SPERMİSİT

Spermisit, spermleri hareketsiz kılmak veya öldürmek için “nonoxynol-9” gibi kimyasal bir madde içeren korunma yöntemidir. Birlikte olma esnasında rahme sperm girmesini önlemek için spermisitler ilişkiden önce vajinaya yerleştirilir. Spermisit reçetesiz olarak sunulmaktadır. Krem, jel, köpük, film, fitil ve tablet gibi birçok çeşidi bulunmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Spermisitler tek başına yeterince etkili bir doğum kontrol yöntemi değildir. Ancak prezervatif gibi diğer korunma yöntemleri ile birlikte kullanılabilir. Spermisit cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaz.

NİÇİN KULLANILIR?

Spermisit gebeliği önlemeye yardımcı olabilecek doğum kontrol aracıdır. Ayrıca Spermisit:

• Tek başına kullanılabildiği gibi bir prezervatif, diyafram, doğum kontrol süngeri ya da servikal kap gibi diğer korunma yöntemleri ile de kullanılabilir
• Partnerlerin ortak işbirliğini gerektirmez.
• Reçete gerektirmez.
• Hormon bazlı doğum kontrol yöntemleri ile aynı yan etkileri içermez.
• Cinsel ilişki sırasında yağlanmayı artırır.

Ancak Spermisit kullanımı herkes için uygun olmayabilmektedir. Aşağıdaki durumlarda Spermisit kullanmanız önerilmez:

Sponsorlu Bağlantılar

• HIV virüsü kapma ve AIDS’ e yakalanma riski yüksek bir durumdaysanız,
• Sık olarak idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsanız,
• Eğer 30 yaşından küçük, hamilelik riski yüksek bir yaş aralığında iseniz ve haftada üç kere ve daha fazla kez seks yapıyorsanız, sürekli olarak Spermisit kullanmanız uygun ve yeterince koruyucu olmayacaktır.

RİSKLER NELERDİR?

Spermisiti tek başına kullanan 100 kadının yaklaşık 28 inde ilk bir yıl içinde hamilelik görülmüştür. Spermisit kullanımı doğum kontrol yöntemlerinden birisi ile birlikte kullanıldığında daha etkili olmaktadır.
Spermisitler idrar yolunda enfeksiyon oluşma riskini artırabilir. Yanma, kaşıntı ya da döküntü gibi vajinal tahrişler spermisitin en sık görülen yan etkileridir. Kişilerin bazısında spermisite karşı alerjik bir reaksiyon olması da mümkündür.

Spermisit cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan korunma sağlamaz. Aslında, spermisidin sık kullanımının sebep olduğu vajinal tahriş, HIV veya diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalanma riskini artırabilir. Aynı şekilde spermisidin rektal yolla kullanımı da cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalanma riskini artırabildiği için kullanılmamalıdır.

NASIL HAZIRLANMALI?

Spermisitleri kullanmadan önce, ürünün talimatlarını dikkatlice okuyunuz. Eğer herhangi bir endişeniz varsa doktorunuza danışınız.

NELER BEKLENEBİLİR?

Spermisiti kullanmak için:

Kullanacağınız spermisit türünü seçiniz. Fitil, film ve tabletlerin seksten yaklaşık 10 ila 30 dakika önce yerleştirilmiş olması gerekir. Köpükler, jeller ve kremler ise kullanılma anında koruma sağlar. Eğer spermisit kullanımı ile seks arasında bir saatten fazla ara düşerse, tekrardan spermisit kullanmanız gerekir.

Spermisitin uygulanması. Spermicidi vajina yoluna yerleştirmek için parmağınızı veya bir aplikatörü kullanabilirsiniz. Eğer aplikatör kullanacaksanız, jel veya köpüğü önerilen miktarda aplikatöre doldurup, vajina içerisine girebildiği kadar ilerletin. Servikse yakın bir yerde spermisitleri boşaltmak için aplikatör üzerindeki pimi itiniz. Eğer spermisitleri elle yerleştirecekseniz, ellerinizin temizce yıkandığından ve kuru olduğundan emin olunuz. Fitil, film ya da tabletleri parmaklarınızı kullanarak yerleştiriniz. İlerleyebildiği kadar parmağınızı ileriye kaydırınız ve rahim ağzına ve yakınına spermisitin dayandığından emin olunuz. Diyafram ya da servikal kap ile birlikte spermisit kullanıyorsanız, aygıtla birlikte gelen yönergeleri izleyiniz. Spermisitleri her seksten önce tazelemeniz ve yenisini kullanmanız gerekir.

• Cinsel ilişkiden sonra dikkatli olun. Spermisitlerin maksimum etkinliği için, cinsel ilişkiden en az altı saat sonrasına kadar spermisitin vajina içinde kaldığından emin olunuz. Altı saat sonrasında ise, vajinada kalan spermisitleri temizlemeye gerek yoktur. Cinsel ilişkiden sonra duş yapacaksanız en az altı saat beklemeniz gerekir.

Eğer aşağıdaki durumlar devam ederse doktorunuza danışınız:

• Kalıcı vajinal tahriş
• Tekrarlanan idrar yolu enfeksiyonları.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Kolon Polipleri İçin Hangi Testler Yapılır?
Kalp Aritmisi Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?
LOHUSALIKTA CİNSEL İLİŞKİ İLE GEBE KALINIR MI?
Kısaca DNA
Hemanjiomun Şifalı Bitkilerle Tedavisi
Acil ve Ani İdrar Yapma İsteği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.