SU ÇİÇEĞİ NEDEN OLURsu çiçeği neden olur

Su çiçeği yaygın olarak çocuklarda görülen ve herhangi bir ağır belirtisi bulunmayan, virüslerden ötürü meydana gelen bulaşıcı özelliği bulunan bir rahatsızlıktır. Varicella-Zoster isimli virüs su çiçeğine neden olmaktadır. Özellikle su çiçeği ve zona hastalıkları kişiye bu virüsün bir şekilde bulaşmasından ötürü oluşur. Bu iki hastalık birbirlerine son derece benzerdir. Su çiçeği, çocukluk çağında görülen ve Varicella-Zoster virüsünün ilk evresi olarak adlandırılan bir dönemde oluşur. Zona ise çocukluk döneminde su çiçeği rahatsızlığı geçirmiş kişilerde ilerleyen dönemlerde meydana gelebilen bir durumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

Su Çiçeği’nin Belirtileri Nelerdir?

Kişinin vücuduna su çiçeğine neden olan virüs bulaştıktan sonra hastalığın görülme zamanı yaklaşık 2 haftadır. Klasik temel belirtilerinden olan döküntüler başlamadan 24 saat evvel vücut ısısının yükselmesi, yorgunluk ve iştahsızlık gibi bir takım ön belirtiler görülebilir. Cilt yüzeyinde döküntüler başladığı zaman hastalık aktif dönemine girmiş olur. İlk önce pembe şekilde kabarıklıklar olarak cilt yüzeyinde meydana gelen izler daha sonradan içerisi su balonu şeklinde dolu kabarcıklar haline gelir. Oluşan bu döküntüler rahatlıkla patlayabilir.

su çiçeği içi sıvı dolu kabarcıklarDöküntülerin içerisinde yer alan sıvı ortalama bir gün içerisinde bulanık bir hale gelir ve üzerinde kabuklaşma oluşur. Bu kabuklar kendiliğinden dökülmeye başladığı taktirde ileride herhangi bir kalıcı ize sebebiyet vermez. Fakat henüz kabuklaşmayan baloncukları el ile kaşıyarak patlatmak ileride istenmeyen izlere neden olabilir. Hastalığın başlarında oluşan kabarcıklar bir süre sonra geçse de yerine yenileri çıkar. Bu şekilde bir kaç kere oluşan döküntü sayesinde su çiçeği hastalığı çiçek hastalığından ayırt edilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çiçek hastalığında yukarıda bahsettiğimiz kabarcıklar yalnızca bir kere oluşur ve aynı anda dökülür. Su çiçeği hastalığında oluşan kabarcıklar gövde başta olmak üzere yüzde, kollarda, saçlı deride ve bacaklarda ortaya çıkabilir. Hastalıkta dikkat edilmesi gereken nokta oluşan döküntülerin hiçbir şekilde kaşınarak patlatılmamasıdır. Aksi taktirde hem cilt yüzeyinde kalıcı izlerin oluşmasına hem de kabarcıklarda enfeksiyon gelişmesine neden olabilirsiniz. Yetişkinlerde görülen su çiçeği hastalığı çocuklarda görülenden daha ağır belirtiler gösterebilir. Özellikle hamile bayanlarda bu virüs bulaştığı taktirde doğumsal anormalliklere ve ölü doğumlara sebep olabilmektedir.

Su Çiçeği Tanısı Nasıl Konar?

Su çiçeğinin tanısı rahatlıkla deride meydana gelen döküntülerden dolayı konabilir. Bunun dışında yakın zaman içerisinde su çiçeği hastalığına yakalanmış olan kişiyle direk temas eden kişilerde de kesin tanı konulabilmektedir. Yapılacak doktor kontrolünün ardından arada kalınan durumlarda ise çeşitli laboratuar testlerinin ardından kesin teşhis konmaktadır.

