Spor Yapmadan Zayıflama Yöntemleri

Düzenli bir şekilde spor yaparak ve yediklerinize dikkat ederek uzun vadede sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Fakat günlük iş temponuzdan ya da fiziksel olarak spor yapmaya müsait değilseniz egzersizi içerisinde barındırmadan da zayıflamak mümkündür. Geçici çözümler gibi gözüksede eğer bu makalemizdeki maddeleri hayatınız boyunca disiplinli bir şekilde uygularsanız ideal kilonuzu koruyabilirsiniz. İşte spor yapmadan zayıflamanıza yardımcı olucak birkaç önemli öneri;

Sponsorlu Bağlantılar

– Vücudunuz için sağlıklı bir diyet listesi hazırlamak ve uygulamak

Normal kiloda olsanız bile günlük hayatınızda disiplinli yemek yemek ve öğünleri daha önceden uygun şekilde planlamak yaşlılık döneminde meydana gelebilecek bir çok rahatsızlıktan vücudu korumaktadır. Özellikle yemek düzenine dikkat etmeyen bireylerde kalp damar hastalıkları, yüksek tansiyon, kolestrol ve obezite gibi sağlık sorunlarının oluşma olasılığı oldukça fazladır.  En ideal diyet, net bir şekilde size kilo vermeniz için ne yapmanız gerektiğini, hangi yiyecekleri ve içecekleri ne sıklıkta tüketmeniz gerektiğini ve uzun vadede herhangi bir sağlık sorununa neden olmadan zayıflamanızı sağlayacak olan diyettir. Ayrıca diyetlerin genellikle koruma evresi atlanmaktadır. Fakat diyet esnasında verilen kiloların daha sonra yeniden alınmaması için koruma evresi çok önemlidir. Bunun dışında mümkün olduğu kadar alkol tüketmemeye, yediğiniz besinleri yavaş yavaş iyice çiğnedikten sonra yutmaya, içerisinde yüksek oranda yağ ve kalori bulunan yiyecekleri tüketmemeye, tavsiye edilen miktarın ne altında ne de üstünde sebze ve meyve yememeye ayrıca kahvaltı öğününü atlamamaya özen gösterin.

Sponsorlu Bağlantılar

– Gün içerisinde aldığınız kalori miktarını minimum seviyede tutmak

Zayıflamak için yediğiniz gıdalara dikkat etmenin dışında içerisinde az kalori bulunan altern

atif seçenekleri değerlendirmek oldukça önemlidir. Yaklaşık olarak üç bin beş yüz kalori yarım vücut yağına denk olduğu için diyetisyenler spor yapmadığınız günlerde bu miktarın dört yüz ile beş yüz kalori altında yemek tüketilmesini önermektedir. Gün içerisinde ne kadar kalori aldığınızı hesaplamadan önce besinlerin ne kadar kalori içerdiğini bilmekte önemlidir. Bunun için temel olarak tükettiğiniz yiyecekleri ve içecekleri bir not defterine kalori değerleriyle birlikte yazabilirsiniz. İlk başlarda hesaplama işlemi biraz zaman alıcak olsada artık alıştıktan sonra aklınızdan gün içerisinde aldığınız kalori miktarını hesaplayabilirsiniz.

– Metabolizma hızınızı yükseltmek

Metabolizma hızınızı yükseltmek vücuduzun daha kısa sürede daha fazla miktarda kalori yakmasını sağlayacağı

için kilo kaybetmenizide hızlandıracaktır. Metabolizma, vücudunuzda faydalanılan tüm kimyasal ve fiziksel işlemler olarak açıklanabilir. Tüm bu işlemlerden birkaçını normal çalışma hızından daha fazla çalıştırmak kilo kaybetmek için oldukça önemlidir. Sıraladığımız maddelerden birincisi olan sağlıklı bir diyet listesinin yanında hangi yiyecekleri hangi zamanda tüketiceğinizi bilmek zamanla metabolizmanın daha randımanlı bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. İşte metabolizmayı hızlandıran birkaç öneri;

