SPİNAL BAŞ AĞRISI

Spinal baş ağrısı, spinal tap (lomber ponksiyon) ya da spinal anestezi olan hastaların yaklaşık yüzde 40’ında meydana gelir. Her iki prosedür de omuriliği çevreleyen sert zarın (alt omurgada, lomber ve sakral sinir köklerinin) delinmesini gerektirir.

Bir spinal tap sırasında, beyin omurilik sıvısı örneği spinal kanaldan çekilir. Spinal anestezi sırasında ise, ilacın vücudun alt yarısındaki sinirleri uyuşturması için ilaç spinal kanal içine enjekte edilir. Açılan küçük deliklerden sızan omurilik sıvısı kaçağı, spinal baş ağrısı gelişmesine sebep olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Spinal baş ağrısı, aynı zamanda post-lomber ponksiyon baş ağrısı olarak da bilinir. Bu baş ağrıları normalde hiçbir tedavi gerektirmeden kendi kendine geçer. Ancak, 24 saat ya da daha uzun süren spinal baş ağrıları tedavi gerektirebilir.

SPİNAL BAŞ AĞRISI

BELİRTİLERİ

Spinal baş ağrısına ait belirtiler şunlardır:
• Hafiften dayanılamayacak şiddete kadar oluşan ağrı,

• Genellikle otururken, ayağa kalkarken kötüleşen ve uzandığında geçen ağrı gibi.

Spinal baş ağrısına genellikle aşağıdaki belirtiler eşlik eder:
• Baş dönmesi
• Kulaklarda çınlama (tinnitus)
• Işık hassasiyeti (fotofobi)
• Bulantı
• Boyun tutulması

NE ZAMAN BİR DOKTORA GÖRÜNMELİ?

Bir spinal tap veya spinal anestezi sonrası özellikle otururken veya ayakta iken kötüleşen bir baş ağrısı ortaya çıkarsa doktorunuza görünmeniz gerekir.

NEDENLERİ

Spinal baş ağrısı omuriliği çevreleyen zarda açılan delikten sızan omurilik sıvısından kaynaklanır. Bu kaçak beyin ve omuriliğe basınç uygulayan omurilik sıvısının azalmasıyla baş ağrılarına sebep olur.
Spinal baş ağrısı genellikle spinal tap veya spinal anestezi sonrası 12 ila 24 saat içinde ortaya çıkar. Bazen epidural anestezi de spinal baş ağrısına neden olabilir. Epidural anesteziklerin sadece omuriliği çevreleyen zarın dışına enjekte edilmesine rağmen, istemeyerek oluşan bir delik spinal baş ağrısı oluşturabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

RİSK FAKTÖRLERİ

Spinal baş ağrısı için risk faktörleri şunlardır:
• Kadın olmak
• Spinal baş ağrısı öyküsünün olması
• 18 ve 30 yaşları arasında olmak,
• Omuriliği saran zarda daha büyük iğnelerin kullanılmasını ya da birden fazla delik açılmasını gerektiren işlemler.

TESTLER VE TEŞHİS

Doktorunuz baş ağrısı hakkında soru soracak ve fiziksel bir test yapacaktır. Özellikle yakın zamanda bir spinal veya spinal anestezi gibi herhangi bir işlem geçirmiş iseniz belirtmeniz gerekir.
Bazen doktorunuz baş ağrısı için muhtemel olabilecek diğer nedenleri ekarte etmek için bir manyetik rezonans görüntüleme (MR) önerebilir. Bu test sırasında, bir manyetik alan ve radyo dalgaları vasıtasıyla beynin kesitsel görüntüleri oluşturulur.

TEDAVİ VE İLAÇLAR

Spinal baş ağrısı tedavisi konservatif başlar. Doktorunuz yatak istirahati, sıvı, kafein ve oral ağrı kesiciler önerebilir. Baş ağrısı 24 saat içerisinde geçmezse, doktorunuz aşağıdaki tedavilerden birini veya birkaçını önerebilir:
Epidural kan yaması. Deliğin içine kanınızdan küçük bir miktar enjekte edildiğinde, delik sızdırmayacak şekilde bir pıhtı oluşturacaktır. Bu işlem basıncı normal düzeylere çeker ve baş ağrılarının yatışmasını sağlar. İşlem kendi kendine iyileşmeyen sürekli spinal baş ağrıları için uygulanan bir tedavi yöntemidir.
Kafein. Kan dolaşımına direk katılarak genellikle birkaç saat içinde kafanın içindeki kan damarlarında büzülme yapar ve spinal baş ağrısını rahatlatmaya yardımcı olur.
Epidural tuz. Omuriliği kapsayan zarın dışındaki alana bir tuzlu su solüsyonu enjekte edilirse, lomber ponksiyon baskılanır ve beyin omurilik sıvısının kaçağı engellenmiş olur. Ancak tuzlu solüsyon vücut tarafından çok çabuk emildiğinden, spinal baş ağrısı bu tedaviden sonra tekrarlayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Enes

