Solunum yollarını tahriş eden maddeler

İki akciğer hastalığı olan bronşit ile amfizemde, akciğerlere havanın girip çıkması engellenir. Bronşitte bu engellenme genellikle çok fazla miktarda mukus birikmesinden ileri gelir.

Amfizemde ise, içinde hava kalmış bulunan akciğer hava keselerinin ya da alveollerin doğal olmayan bir biçimde şişmesinin neden olduğu baskı ve gevşeme durumundan ortaya çıkar. Süğen bronşite, bronş mukoza zarının çoğu kez sigara dumanına, tozlara, başka dumanlara ve islere bağlı sürekli tahrişi yol açar.

Sponsorlu Bağlantılar

Solunum sistemi önemli ölçüde kötü kullanımın zararını çektiğinden, yaş ilerledikçe akciğer hastalıklarının gelişmesi şaşırtıcı değildir.

Bu her türlü havada var olan çok miktardaki ince toz parçacıklarından ileri gelebilir, ama sanayi bölgelerinde durum daha da kötüdür. Sümük salgılayan bezler ve uzun kıllarla donanmış burun, zarı, tozun büyük kısmını yakalayıp süzer, ama ağız ve üst solunum yolları da oldukça etkili süzgeçlerdir.
Akciğer hastalıkları araştırılınca, çoğunlukla belli bir tahriş edici tarafından başlatıldıkları anlaşılır. Bazı sanayi işlemleri, hava keselerine kadar gelip orada zamanla süreğen iltihap ve zedelenmelere neden oldukları için özellikle tehlikeli olan, silis parçacıklarının oluşmasına yol açar. Bu da akciğerin çalışmasını iyice azaltır. Öteki tehlikeli durumlar, solunum yoluyla akciğerlere girdiği zaman, bronş kanseri tehlikesini artıran çeşitli asbestlerdir. Bunlar aynı zamanda plevra (akciğeri ve göğüs kafesinin içini örten zar) kanserinin belli başlı nedenlerindendir. Bu gibi maddelerin kullanılmasını bırakmak ve kömür ile silis tozunun önlenmesini sağlamak önemli salık koruyucu önlemlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bununla birlikte akciğer dokularına en büyük tehlike sigara içmek getirir. Sigara sanayi zorlarının tahrişini artırır. Akciğer kanserinin başlıca nedenlerindendir. Hastayı güçsüz bırakan süreğen bronşit ve amfizem tehlikesini artırır. Etkileri çok kapsamlıdır. Sözgelimi, kalp hastalıklarına yakalanma olasılığını güçlendirir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kök Hücre
Deri Kuruluğu
Omurilik Yaralanması ve Tedavisi
Kan Nakli
Diyabet Nedir? Çeşitleri Nelerdir?
Varis
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.