a) Gün içerisinde ana öğün haricinde dört veya beş ara öğün yiyin – Bu şekilde beslenmek vücudun almış olduğu besinleri daha kolay bir şekilde sindirmesine ve metabolizmanın sürekli aynı hızda çalışmasına neden olacaktır. Bu sayede gün boyunca eşit miktarda yağ yakımı sağlanır.
c) Metabolizma hızını arttıran yiyecekler tüketin – İçerdikleri maddeler bakımından metabolizmayı hızlandırmanın en kolay yolu su tüketmektir. Bunun dışında tarçın, greyfurt, sarımsak, balık, yeşil çay ve biber gibi yiyeceklerde metabolizma hızını arttırmak için oldukça faydalıdır.b) Ara öğünleri iki saatte bir yapın – Sabah dokuzda kalkıp akşam on iki gibi yatan bir insanın gün içerisinde tüketmesi gereken beş ara öğünle birlikte üç ana öğün toplamı her iki saatte bir yemek yemesi gerektiği anlamına gelir. Bu şekilde düzenli bir beslenme programı hem her zaman tok kalmanızı hem de sağlıklı bir şekilde kalori yakmanızı sağlamaktadır.

– Gün içerisinde bol su tüketmek

Su, zayıflamak için oldukça yararlı ve temel taşı sayılabilecek bir etkendir. Düzenli bir şekilde su tüketmek birçok rahatsızlığa engel olabileceği gibi size enerji verir ayrıca vücutta yer alan organizmalarında yaşamını sürdürmesine yardımcı olur. Çok soğuk su içmek vücudunuzun metabolizma hızının artmasına yardımcı olur. Ayrıca aralıklarla su içmek tokluk hissi sağlayacağı için sürekli acıkmanızı da engelleyecektir. Yemek yemeden on beş dakika önce su içmek hem midenizi şişireceği için hem de göz açlığınızı alıcağı için daha az yemek yemenize yardımcı olucaktır. Bu sayede

kilo verme işlemide daha hızlı gerçekleşecektir.

– Beslenme desteklerinden yararlanmak

Zayıflamak için bazı beslenme desteklerinden faydalanmak yararlı bir seçim olabilir. Fakat bu besinlere başlamadan önce mutlaka uzman bir hekime başvurup sizin vücudunuz için ne şekilde bir etki vereceğini ve herhangi bir yan etkiye neden olup olmayacağını öğrenmek önemlidir. Beslenme desteklerinin her kişide farklı farklı yan etkilere sahip olduğu araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Kimi insanlarda önemsenmeyecek baş ağrısı gibi etkilere sahipken kimi
a) Yağ Önleyici Destekler – Bu destekler yemek yedikten sonra vücudunuzun o yemekten aldığı ve depoladığı fazla yağ miktarını engellemek ve mümkün olduğu kadar minumum seviyede tutmak için üretilmiştir. Fakat A, D, E ve K vitaminleri olmak üzere çözünmüş yağ bulunan vitaminlerin de sindirimini arttırmaktadır.insanlarda yüksek tansiyon gibi risk teşkil edebilecek yan etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden kafanıza göre bu destekleri kullanmamanız gerekir. Beslenme destekleri nelerdir?

b) Karbonhidrat Önleyici Destekler – Tıpkı yağ önleyici destekler gibi karbonhidrat önleyici desteklerde vücuda yemeklerden fazla miktarda alınan karbonhidratı minumum seviyeye getirmek için üretilmiştir. Çoğunlukla içerisinde nişasta bulunan yiyeceklerde fazla miktarda karbonhidratın vücut içerisinde hareket etmesini sağlayan bir takım enzimleri engeller. Fakat genellikle bu desteklerin mide ekşimesi ve aşırı gaz yaratma gibi yan etkileri mevcuttur.

c) İştah Kesici Destekler – İştah kesici destekler vücudunuzu kandıran ve midenizin tok olduğunu beyine ileten desteklerdir. Ana maddesi Hoodia olan bu destekler beyine tokluk sinyali göndererek kişinin yemek yemesine engel olur.

– Daha çok uyumak

Yapılan son araştırmalara göre gün içerisinde dört saat veya daha az uyuyan insanların sekiz saat uyku uyuyan kişilere göre daha fazla kilo aldığını ortaya çıkarmıştır. Bunun nedeni ise düzensiz uyku düzenine sahip olan kişilerin ekstradan gün içerisinde tükettikleri besinlerdir. Bu besinler ortalama üç yüz kalori daha fazla alınmasına neden olmaktadır Bu yüzden uzmanların tavsiye ettiği her gece en az altı saat uyku son derece önemlidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Aç Kalmadan Sağlıklı Zayıflama Yöntemleri
Sporla zayıflama
Dukan diyeti kitabı
aslı içingür ile daha kolay zayıflama yöntemi
yemek yiyerek zayıflama
Lipoliz
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.