  Merhaba,

  3 gün önce spinal anestezi oldum ameliyat sonrası günde en az 3 litre su içmekte ve kafein almaya da dikkat etmekteyim ama ilk 24 saat sonrası ayağa kalktığım her an basımın on tarafına şiddetli bir ağrı giriyor yaklaşık 2.5 gündür böyle yatakta uzanırken ağrım neredeyse hiç yok sizce ne kadar daha sabretmeliyim yada doktora hemen gitmeli miyim?

  Evet kesinlikle bir doktora gitmelisiniz. 24 saatten fazla devam eden spinal anestezi ağrıları tedavi gerektiren ağrılardır. Vakit kaybetmeyiniz.

  maruf

  8 gundur spinal anestezi oldum. Halen cok siddetli agrilarim oluyor gunde enaz 3 litre su ve kafein aliyorum doktorum bana sadece bunlari yapman gerekli diyor acaba ne yapmam gerekli

  serap

  Oncelikle iyi aksamlar benim annem 21 ocakda spinal anestezi ile ameliyat oldu.. suan siddetli bas agrisi istahsizlik ve mide bulantisi cok fazla. Ayaga kalkamiyor oturamiyor agri keseciler kesinlikle etki etmiyor agrisina ne yapmaliyiz? doktoru anestesiden oldugunu soyledi verdigi agri kesiciler fayda etmiyor.. Yardim edin ne yapalim ?

  Bu anestezinin en karakteristik yan etkileri baş ağrısı ve mide bulantısıdır. Mide bulantısına çeşitli marketlerde satılan zencefilli şeker iyi gelir. Baş ağrısı için ise ne yazık ki etkin bir yöntem yoktur. Mevcut ağrı kesiciler bu tür ağrılara son verememektedir. Zamanla bu ağrılar son bulur.

  tugba

  Merhaba 4 yil once spinal anestezi ile dogum yaptim bas agrilarim gecmedi mr cekindim chiari teshisi konuldu.doktorlar bos kacagi oldugundan supheleniyorlar.ilk kez benim gibi bir vakayla karsilastiklarini soylediler.ne yapmam gerekiyo aciiilll….

  halil

  19subat tarihinde saat10 civarinda spinal anesteziyle bobrek tasi ameliyati oldum. Ayaga kalktigimda bas agrisinin yani sira boyun ve sirt tutulmasi cekiyorum. Agrilarim cok siddetli oluyor. Bas agrim agri kesocilerle idare ediorum ama bel ve boynumun tutulmasina bi cozum bulamıyorum. Doktora gitsem kas gevsetici verip mi gonderir yada baska tedavi de uygularlar mi ?

  Gökhan Aydın

  26 Şubat tarihte spinal Anesteziyle ameliyat oldum boynum ve başım çok kötü ağrıyor doktora gittim ve 4 litre serum verdiler ama bir faydasını görmedim ne yapmalıyım lütfen bana bilgi verin yoksa intihar ettirecek bu ağrı bana

  melda

  Pazar ts günü spnal anestezi aldım üç gündür başımı ayağa kaldıra miyorum boyun ve omurga da şiddet li ağrılar var ne yapmalıyım

  İbrahim

  02.07.2015 tarihinde böbrek tasi kurdurmak için ameliyat oldum taburcu olduğum günden bu yana boynunda çok kotu agri var sirtimdan boynuma vuruyor uzanirken sirtima kalkarken boynuna vuruyor ne yapmam lazim durum kotu hem de çok kotu doktorun allah belasini versin

  Mstf01

  Arkadaşlar yazmam gerektiğini hissettim.
  Çünkü çok kötü bir ağrı dayanılacak gibi değil. Amaliyat tam sonra ilk gün ağrı yoktu başın yüksekte yat dediler.ikinci gün yan yattım başım da hafif yüksekti uturdugumda gözlerim karardı. Sonra sırt üstü yattım. Taburcu oldum eve geldim yan yatmayı özlemişim sabaha kadar yan yattım kalktım kalkmaz olaydım baş ağrısından ölüyorum amaliyat i unuttum.
  Sonra yorumlara baktım ve şu karara vardım.
  1.Ağrı geçene kadar yan yatmayın. Belden baş tarafına kaçak elektirik gidiyor.
  Dördüncü günün akşamı sabaha kadar yüksek yastık ve sırt üstü yattım ağrının hepsi bel ve karın bölgemde kalmış ama hafiftir. Yukarı gidememiş. O gün ağrımadi geçene kadar yan yatmayın. Geçmiş olsun.

