservatif yöntemlerle kolaylıkla giderilebilmektedir.

Bacak Kırılması Belirtileri ve Tedavisi

SİYATİK

Belki de sol bacaktaki keskin ağrının en fena sebeplerinden birisi budur. Vücuttaki en büyük sinir –olan siyatik siniri sıkışmış halde olduğu zaman siyatik denilen durum ortaya çıkar. Siyatik lomber veya beldeki disk hernisi, dejeneratif eklem hastalığı, spinal tümör veya enfeksiyon gibi tıbbi koşullar sonucu ortaya çıkan bir durumun belirtisidir.

Siyatik İle İlgili Merak Ettiğiniz Herşey..Daha Fazlasını Okuyun…

Bazı durumlarda, kalça gluteal kaslar siyatik sinirini sıkıştırabilir. Siyatik ile ilgili ortak belirti ve bulgular; bacak arka aşağı ve baldır ya da ayak bölgesinde şok benzeri ağrı, ilgili alanda karıncalanma ve uyuşukluk, vücudun bir tarafındaki alt ekstremitelerde güçsüzlük hissi ve kalkarken, otururken, hapşırma, öksürme veya gülme sırasında ağrı olarak sıralanabilir. Siyatiğin nedenleri çeşitli olabilir, bu nedenle öncelikle koşulun nedeni belirlenmeli ve ona göre tedavi edilmelidir. Siyatikte tam olarak iyileşme bu şekilde mümkün olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
    şenol türksever

    Merhaba benim sağ ayak kaval kemiğim ve çevresi özellikle yürürken çok ağrı yapıyor yyürümekte çok zorlanıyorum otururken bütün ayak uyuşmuş gibi oluyor tşk ederim şimdiden

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çok Terleme Neyin Göstergesidir?
Sinüzit Tipi Baş Ağrısı
Osteoartrit Hastaları Nasıl Beslenmeli
Boyun Sertliği Nasıl Geçer
Kalp Pili Nedir? Nasıl Takılır?
Tırnaklardaki Beyaz Lekeler Neden Oluşur?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.