SOL ÜST KARIN AĞRISI

Her kişi hayatının bir bölümünde karın ağrısı yaşar. Sol üst karın denilen sol üst çeyrek bölgede birçok organ yer alır, bunlardaki bir sorun ilgili alanda ağrıya yol açabilir. Tedavisi nedene bağlı olarak yapılır ve diğer semptomlar devam ederse mutlaka bir doktora görünülmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

HANGİ ORGANLAR BULUNUR?

Karın sol üst tarafında hem organ hem de dokular bulunur. Bağırsağın bir kısmı, dalak, pankreasın uç kısmı, midenin bir bölümü, karaciğerin sol kısmı, böbreğin sol tarafı, idrar kanalı, sol adrenal bez, sol akciğerin bir bölümü, sol kaburga, aort, birçok kas grubu ve deri bu bölümde yer almaktadır. Hayati bir organ olan kalp de bu bölümde yer almaktadır. İşte, bu yapılar ve kemiklerdeki bir sorun bu bölgeye ağrı olarak yansımaktadır.

AĞRININ ÖZELLİĞİ

Bu bölgedeki karın ağrıları çok şiddetli olabileceği gibi basit olabilir, yada akut, kısa ömürlü olabilir. Bazı durumlarda ise karın ağrısının bir gün, bir hafta yada bir ay boyunca sürdüğü durumlarda bulunmaktadır.

Ağrı keskin ya da donuk, sabit veya zaman zaman görülen, lokalize ya da dağılmaya meyilli olabilir.

SOL ÜST KARIN AĞRISI NEDENLERİ NELERDİR?

Sponsorlu Bağlantılar

*** PANKREATİT

Pankreas sindirim sistemi ayrılmaz bir parçasıdır. Sindirim suları ve hormon üretir. Bu organ iltihaplandığı zaman pankreatit oluşur. Pankreatit akut ya da kronik olabilir. Akut pankreatit genellikle kısa vadelidir ve pankreas normal işlevlerine geri döndüğünde düzelir. Kronik pankreatit ise akut pankreatit gibi başlar, ancak sağlıklı durumuna geri dönme yerine, daha kötü yaralanır. Bu yara nedeni ile pankreas normal hale gelmesi engellenir ve zamanla daha da kötüleşir, sonunda ise çevreleyen kan damarlarının zarar görmesine neden olur. Süreç, pankreasın kendini sindirmesi ve sindirim sistemi sorunlarının baş göstermesi ile son bulur.

Belirtileri Nelerdir?

Merkezi veya sol karın bölgesinde ağrı ile kendini belli eder. Ağrı aniden ya da yavaş yavaş gelişir. Yemek yeme veya sırt üstü yatında ağrı daha da kötüleşir. Mide bulanır, ateş yada titreme olabilir, karın şişer ve kalp hızlı atmaya başlar. Yorgunluk, zayıflık ve sersemlik olabilir, baş ağrısı başlayabilir. Sıralanan belirtilerden çoğuna sahipseniz doktora başvurmalısınız ve pankreatit için test yaptırmalısınız.

Tedavisi Nasıldır?

Tedavi, kronik ve akut pankreatite göre değişir. Akut pankreatit tedavisi, semptomları hafifletmek ve pankreas kurtarmak amaçlı yapılır. Hastanede kalmayı gerektirir, damar içi sıvı, ağrı giderici ilaçlar ve birkaç gün için tüp ile beslenme şeklinde tedavi edilir. Akut atak bittikten sonra taburcu edilecektir.

Kronik pankreatit için, uzun vadeli gıda alımı ve tedavi planı yapılacaktır. Yanı sıra tedavide düzenli ağrı kesici ilaç kullanımı, alkol alımının bırakılması ve karbonhidrat oranı yüksek bir diyet içerecektir. Bu önlemler pankreasın daha fazla tahriş olmasını önleyecektir. Eğer pankreas insülin üretmeyi durdurmuşsa, önerilen oranda günlük insülin alınması gerekecektir.

*** PİYELONEFRİT

Genellikle vajina ya da deri yoluyla vücuda giren bir bakterinin neden olduğu bir böbrek enfeksiyonudur. Eğer kan akışı ile yayılım gösterirse, piyelonefritis veya üst üriner sistem enfeksiyonu oldukça ciddi olabilir.

Nasıl Belirti Verir?

 • Üst abdominal ağrı
 • Mide bulantısı
 • Kusma, ateş, titreme
 • Ağrılı idrar yapma
 • Alt veya orta sırt ağrısı

Tedavisi Nasıldır?