  Göksu

  Bende çok cektim ama doktor bana garalgine diye hap verdi çok şükür geçti

  Kürşad

  Bende 8 gün önce Spinal anestezi ile kıl Dönmesi ameliyatı oldum ilk iki gün iyiydi ama sonra boynumda ki agrı kafamı tartamaz hale getirdi aynı anda başımın arka kısmı uyuşuk durumdaydı bulantı istkusma bu şekilde iki gün çektim ağrıları aldıgım ağrı kesici ilaçlar hiçbir fayda etmedi doktoruma gittim ve ağrılarımın NORMAL oldugunu ama Bol su ve kafein almamı söyledi ve şu tedaviyi uygulamamı söyledi 2000 CC Acef serum içerisine 1amp Amino cardol karıştırılarak yavaş gidecek şekilde damar yoluyla almamı söyledi bu tedavi yaklaşık 8 saat sürdü yaklaşık 7, 8 kezde lavaboya çıktım ve serum bittikten sonra ağrılarım tamamen geçti.hepinize acil şifalar diliyorum

  Ayla

  Merhaba bende 15 gün önce dizimden spinal yöntemle ameliyat oldum 10 gün oturarak uyudum baş ağrısından duramıyordum migrenim yüzünden kahve nescafe tüketemedim ama coca cola içtim sürekli baş ağrılarım bitti öneririm02.09.2015

  seda

  merhaba 19 gün önce spinal anestezi ile apandisit ameliyatı oldum.Operasyon sonrası 14 gün baş ağrısı,kusma,titreme,denge kaybı ve bel ağrı nedeniyle hastanede yattım.Sıvı tedavisi uygulanmasına ragmen şikayetlerim geçmedi.Şu an ayakta duramıyorum.Lütfen yardımcı olur musunuz?

  Ne yazık ki bol sıvı alarak bu zamanları geçirmek zorundasınız. Mide bulantısına zencefil şekeri alarak çare bulabilirsiniz. Ancak denge kaybı ve baş ağrısı sizi bir süre daha rahatsız edecek. Çok geçmiş olsun.

  gözde

  05.11.2015 te ameliyat oldum.belden aşağısıni uyuşturdular. İlk gün birsey yok ama ertesi günü bir baş ağrısı başladı anlatamam.sabah acile gittim.bol sıvı tüketin diyor.mide bulantisindan birsey icemiyorum kii.Allah herkese şifa versin

  Mesut

  13 kasimda hidrosel ameliyati oldum.doktorlar bol sivi tuketmemi soylediler ama cok fazla tuketemedim.ilk qun yoktu ama ertesi qün taburcu olduktan sonra asiri bas aqrisi ayrica boynumda ve ensemde cok siddetli tutulma varmis qibi bir aqri var.fakat yatinca aqrilardan eser yok.hanqi bölüm doktoruna qitmem qerekir yada doktora qitmeden sivi tuketip qecmesinimi beklemeliyim.simdiden tesekkurler

  sabri

  iyi gunler hocam!
  hocam ufak bir hata yuzunden 2 defa yazıyorum düzeltiyorum

  ben 7 gün önce ben hemoroid ameliyatı oldum. fakat bu ameliyattan sonra 7 gündür çok şidetli bir şekilde başım ağrımaya başladı. ameliyattan önce öyle bir ağrım yoktu. bu geçici bir ağrımı yoksa normalmı bilmiyorum. ne yapmam lazım hemen doktora gitmem gerekiyormu? ağrı kesici de kulanıyorum bazen duruyor gene devam ediyor. bana ne yamam gerektiğini söylerseniz öok memnun olurum. saygılar

  mesut

  kıldonmesınden amalet oldum uçgun sonra basım çok agrtdı su kafe içmeme ragmen 15gün odu dahaatlatamadım 5gn hastanede yatm yıne ıylesemedım basım agrıyor kusma oluyor aya kalkınça yatarken bırsey yo ndoktorlar birsey yapmıyor ne yapmam yalızm

  özgül

  Üc gün önce 27.01.2016 tarihinde spinal anastezi ile ameliyat oldum. Ameliyattan sonra başım çok ağrıdı. Yatarken sıkïntı yok. Ama ayağa kalktığımda ve oturduğumda çok başım agridı ve midem bulandı. İki günün sonunda ne olduğunu anlamadan Devlet hastanesinin acik serisine gittim. Doktor ile yaptığım görşme neticesinde.anastezinin yan etkisi olduğunu söyledi. Bana daha önce hiçbir açıklamada bulunulmamıştı. Bol bol sıvı almamı ve kahve icmemem söyledi. Ağrı hala gecmedi. Sürekli sırtüstü yatıyorum. Ve söylendiği şekilde 5 fincan kahve ve 3 litre su içiyorum. Ne zaman geçecek acaba?