Su Çiçeği Nasıl Tedavi Edilir?su çiçeği nasıl bulaşır

Bağışıklık sisteminde herhangi bir problem bulunmayan kişilerde yalnızca kaşıntının ve enfeksiyon oluşmasının önüne geçmeye yönelik bir tedavi uygulanır. Hafif kaşıntı şeklinde görülen durumlarda döküntülerin üzerine sürülebilecek losyonlar olduğu gibi şiddetli kaşıntı için kullanılan bir takım haplar bulunmaktadır. İlaç tedavisi ile birlikte kişisel bakımında çok önemli olduğu unutulmamalı ve mutlaka çocukların tırnakları kesilmelidir. Döküntülerde enfeksiyon gelişmemesi için gün içerisinde sık sık eller sabun ile yıkanmalıdır. Vücut ısısı normalden fazla olan çocuklara ateş düşürücü ilaçlar ilave olarak kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta bu gibi durumlarda aspirin gibi ilaçların kullanılmaması gerektiğidir. Virüsler nedeniyle ortaya çıkan hastalıklarda aspirin kullanıldığı taktirde vücut içerisinde çeşitli etkileşimler meydana getirerek Reye Sendromu’nun ortaya çıkmasına neden olabilir. Yetişkinlerde ve bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan çocuklarda görülen su çiçeğinde ise çoğunlukla antiviral tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Su Çiçeği Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Su çiçeği hastalığı kolaylıkla bulaşabilme özelliğine sahiptir. Herhangi bir kişiye bulaşmış olan virüsün aktif olmasından yani döküntülerin görülmesinden bir gün öncesinden bulaşıcı özelliği ortaya çıkar. Vücutta görülen bütün döküntülerin ortadan kalktığı sürece kadar aktif bulaşıcı özellik sergiler. Direk temasın dışında damlacık şeklinde hava yolu ile de bulaşabilen su çiçeğine karşı bu yüzden çok dikkat edilmelidir. Çocukların dışarından aldığı virüsü evin içerisine ailesine bulaştırma ihtimali bir hayli yüksektir. Özellikle ilkbahar mevsiminin başı ve kış mevsiminin sonunda su çiçeğine karşı çok dikkat edilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
  Sağlık

  su cıcegı gecıren bebek yıkanmalımı yoksa hastalık seyrınce sudan uzakmı tutulmalı

  Sağlık

  kasıtıları azaltmak için yıknanabılır diyolar

  Sağlık

  yıkanıp yıkanmaması hakkında bilgi almak istiyorum bazıları yıkanmaması gerektigini ve sıcak odada durması gerektigini söylüyolar lütfe dogru bilgileri bekliyorum

  Sağlık

  selam bende cocuguma bu aksam su cıcegı tesısıı koydum cunku uyuk kızım 10 15 gun once su cıcegı doktu sımdıde kucuk kızım dokuyor bu gece ılk gecemız ıcımde bı tedırgınlık var ınsallah fazla atesı olmaz yıkayıp yıkamama konusunda bılgı alıcaktım

  Sağlık

  kızım 3 yaşında su çicegi geçiriyor.denize girmesinde bir sakınca varmıdır.acil cvp atar iseniz sevinirim.teşekkürler

  zeyno

  su cicegi geciren cocuklar yikanabilir ama hizli ve ilik sulu dus alarak. kesinlikle banyo yasak!

  Hasan

  3 yasinda bir erkek oglum var halk dilinde karamuk diyolar bu hastaligi atlatmasi icin ne yapabilirim su cicegide diyorlarmis

  osman

  once oglumda kasintiyla beraber kabarticiklar olustu sonrada kizimda cikmaya basladi ne yapmaliyim doktora gitmeliyizmi simdiden tesekurler.

  Evet doktora gitseniz iyi olur. Kaşıntıyı önleyici tedbirler şart oluyor. bu tür ilaçları doktorunuz reçete edecektir. Geçmiş olsun.

Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Göz Ağrısının Nedenleri
EL ŞİŞMESİ İLE HANGİ BELİRTİLER OLUŞUR?
Nöropatik Ağrı Tedavisi Nasıl Yapılır?
Kalıcı Öksürük
Down Sendromu
Panik Atak
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.