Antibiyotik reçete edilir. Antibiyotikler genellikle ilk teşhis edildiğinde reçete edilecektir. Doktorunuz neden olan bakteriyi belirledikten sonra, daha uygun bir ilaç önerecektir. Bu süreçte bol sıvı tüketmek gerekir. Sürekli mide bulantısı ve kusma varsa hastanede yatış gerekebilir.

*** SOL BÖBREKTE TAŞ

Böbrek taşı, böbrekte yer alan sert kristalize şeklindeki yapıdır. İdrar çıkışında azalma ya da fosfat veya kalsiyum gibi bazı maddelerin idrarda artması durumunda ortaya çıkar.

Belirtileri Nelerdir?

 • Sol karın bölgesinde ani, dayanılmaz ağrı
 • Değişen yoğunlukta ağrı
 • İdrara çıkmanın ağrılı ve zor olması
 • İdrara sık çıkma
 • Ateş, mide bulantısı, kusma
 • Bazen de belirtisiz

Tedavisi Nasıldır?

Normalde böbrek taşlarının idrar yollarında geçerek düşmesi gerekir. Bu genellikle 48 saat sürer ve bol sıvı tüketilmesi durumunda daha da kolaylaşabilir. Ağrı kesici ilaçlar reçete edilerek şiddetli karın ağrısının rahatlatılması hedeflenir. Böbrek taşı doğal yollardan düşürülmezse profesyonelce alınması gerekebilir. Bu işlem tıpta “litotripsi” adı verilen taş kırma ylu ile yapılır. Prosedürde böbreğe şok dalgaları gönderilir ve taşlar daha küçük parçalara ufalanır. En son çözüm olarak ise cerrahi tedaviler uygulanır.

*** KAS GERGİNLİĞİ

Kaslara aşırı yüklenilmesi ile ortaya çıkan bir yaralanmadır.

Belirtileri Nelerdir?

Düzenli egzersiz yapıyor ve son zamanlarda bu durumu yaşıyorsanız aşağıdaki belirtiler de beraberinde gelecektir.

 • Üst karında acıma
 • Şişlik, morarma veya kızarıklık
 • Hareket sınırlılığı

Tedavisi Nasıldır?

Koruma, istirahat, buz, kompresyon ve yükselme en iyi tedavi seçenekleridir. Alan dinlendirilerek daha fazla zarardan korunmalıdır. Bölgeye bir buz paketi yerleştirin ve sıkıştırmak için bandaj ile sarın. Yükseltme mümkün değilse uzanın ve dinlenin.

*** ZONA HASTALIĞI

Varisella – zoster virüsünün neden olduğu cilt hastalığıdır. Hem iç hem de dışta belirtilere neden olur.

Belirtileri Nelerdir?

 • Başlangıçta ciltte karıncalanma veya yanma hissi
 • Daha sonra cildinizi kapsayan kırmızı yamalar
 • Döküntü (genellikle karın, göğüs, yüz, ağız ve kulaklar)
 • Sol üst karın ağrısı
 • Ateş, titreme, sarkık göz kapakları, baş ağrısı, işitme kaybı, eklem ağrısı ve tat ve görme sorunları

Tedavisi Nedir?

Tedavide antiviral ilaç kullanılır. Bu ilaçlar, ağrı ve iyileşme süresini azaltacaktır. İdeal olan antiviral ilaçların karıncalanma ve yanma hissinden 24 saat sonra başlanmasıdır. Ayrıca anti- inflamatuar ilaçlar da döküntünün neden olduğu şişliği ve ağrıyı azaltmak kullandırılabilir.

*** ÜLSER

Peptik ülser, mide duvarındaki yaralar olarak bilinir. Mide asidinin mide astarının sindirmesi ile ortaya çıkar.

Belirtileri Nelerdir?

 • Baş belirti sol üst tarafta karın ağrısı
 • Buna acı bir yanma eşlik eder, bazen de donuk his
 • Bulantı, kusma ve iştahsızlık görülebilir.

Tedavisi Nasıldır?

Tedavinin ilk aşamasında ülseri kötüleştiren şeylerden uzak durmak amaçlanır. Sigara, Non-steroid Anti inflamatuar ilaçlar, alkol ve kahveden uzak durmak gerekir. Sonrasında ise belirli antibiyotiklerin yanı sıra mide asitini baskılama ilaçlarının kullanılması gerekir.

