SPIRAL ( RİA )
Dünyada en fazla kullanılan doğum kontrol yöntemi olan spiral, Halk arasında rahim içi araç olarak da bilinir. Bu metodun maliyeti çok düşüktür. Spiral yada RİA, rahim ağzı iç kanalına yerleştirilmekte ve böylece rahim ağzını kapatmaktadır.

Makalemizde spiralle ilgili her şeyi sorularla anlattık.

Spiralin yapısı
Yapısı polietilenden yapılmış, kıvrılabilen ve “T” harfine benzemekte olup, küçük bir araçtır. Spiral kullanımın sizin için uygun olup olmadığına karar verebilmek için bir doktora görünmenizde yarar vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Polietilenin etrafı ise bakır veya progesteron ile kaplıdır. Bakır zamanla salınarak doğum kontrolünün bir parçası olmaktadır. Bakıra alerjisi bulunan bayanların kullanmamaları yerinde olur.

Spiralin alt ucunda genellikle bir halkaya da topuz bulunur. Bu bölüme “spiralin ipi” bağlıdır. İpin görevi RİA çıkartılacağı zaman kolaylık sağlamaktır. İlaveten, ipin uzunluk ve durumu, spiralin yerinden kayıp kaymadığı hakkında bilgi verir.

Görevi nedir?
Spiral döllenmeyi engeller. Bunu rahim içine ulaşan spermlerin etkisiz hale getirerek yapar.

Ne zaman takılmalı
En yaygın uygulama adet kanamasının ilk 3 günü içinde spiral takmaktır. Ancak bu şart olmayan bir uygulamadır. Spiral doğum ya da sezaryen sonrası veya kürtajdan hemen sonra takılabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Spiral takılmadan önce
Takılması sırasında olası ağrıları gidermek için, takılmadan önce bir ağrı kesici alınmasını doktorunuz size önerebilir.

Spiral takıldıktan sonra
Kramp şeklinde hafif ağrı olması normaldir. %95 oranında çoğu kadın, spiral takıldıktan sonra bir sorun yaşamaz. İlk birkaç ay adet dışı leke şeklinde kanamalar olabilir. detin 10 güne kadar sürmesi de normaldir.

Koruma süresi
Kullanım süresi ise 3 ile 8 yıl arasında değişebilmektedir. Koruma süresi içerdikleri bakır veya progesteron hormonunun zamanla tükenmesiyle ilgilidir.

Tehlike sinyalleri
Şayet, spiral kullanımı esnasında adet gecikmesi, şiddetli kasık ağrısı, bayılma, ateş ve titreme, kötü kokulu akıntı ve anormal kanamalarınız varsa derhal bir doktora görününüz. Bir de, spiral cinsel ilişki sırasında erkek tarafından hissedilmez. Hissedilmesi demek, spiralin yerinden kaydığı anlamına gelebilir.

Koruyuculuğu nasıldır?
Koruyuculuk, spiral takıldığı andan itibaren başlar. Çıkartıldığı andan itibaren biter. Çıkarıldıktan sonra hemen hamile kalınabilir. Araştırmalar, 1000 kadından sadece 6–8’ inde istenmeyen bir hamilelikle karşı karşıya kalındığını göstermiştir.

Kimler için uygundur

  • Yüksek etkili, uzun süreli ve geri dönebilen bir yöntem arayanlar
  • Son 12 ay içinde pelvik iltihabi hastalık, gonore ve klamidya enfeksiyonu geçirmemiş olanlar
  • Emziren anneler
  • Doğum kontrol hapı vb. gibi yöntemleri kullanamayanlar
  • Doğum kontrol yöntemine fazla zaman ayırmak istemeyenler

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Vajinizim
Yumurtalık Kisti
Adet Ağrısı Nasıl Geçer? Bitkisel Çözüm?
Zifaf
Adet Döneminde Baş Ağrısı (Menstrüel Migren)
Mamografi Nedir? Nasıl Yapılır?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.