SPERM SAĞLIĞI NASIL İYİLEŞTİRİLİR?Sperm Sağlığı Nasıl İyileştirilir

“Sperm Sağlığı Nasıl İyileştirilir” veya “Sperm Kalitesi Nasıl Artırılır” tarzında birçok soru bebek sahibi olmayı arzulayan erkeklerin sürekli olarak kafasında olan soru işaretidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sperm sağlını geliştiren faktörler sperm kalitesi ve sayısını da artıracaktır. Peki nasıl geliştirilir? İşte cevabı;

1- Öncelikle Koruyucu Önlemler Alınmalı

Testisler, vücut sıcaklığında olmaması gereken organlardır. Bu nedenle doğumun hemen öncesi yada hemen sonrasında skrotum adı verilen testis torbasına inerler. Diğer bir deyişle spermler vücut sıcaklığına üretilmezler, onların yeri serin olmalıdır. İşte testisleri serin tutmak için bazı ipuçları:

  • Dar kot pantolon yada sıkı kıyafetlerden kaçının ve kaçının;
  • Dar kilotlar giymekten kaçının. Bunun yerine geniş pamuklu iç çamaşırları giyinin.
  • Sauna ve sıcak banyolara gitmeyi bırakmayı deneyin.

Düşük Libidoya Son

Sponsorlu Bağlantılar

2- Stresi Kontrol Altına Alın

Stres, düşük sperm sayısının önemli nedenlerinden biridir. Eğer uzun saatler çalışmak zorunda kalıyor ve dinlenmeye fırsatınız yoksa stressiz gününüzün olması kaçınılmazdır. Stresli olduğunuzda, vücudunuz stres hormonu salar ve bu da vücuttaki testosteron düzenlenmesinden sorumlu olan Leydig hücrelerini bloke eder. Aşırı stres altında olduğunuzda vücudunuzun sperm üretimini durdurması da mümkündür. Bu nedenle stres düzeyini kontrol etmek önemlidir.

Eğer stresli biriyseniz stresi azaltmak ve sakin kalmanıza yardımcı olmak için gün boyunca gevşeme teknikleri uygulamak en iyisidir. Yanı sıra fikrinizi ve vücudunuzu sağlıklı tutmak için spor, yoga ve meditasyon yapabilirsiniz.

Düşük Testosteron Nedenleri

3- Sigara ve Alkolü Bırakın

Eğer bir sigara içicisiyseniz normalden daha az sperm sayınız olacaktır. Yaklaşık olarak bu oran %22. Sperm sayısını artırmak için sigarayı bırakmalısınız.

Östrojen aynı zamanda erkeklerde de mevcut olan kadın cinsiyet hormonudur. Yanı sıra alkolün karaciğer fonksiyonlarını da etkilediği herkes tarafından bilinmektedir. Bunun bir sonucu olarak, vücuttaki östrojen düzeyi yükselir, testosteron düzeyi etkilenir ve dolayısıyla sperm üretimi etkilenir.

Erkeklerin Menopozu: Andropoz İle İlgili Herşey

5- Egzersiz YapınSperm Kalitesi Nasıl artırılır

Egzersiz hem bedensel hem de ruhsal iyilik açısından mutlaka yapılması gerekir. Egzersiz sperm üretimine yardımcı olan vücutta daha fazla testosteron hormonunun serbest kalmasını sağlar. Zamanım yok demeyin, zaman ayırın. Egzersiz yaparken anabolik steroidler kullanmaktan kaçının.

Erkeklerin Ne İstediğini Bilen Bitki: Çoban Çökerten

6- Sağlıklı Diyet Seçin

Sağlıklı diyet sağlıklı hayat demektir. Sperm sağlığını iyileştiren önemli miktarda sebze, kepekli tahıllar ve protein tüketin. İlaveten diyetinizin balık, yumurta, sebze, meyve, kaju fıstığı, yer fıstığı ve ceviz gibi gıdalar içermesine özen gösterin.

Yağlı yiyeceklerden ve soya bazlı gıdalardan sakının çünkü bunlar vücutta östrojen seviyesini artırmaktadır.

Sperm Artırıcı Gıdalar, Kürler, Besinler

7- Takviyeler Alabilirsiniz

Vücudunuzda daha fazla meni yada semen üretebilmek için çinko sülfat ve folik asitler içeren takviyeleri almak tavsiye edilir. Bu ikisi aynı zamanda DNA oluşumunda kritik bir öneme sahiptir. Yapılan çalışma sonuçları, bu iki takviyeyi kullananlarda sperm sayısında % 75 oranında artış olduğunu göstermektedir. Ayrıca sperm üretimini artırmak için selenyum ve C vitamini alınmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Prostat
Sakal Dökülmesi ve Tedavisi
Düşük Sperm Sayısı Ne Anlama Geliyor? Nedenleri Nelerdir?
Prostat büyümesi
Cinsel isteksizlik
Erkeklerin Menopozu: Andropoz İle İlgili Herşey
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.