*** SPLENOMEGALİ

Sol üst karın bölgesinde ağrı, aynı zamanda dalak büyümesinin belirtisi olabilir. Viral, bakteriyel ve diğer parazitik enfeksiyonlar splenomegalinin sebep olan etkenleri arasında yer alır. Lösemi ve karaciğer sirozu gibi faktörler de dalak büyümesine neden olabilir.

*** GASTROENTERİT

Virüs ve bakterilerin neden olabileceği sık görülen bir durumdur. Mide gribi olarak da bilinir. Viral mikropların yanı sıra kontamine yiyecek ve sularda olası sanıklar arasında yer alır. Karın ağrısı dışındaki yaygın belirtiler, bulantı, kusma, dehidratasyon, ishal ve iştah kaybıdır.

*** İRRİTABL BAĞIRSAK SENDROMU

IBS, bağırsağın alt bölümünü etkiler ve aşırı bağırsak rahatsızlığına neden olur. Aşırı ishal veya kabızlık ile karakterizedir ve her yaştan kişiyi etkilemekle birlikte ergen kadınlarda daha sık görülür.

*** PNÖMONİ

Virüs, bakteri veya mantarın neden olduğu bir sağlık sorunudur. Akciğerlerin sol alt kısmında var olan şişlik, ağrı ve nefes darlığına neden olacaktır. Göğüs ağrıları, ateş, titreme ve sert öksürük de sık rastlanan belirtilerdir.

*** POLİKİSTİK BÖBREK HASTALIĞI

Böbrek üzerinde gelişen ağrılı kistler nedeni ile hasta şiddetli karın ağrısı yaşar. Ayrıca yüksek tansiyon ve böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık koşullarına yol açabilir.

*** GIDA ZEHİRLENMESİ

Kirlenmiş yiyecek ve içeceklerin sindirilmesi ile meydana gelir, sindirimden 1-48 saat sonra karın ağrısına neden olur. Kusma, mide bulantısı ve ateş gibi genel görülen belirtilere yol açar.

*** GAZ SANCISI

Halk arasında “yel girmesi” olarak da bilinir. Aşırı miktardaki gaz kalın barsak veya mide içinde sıkışabilir, karın ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Diğer belirtiler arasında şişlik, şişkinlik ve kramplar görülür. Gaz çıkarma süreci ile şikayetler hafifler.

DAHA AZ YAYGIN NEDENLER

Sol üst karın ağrısına yaygın nedenlere ilaveten bazı nadir görülen tıbbi durumlarda neden olabilir. Bunlar;

 • Kalp sorunları
 • Tümör
 • Hepatit
 • Sol kostokondrit
 • Dalak yaralanması

NE ZAMAN DOKTORA GÖRÜNMELİSİNİZ?

Eğer aşağıdaki belirtiler yaşıyorsanız hemen bir doktora başvurun :

 • Hareketsizleştiren ağrı
 • Kanlı dışkı
 • Sürekli bulantı ve kusma
 • Sarılık ve karında şişkinlik

Üst karın ağrısı asla ihmal edilmemelidir. Genellikle nispeten zararsız olsa da ciddi bir tıbbi bozukluğun belirtisi olabilir. Bu belirtilerle karşılaşırsanız, derhal tıbbi yardım isteyin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  süleyman kaplan

  sol göğsümün altında koltuk altına doğru yanma ve acı hissi var 1-2 ay önce başladı 5 gün ağrı kesici kullandım geçti.şimdi gene başladı.şişkinlik,kızarıklık,kabızlık felan yok herhangibir rahatsızlığım yok devamlı aldığım ilaç felan yok 41 yaşındayım kilom normal. ne yapmalıyım ağrı arada bir sokuluyor birkaç gündür ara ara olmaya başladı.tşk ederim

  suatcoşarsuatcoşar

  soltarafım agrıyor ben üç doktoraüçüde safra kesesinde taş vartesstiti konuldu akabinde bakırkaraştırmahastanesinde amaliyat diye söylediler genel cerrah oda banabel fıtıgı olabilir diye bana 6 ay sonra gine gel dedi ben agrımvar birde safragesesi sag tarafta olurbenim soltarafkarınalttarafı agrıyor neyapmam lazım acı çekiyorum

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ruh Sağlığının Korunması
Akciğer Enfeksiyonu
Kan İle İlgili
Koruyucu hekimlik
Ses Kısıklığı
Böbrek Kanseri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.