STRES NEDİR? STRESE NE İYİ GELİR?
Stres durumunda, fiziksel yada psikolojik uyaranlar sayesinde homeostazinin bozulmasıdır. Stres belirli olaylara tepki olarak vücutta oluşan bir duygudur. Bireyi etkileyen dış dünyadaki güçler doğanın bir gerçeği olarak karşımıza çıkar. Sürekli değişen dünyamızda “aşınma ve yıpranma” olarak karşımıza çıkan ömür törpüsüdür.

Streste vücut, dayanabildiği noktaya kadar çevreye uyum sağlamaya çalışır. Stres bizi hareketlenmeye mecbur etmesi, yeni bir bilinç ve heyecan verici olması münasebeti ile yeni bir bakış açısına neden olabilir. Fakat madalyonun diğer yüzünde ise baş ağrısı, mide ağrısı, döküntü, uykusuzluk, ülser, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve inme gibi sağlık sorunlarına da yol açabilen olumsuz ve sevimsiz yüzü vardır. Buna ilaveten güvensizlik, reddedilme, öfke, depresyon gibi duygulara da neden olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

İnsan vücudu sinir sistemi ve belli hormonlarını aktive ederek stres durumuna yanıt verir. Hipotalamus, böbreküstü bezleri adrenalin ve kortizol hormonlarını daha fazla üretmek ve onları kana onları serbest bırakarak sinyal gönderir. Bu hormonlar ise kalp hızı, solunum hızı, kan basıncı ve metabolizmayı hızlandırır.

Stres gerçek ya da hayali deneyimleri tetikleyici olabilir. Ayrıca stres, küçük bir  meydan okuma ve insanları ayakları üzerinde durdurmaya yardımcı olabilir. Küçük çaptaki stres kişiye enerji verir ve kişinin içinde bulunan potansiyelin açığa çıkmasına neden olur. Dikkat ve performans desteği sağlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Buraya kadar yazdıklarımızdan stresin yararlı bir şey olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak uzun süreli stres depresyon, kalp hastalıkları ve diğer sorunlar gibi çeşitli hastalıkların oluşma riskini artırabilir.

STRESE KARŞI NE YAPABİLİRİZ?
Öncelikle stresle mücadele etmeye zihnen kendinizi hazırlamanız gerekir. Daha iş fiiliyata gelir. Mücadelenin en başında yapabileceğiniz faktörler bulunmaktadır. Bundan sonra ise stres durumunda kullanabileceğiniz şifalı bitkiler yer almaktadır. Bu bitkileri kullanmanız hem bedeninize güç verecek hem de kendinizi zihnen zinde hissedeceksiniz. Stresle baş etmek için;

  • Düzenli egzersiz yapınız.
  • Günün her bölümünü iyi kullanın.
  • Her durumda olumlu düşünmeye çalışınız. Unutmayınız ki güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayattan lezzet alır.
  • Rahatlayacağınızı düşündüğünüz etkinliklere zaman ayırın. Futbol, kitap, yüzme, bisiklet, bahçe işleri, balık tutma vb. Uyanık tutucu ve canlandırıcı en az 45 dakikalık bir yürüyüş stresle baş etmede etkili bir metottur.
  • En önemlilerinden bir tanesi de sağlıklı ve sıkı bir diyet uygulamanız gerekir.

STRES İÇİN DOĞAL ÇÖZÜMLER

FESLEĞEN: Fesleğen yaprakları iyi bir anti-stres ajanı olarak kullanılır. Sabah ve akşam olmak üzere fesleğen yaprağı çiğnenmesi iyi gelecektir.

ADAÇAYI: Adaçayı bitkisi zihinsel stres ve gerginlik tedavisinde faydalıdır. 1 bardak kaynar suya, 1 tatlı kaşığı kurutulmuş adaçayı yaprağı ekleyin. Birkaç dakika soğumaya bırakın. Suyu süzüldükten ve lezzeti artırmak için istenirse, bal ekleyin. Bu bitki çayı, stres için mükemmel bir ev çaresi olarak hizmet vermektedir.

YOĞURT: Yoğurt, stresin en iyi gıda çözümdür. Zengin A vitamini, B kompleks vitaminleri ve D vitamini sayesinde uykusuzluk, migren ve menstruasyon ile ilişkili kramplarda rahatlama sağlar.

SICAK BANYO: Sıcak su banyosu bütün vücudu rahatlatır, anksiyete ve streste rahatlama sağlar.

MEDİTASYON: Bazı iyi ve olumlu düşüncelerin zihne aktarılması streste yardım almada etkilidir.

VİTAMİNLER: Stresi azaltmak için gerekli görülen B grubu vitaminleri yeteri kadar alınmalıdır. Ayrıca kahve, tuz, sigara, alkol ve az alkolllü içeceklerden kaçınılmalıdır. Bunlar B vitaminlerinin yeteri kadar alınımını azaltır.

PEKMEZ: Pekmez de stres için başka bir etkin çaredir. Pekmez yoğun olması hasebi ile gerek B vitamini ve gerekse de demir içeriği bakımından zengindir.

DİĞER ÇÖZÜMLER

 • Alfalfa ve ayçiçeği tohumları stres tedavisinde etkilidir.
 • Kalsiyum açısından zengin olan lahana stres için birebirdir.
 • Sibirya ginsengi bedenin stresle daha etkin mücadele etmesine yardımcı olur. Ayrıca bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Brahmi(Bacopa monnieri), Ashwagandha(Withania somnifera) ve St.John Wort(sarı kantoron=Hypericum perforatum)gibi çeşitli şifalı tedavi edici otlar stres uzmanıdırlar. Bu bitkilerin kapsülleri satın alınıp kullanılabilir yada çayı demlenerek tüketilebilir.
 • Stresten sürekli olarak korunabilmek için bir günlük menünüze bir fincan papatya çayı ekleyebilirsiniz.
 • Sık sık Ajwain(Trachyspermum copticum) tohumunun koklanması stres ve anksiyetede rahatlama sağlar.
 • Günde 600 mg. alınan reishi mantarı(ölümsüzlük mantarı) sizin, stresin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Ametist Taşı
Mutlu Bir Evlilik İçin 10 Adım
TATİLDE STRESİ AZALTMANIN 5 YOLU
Doğum Sonrası (Postpartum) Depresyon
Bunama ve Aşamaları
Kış Depresyonu Nasıl Önlenir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.