Sporcularda Doğru Beslenme Neden Önemlidir?

Sporcular veya herhangi bir beslenme programıyla birlikte egzersiz yapan kişilerin dikkat etmesi gereken bir takım önemli noktalar vardır. Doğru bir şekilde beslenildiği taktirde; spor yapan kişinin performansı gözle görülür bir biçimde artar, yapılan egzersizden daha fazla verim elde edilir, antreman esnasında her zaman yüksek konsantre içerisinde olunur ve vücut bağışıklık kazanarak özellikle hastalıklara karşı daha dirençli hale gelir. Çocukluk döneminde yapılan sporun kemik gelişimi üzerindeki etkisi son yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Düzenli bir şekilde egzersiz yapan kişilerde vücut kütlesi ile birlikte vücutta depolanan yağ miktarı dengede olur.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Sporcular Nasıl Beslenmelidir?

Sporla uğraşan kişiler veya kilo vermek için günlük egzersiz yapan kişiler mutlaka günde üç ana öğün ve iki ara öğün yapmalıdır. Dikkat edilmesi gereken nokta bu öğünlerin hepsinde mutlaka vücuda karbonhidrat alımı gerçekleştirilmelidir. Çünkü yapılan egzersizin ağırlığına göre kaslarda karbonhidrat kaybı gerçekleşir. Kasların gevşememesi ve erimemesi için erkekler 70 gram bayanlar ise 50 gram karbonhidratı sporun ardından bir saat içerisinde mutlaka almalıdır. Normal besinleri tüketen kişilerin ekstra olarak herhangi bir takviye vitamin veya yağ yakıcı hap kullanmasına ihtiyaç yoktur. Gün içerisinde tüketilen besinlerin yüksek miktarda posa içermesine dikkat edilmelidir. Çünkü posalı yiyecekler hem sindirim sisteminin daha hızlı bir biçimde çalışmasını sağlayacaktır hem de egzersizlerin yağları daha kolay eritmesine yardımcı olacaktır. Kilo vermek için kişiye özel hazırlanan beslenme programıyla birlikte düzenli egzersiz oldukça önemlidir. Fakat mümkün olduğunca şok diyetler yaparak hızlı kilo kaybetmekten kaçınılmalıdır. Uzmanlar haftada bir kilo vermenin en ideali olduğunu belirtmektedirler. Spor yapılırken vücuttan kaybedilen suyun mutlaka yerine tekrardan alınması gerekir. Çünkü su kaybı performans düşüklüğüne neden olacaktır. Profesyonel bir şekilde vücut geliştirme sporuyla uğraşan kişilerde günlük olarak alınması gereken enerji miktarı 2000 ile 4000 kalori arasında değişmektedir. Bu farklılık yaş, boy, kilo, cinsiyet gibi bir takım faktörlere bağlıdır. Unutulmaması gereken nokta mutlaka spor yapmadan önce en az bir saat öncesinde yemek yenmesidir. Aksi taktirde başta kalp krizi olmak üzere çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Sporcular Ne Kadar Protein Tüketmelidir?

Normal bir kişi günlük alması gereken enerji miktarının yaklaşık olarak %10 ile %15 arasındaki bir bölümünü yalnızca proteinlerden elde etmelidir. Özellikle vücut geliştirme sporuyla ilgilenen kişilerin günlük daha fazla protein alması gerektiği bilgisi toplumumuzda yaygın olarak doğru bilinen yanlışlardan bir tanesidir. Aşırı miktarda protein alımının belli bir seviyeden sonra kasları güçlendirici veya mevcut kası korumaya yönelik herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Hatta aşırı miktarda alınan protein eğer enerji bazında yakılmadığı taktirde vücutta yağ olarak depolanmaktadır. Düzenli bir şekilde egzersiz yapan kişilerde kas gelişimi için tavsiye edilen protein miktarı günlük alınması gereken miktardan yalnızca 6-7 gram fazladır. Aksi taktirde aşırı protein alımı ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
kanlıca mantarının faydaları
ikballe şifalı bitkiler
Diyet Yapmadan Kilo Verme
YUMURTA AKININ FAYDALARI
Şeftali Neye İyi Gelir
Lastik Göbek Nedir? Nasıl Eritilir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.