Sponsorlu Bağlantılar

SPERM SAYISI NEDİR?
Sağlıklı bir erkekte çocuk sahibi olmak için sperm sayısının bir mililitrede en az yirmi milyon sperm hücresi olması gerekir. Bu sayının azalması erkeğin dölleme şansını azaltan bir parametredir. Bunun üst sınırı yoktur ama bir mililitrede altmış, seksen milyonun üstünde  olması da spermlerin aşırı yoğunlaşmasına neden olur. Spermlerin sayısı kadar hacmi de çok önemlidir. Normal bir sperm analizinde spermlerin en az iki mililitre sıvıya sahip olması lazımdır. Spermler iki ile beş mililitre arasında olması normaldir. Bu sayıların altı ya da daha üstünde olduğu zaman çocuk sahibi olmasında sorunlar yaşanabilir.

SPERM SAYISINI ARTTIRMAK İÇİN NELER YAPILABİLİR?
Sperm sayısını arttırmaya yönelik herhangi bir fiziksel aktivite yada herhangi bir direkt tedavi yoktur. Bazı indirekt tedaviler vardır, bazı önerilerde bulunulur. Spor yapmak, sağlıklı beslenmek, düzenli bir cinsel hayat bunların hepsi sperm parametrelerinin üzerinde olumlu etkileri vardır. Ancak hiç biri bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Bu yüzden de hekimler hastalarına düzenli spor yap, düzenli beslen, şu gıdaları al gibi yöntemleri söylemezler. Halk arasında söylenen bazı gıdalar ve şifalı bitkiler kullanılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Sponsorlu Bağlantılar
Bu Yazıdan Sağlık Yorumları
can
9 Kasım 2013

merhaba iyi çalışmalar..bana bilgi verebilirmisiniz bir konuda sperm sayım testte 225milyon olduğu görüldü %70 normal %25 titreşim %5 hareketsiz ne yapmalıyım eğer var ise bir ilaç kullanmalımıyım fayda edermi? şimdiden teşekür ederim…

bu degerler normal şikayetiniz nedir anlayamadık. İlac kullanmanıza gerek yoktur.

AİL
11 Haziran 2014

52 MİLYON SPERM SAYISI HER SAHADA HAREKETLİ VE HAREKETSİZ

Yazı Hakkında Bir Yorum Yapınız

Google Sayfamızı Beğenir misiniz?
.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Varikosel
Prostat nedir prostad belirtileri nelerdir
Erkekte Kısırlık Nedenleri
Erkeklerde böbrek taşı sorunu!
Kemik Erimesini Önlemek Sizin Elinizde
Sünnet
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.