  Deniz

  Merhaba arkadaslar bende 10 subatta spinal anestezi ile cift tarafli varikosel ameliyati oldum ilk 5 gun mumkunse yataktan hic kalkmayin size tavsiyem kalkarsanizda vicudunuzun tolerasyon sinirini zorlamayin benim bugun 6. Gunum bol kahve su ve mino**t plus kullaniyorum (her tablette 50 mg kafein) var agrilarim kismen gecti ayaga kalktigimda kulaklarim tikanir gibi oluyo herkese gecmis olsun simdiden..

  naz

  Iyi günler ocak ayında sezeryan oldum spinal anestezi ile ancak bu iğne bölgesinde bir yere sert dayanınca bir ağrı oluşuyor ve arasira o bölgede karincalanma iğne batması ve sancilanma şeklinde ağrı oluşuyor her zaman olmasada acaba bu tarz bir etki yapıyor mu iyi günler

  ali

  bende iki gün önce kasık fıtığı ameliyatı oldum spiral anestezi yöntemiyle ancak keşke ameliyat olmasaydım diyorum böyle bir boyun ve baş ağrısı yok.hayatımda hiç yaşamadığım yüksek derecede bir ağrı dayanılarak gibi değil herkesin yorumunu okudum.aynı şiddet ve derecede ağrıları yaşamaktayım.Allah tez zamanda şifa verir inşallah herkese geçmiş olsun.

  ikra

  14) 01 2017 basit bır fıtık ameliyatı yüzünden ölüyorum spinal anestezi istemiyorum dememe rağmen bana zorla spinal anestezi yapıldı ve ben uyuşmayınca tekrar tüm uyutldum ve ben kapalı bır ameliyat oldum yirmi dk sürecek kadar az ben ameliyathane bır saat 40 sonra cıkartıldin Ogün bugün dur baş ağrısı mide bulantısı ve sırt ağrısıdan ölecem hayatım boyunca ben böyle bır ağrı ile karılaşmadim ilaçları hiç bır faydası yok doktor bır hafta bu ağrı olcak ikinci hafta biraz hafifler diyor şu anda sağ tarafın felç olmuş gibi uyku nedir yüzünü unutmuş durumdayın bana cok acil yardım edin lütfen

  Umut

  Arkadaslar oncelikle gecmis olsun..boyle her yazilana inanmamak gerek bende basur ameliyati olacaktim bunlari omudum hayatim karardi..ve 13 ocak 2017 ameliyat oldum spinal anestezi ile bir gram kafa agrisi bel agrisi olmadi tavsiye ederim..ustelik cafein cay hicte icmedim..suanda tas gibiyim sadece bismillah diyip allaha birakin..gecmis olsun herkese

  Rabiia

  Spinal anestezi ile 2.dogumumu yaptım. Doğumdan yaklaşık 12 saat sonra hafiften bir bas ağrısıyla başladı ve gitgide bu ağrı arttı. Tam bir hafta boyunca neredeyse felçli gibi yataktan kalkamadım. Ağrıdan ziyade boyun tutulmasıntutulmasına dönüştü. Yataktan kalktığım gibi kafamı taşıyamıyordum. Bol sıvı kafein ve kafein içerikli ağrı kesicilerle 10gunun sonunda geçti çok şükür. Allah kimseye yaşarmasın

  ahmet

  Selamaleyküm hayırlı geceler bende 3 gün önce spinal anestezi ile ameliyat oldum baş ağrısından oruç tutamıyorum ayağa kalkmaktan korkuyorum birilerin yardımıyla zorla kalkıyorum bu sefer oturmaya korkuyorum daha şiddetlenecek diye oldukça bol sıvıda tüketmeye çalışıyorum ama nafile ne yapmam lazım bu nekadar sürer acaba bu şekilde tahmini olarak

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Baş Dönmesi ve Bulantı Nedenleri
Tendon İyileştiren Gıdalar
Mantar Zehirlenmesi
Deri Kuruluğu
Elektronik Siğara
Pamukçuk
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.