SOMON YEMENİZ İÇİN 6 NEDENSomon Yemeniz İçin 6 Neden

Somonun faydası içerdiği sıra dışı miktardaki omega 3 yağ asitlerinden kaynaklanmaktadır. Omega-3 yağ iki formda bulunmaktadır: EPA (eikosapentaenoik asit) ve DHA (dokosaheksaenoik asit). Somon aynı zamanda sağlığa son derece yararlı olan selenyum ve D vitamini zengini bir balık türüdür.

Bu balığın içermiş olduğu protein ve amino asit içeriğine dayanarak yürütülen araştırmaların sonuçlarına somon balığı küçük biyoaktif protein molekülleri (biyoaktif peptitler) içermektedir ve bu moleküller eklem kıkırdağını koruma, insülinin etkisini destekleme ve sindirim sistemindeki iltihaplanmayı kontrol etme gibi çok önemli özellikle sahiptir. Akılda tutulması gereken diğer bir şey de bu faydaları elde etmek istediğinizde doğal somonu tercih etmelisiniz. Somonun diğer faydaları şunlardır;

Sponsorlu Bağlantılar

SOMONUN FAYDALARI

1- Enflamasyon

Somonda bulunan omega-3 yağ asitleri vücut tarafından kronik inflamasyonu önlemek için 3 farklı bileşiğe dönüştürülmektedir. Son çalışmalarda, somondaki biyoaktif peptitlerin eklem ve kıkırdak sağlığının yanı sıra diğer doku tiplerini de destekleyebileceğini göstermektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Somon Balığı Nasıl Pişirilir?

Aynı zamanda tiroid bezi tarafından insan vücudunda yapılan özel biyoaktif peptidlerden biri kalsitonin isimli hormon kemik ve çevre dokulardaki kolajen ve mineral dengesini stabilize etmeye yardımcı olmaktadır. Bu tip peptidler, eklemler açısından güçlü bir anti-inflamatuar yarar sağlamak üzere somondaki omega-3 molekülü ile kombine edebilir. İlaveten somondaki D vitamini ve selenyumun da istenmeyen inflamasyonu önlemede önemli maddeler olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

2- Bilişsel İşlevSomon Neye İyi Gelir

DHA adı verilen bileşiğin beyinde çok miktarda bulunduğu ve yapılan araştırmalar ile somon balığındaki omega 3 yağ asitlerinin düşünme ve beyinle ilişkili problemlerin azaltılmasında çok etkili olabileceği saptanmıştır.  

Depresyonu Yenmenin Doğal Yolları

Çalışmalar, Somon balığının depresyon olasılığının azaltılması, gençlerde yapılan çalışmalarda düşmanlık duygusunun giderilmesi ve yaşlı kimselerde ise bilişsel düşüşün azaltılmasında önemli rol oynağını göstermiştir. Ayrıca bazı çalışmalar ise omega 3 yağ asitleri ile IQ arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Özellikle somonda bulunan protektinler denilen bileşiklerin DHA’ dan yapıldığı ve anti-inflamatuar özelliğinde bir molekül olduğu belirlenmiştir. Yine içermiş olduğu D vitamininden ötürü de kişinin bilişsel işlevini destekleyici niteliktedir.

3- Kanseri Önleme

Somonda bulunan D vitamini meme, prostat, kolorektal kanser de dahil olmak üzere çeşitli kanser türleri üzerine risk azaltıcı etki göstermektedir. Benzer şekilde içerdiği selenyum de kolorektal kanser gibi belirli kanser türleri üzerinde etkilidir.

Selenyum Ne İşe Yarar? Hangi Besinlerde Bulunur?

Omega-3 yağ asitleri de özellikle kolorektal kanser, prostat kanseri ve göğüs kanseri riskini azaltır. Düzenli alındığında lösemi, multipl miyelom ve non-Hodgkin lemfoma gibi kan hücresi veya lenf hücre ile ilgili kanserlere karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır.

4- Göz Sağlığı

Yukarıda yazılanlardan da anlaşılacağı üzere balığın tüm faydaları omega 3 yağ asitlerinden ileri gelmektedir. Göz sağlığı konusunda yine sahneye çıkan yağ asiti yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve kronik kuru göz sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olmaktadır. Bunun haftada iki porsiyon yemeniz yeterlidir.

Gözlerde Kuruluk ve Tedavisi

Somonun Faydaları5- Kalp ve Damar Sağlığı

Somon tüketilmesi kişide kalp krizi, inme, kalp aritmi ve yüksek tansiyon gibi birçok kardiyovasküler problemlerde azalma sağlamaktadır.  Yanısıra içerdiği iyi bir antioksidan olan yüksek orandaki selenyumdan dolayı da kardiyovasküler koruma sağlamaktadır.

6- Cilt ve Saç Sağlığı

Omega-3 yağ asitleri cildinizin daha genç görünümlü olması için hatırınızda tutmanız gereken bir bileşendir. İster kapsül şeklinde tedarik edin isterseniz de somon yolu ile alın bu unsur cildinizdeki kolajen ve elastin liflerinin üretimini teşvik eder ve kırışıklıkları geciktirir, cildi nemlendirir, cilt lekelerini hafifletir ve saça parlaklık sağlar.

Omega 3 ve Faydaları 

Somon ve bundaki vazgeçilmez Omega-3’ler saçın sağlıklı büyümesine yardımcı olur ve saç köklerini besleyerek saç dökülmesini önler. Tine yapısındaki bol miktardaki protein nedeni ile de saç büyümesini sağlar, güçlü ve sağlıklı saçların korunmasına yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Fırında Çupra
Tuna Balığının Faydaları Nelerdir
Hamsi Tava
Hamsinin Faydaları
Fırında Minekop
Fırında Somon
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.