SOMON BALIĞI

Somon Balığı; Düzenli bir beslenme programı ve vücudumuzun sağlığını devam ettirebilmesi için haftada minimum iki kez balık tüketmek gerekmektedir. Mevsimlere hatta havanın durumuna göre denizlerimizden çıkan bir çok farklı balık türü soframıza renk katmakta ve bizlere sağlık getirmektedir. Bu balık türlerinden bir tanesi olan somon balığı yavaş yavaş ülkemizde de tüketim sıklığı bakımından alışık olduğumuz hamsi, çinekop, lüfer gibi balıkların yanında kendisine yer bulabilmektedir. Son zamanlarda gerçekleştirilen araştırmalarda aslında somon balığının ne kadar faydalı olduğunu ve sık sık tüketilmesi gerektiğini bizlere göstermiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Somon Balığı Nedir?

Somon balığı genellikle soğuk suyu seven ve eti pembe tonlarına yakın olan çok lezzetli bir balık türüdür. Hemen hemen her balıkta bulunan Omega-3 yağları bakımından da oldukça zengin olan bu balık bunun dışında bir çok mineral ve vitamin bakımından da zengindir. İçerisinde bol miktarda protein bulunan somonun 100 gramında yalnızca 140 kalori bulunmaktadır. Tüm bunların dışında fosfor, sodyum, B1 ve B2 vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Somon balığı vücudun kendi kendine yapamadığı ve dışarıdan almak zorunda olduğumuz bazı elzem maddeleride içerdiği için sağlığımıza oldukça faydalıdır.

Somon Balığının Faydaları Nelerdir?
Amerika’da gerçekleştirilen bir takım araştırmalar neticesinde haftada en az iki defa somon, sardunya veya ton balığı çeşitlerinden bir tanesinin tüketilmesinin depresyona iyi geldiğini ortaya çıkarmıştır. Bunun dışında bu balıkların düzenli tüketimiyle birlikte ileri ki yaşlarda kalp hastalıkları riskini minimum seviyeye getirdiği de bilinmektedir. Kanser, astım ve artirit gibi son derece ciddi hastalıklarda da somon balığının destekleyici tedavi olarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle hamile olan bayanlarda bebeğin gelişimi için son derece faydalı olan Omega-3 yağ asidinin somon balığında çok fazla miktarda bulunmasından dolayı da beslenme programında eksik edilmemesi gereken bir besindir.

Sponsorlu Bağlantılar

Somon Balığı Nasıl Pişirilir?

Somon balığı içerdiği yoğun yağ dolayısıyla çok fazla kızartma yöntemiyle pişirilmeye uygun olmayan bir balık türüdür. Zaten kızartma hangi yemek çeşidinde olursa olsun besin yararlarının büyük bir bölümünü öldüren ve vücuda zararı olan bir pişirme yöntemidir. Bu yüzden hem lezzet hem de vücut sağlığımızı düşündüğümüz zaman balığın fırında, ızgarada veya buğulama şeklinde yapılması tavsiye edilmektedir. Sade olarak yanında bol salata ile birlikte tüketilebileceği gibi üzerine çeşitli baharatlar ilave ederek de afiyetle yenilebilir. Somon balığı piştikten sonra diğer balıklara oranla daha fazla koku ve tat bırakmaktadır. Bu sebepten ötürü özellikle hamilelik zamanında mide bulantısı sorunu yaşayan bayanlarda çok fazla tavsiye edilmemektedir. İçerdiği vitaminleri almak için bu kişiler somon balığından yapılan çorbaları tercih edebilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
AZGIN KEÇİ OTU (EPİMEDİUM)
L-TRİPTOFAN
Badem Sütü Nasıl Yapılır
KOENZİM Q-10
MELATONİN
Kolajen Takviyelerinin Yan Etkileri
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.