SU ÇİÇEĞİ
Su çiçeği, genellikle çocukluk ve ergenlik döneminde geçirilen, çok yaygın olarak görülmekle beraber çok fazla vücuda hasar vermeyen, virüslerden dolayı meydana gelen bir bulaşıcı hastalık türüdür. Deride çeşitli içi su dolu kabarcıklardan ve klasik döküntülerden oluşur. Çok fazla bulaşma ihtimali bulunan bu hastalığa çeşitli belirtilerde eşlik eder.

Su çiçeği hastalığı solunum yoluyla birlikte hızlı bir şekilde kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Bu bulaşma için sadece su çiçeği olan kişiyle aynı ortamda bulunmak ve onun soluduğu havayı solumak yeterlidir. Daha önceden hiç bu hastalığa yakalanmamış olan kişiler ve hastalığın aşısını olmamış kişiler kaç yaşında olursa olsun bu hastalığa yakalanabilmekte ve yaş ne kadar ilerledikçe vücutta verilen hasar da o kadar artmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Su çiçeği en fazla %90 gibi bir oranla 0-15 yaş arasında görülmektedir ve hemen hemen herkes hayatında bir kere bu hastalığı geçirmektedir. Daha önce hiç su çiçeği hastalığı geçirmemiş olanlar, 0-15 yaş grubunda olanlar ve doğurgan yaşta olan tüm anne adaylarının bu aşıyı yaptırması gerekmektedir.

Su çiçeği, Varisella zoster denen bir bakteri yüzünden meydana gelen bir ateşli enfeksiyon rahatsızlığıdır. Bu virüs türü havada bir iki saat asılı kalabilen ve etkinliğini yitirmeyen aksine her dakika çok hızlı bir şekilde üreyen bir virüstür. Genellikle bu virüsler bireyden bireye hapşırma, öksürme ve göz teması ile birlikte geçerler. Ciltte oluşmuş içi sıvı dolu kabarcıklar ise temas yoluyla da geçebilmektedir. Su çiçeği genellikle 14 – 16 gün arasında iyileşmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

SU ÇİÇEĞİ’NİN NASIL MEYDANA GELİR?
Su çiçeği çok fazla bulaşıcı bir hastalık olmasına rağmen çocukluk ve ergenlik döneminde yakalanıldığında genellikle hafif bir şekilde atlatılır. Su çiçeği virüslerinin vücuda girmesinden itibaren 48 saat içerisinde bakteriler üst solunum yolunda bulunan lenf bezlerine kuluçlanarak üremeye başlarlar. 7.Günden itibaren karaciğer ve dalak başta olmak üzere başka organlara da sıçrayarak üremelerine devam ederler.

14.Günde ise hastalığa yakalanan kişinin sağlık bakımından yüksek ateş, şiddetli baş ve karın ağrısı, yorgunluk gibi semptomlar meydana gelir ve hemen ardından da yüz ve saçların ense bölümünden başlayarak omuz ve sırta, daha sonradan da kol ve bacaklara doğru yayılan içi su dolu ufak baloncuklar meydana gelir. Bu meydana gelen baloncuklar zaman içerisinde kurulaşarak dökülmeye ve ardından kabuk bağlamaya başlarlar.

Kabuklaşan deri de yaklaşık iki hafta içerisinde tamamen dökülür ve eski haline gelir. Bu döküntüler esnasında çok fazla kaşınma durumu ortaya çıkmaktadır. Vücudun hemen hemen her bölgesinde çıkabilme olasılığı bulunan bu sıvı baloncukları gözlerde ve ağız içerisinde de oluşabilmektedir. Yaklaşık iki ila üç hafta boyunca bu hastalığı geçiren kişi hayatı boyunca bir daha su çiçeği geçirmez. Çok nadirde olsa ikinci kez su çiçeği yaşanan vakalarda oluşabilmektedir.

RAKAMLARLA SU ÇİÇEĞİ
Çok fazla derecede bulaşıcı olan bu hastalığın aile içerisinde çocuktan yayılma oranı yaklaşık %90 civarındadır. Genellikle çocukların toplu olarak bulundukları okul ve kreş gibi mekanlarda bulaşma oranı oldukça fazladır. Su çiçeği belirtilerinin meydana gelmesinden 2 gün evveli ve 4-5 gün sonrasına kadar hastalık kişiden kişiye bulaşabilecek durumdadır.

Su çiçeği hastalığının görüldüğü kişilerin yarısı 5 ila 9 yaş arasındaki çocuklardır. 15 yaşın üzerindeki kişilerde ise görülme oranı yaklaşık %10 civarındadır. Su çiçeği vakalarının ise yalnızca %5’lik gibi ufak bir dilimi yetişkin kişilerde görülmektedir. Fakat yetişkinlerde görüldüğü zamanda ölüm oranı %35’lere kadar çıkabilmektedir.

SU ÇİÇEĞİ’NİN TEDAVİSİ
Su çiçeğinin özel bir tedavisi bulunmamaktadır. Ateş düşürücü bazı ilaçlar, dökülmelerle ortaya çıkan kaşıntı duygusunu azaltıcı ilaçlar ve çeşitli antiseptikler hastanın durumuna göre hafifletici olarak kullanılabilmektedir. Yüksek ateşi düşürmek için kesinlikle kendiniz aspirin kullanmayın, onun yerine doktorunuzun tavsiye edeceği ateş düşürücüyü kullanın.

Su çiçeği çoğunlukla beş ila yedi gün arasında kendi kendine geçmektedir. Daha evvelden de bahsettiğimiz gibi hastalığı bir kere geçiren kişiler doğal bağışıklık kazanarak bir daha su çiçeğine yakalanmazlar.

Çok ağır su çiçeği durumlarda çeşitli zatürre, beyin tutulumu veya felç gibi rahatsızlıkların ortaya çıkmasını engellemek amacıyla antiviral ilaçlar kullanılabilir. Bu tedavi oldukça pahalı olmakla birlikte yalnızca seyrini azaltabilmektedir, kesin olarak hastalığı maalesef geçirmez.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Çocuklarda Havale
Çocuklarda Nefes Darlığı Ve Aşırı Terleme Nedenleri
Kandida (Candida albicans) Mantar Enfeksiyonu
Çocuklarda Kabızlık Tedavisi
Bademcik İltihaplanması İçin Hangi Antibiyotik Kullanmalıyım
Çocuklarda Kabızlık Nasıl Önlenir?
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.