SU İÇMENİN FAYDALARIsu-icmenin-faydalari

Su insan vücudunun ana bileşenidir. Vücudumuz vücut büyüklüğüne bağlı olarak, % 55- 78 oranında sudan oluşmaktadır. Yeterli ve düzenli su tüketiminin sağlık açısından çok sayıda faydası vardır. İlaveten sıfır kalori, yağ ve şekere sahiptir.

Sponsorlu Bağlantılar

Her gün su tüketilmesi sağlıklı bir vücudun sürdürülmesinde önemli bir rol oynar. Uzmanlar sağlığı korumak için her gün 8- 10 bardak arasında su içmeyi önermektedirler.

Ayrıca, Tıp Enstitüsü (Institute of Medicine) erkekler için üç litre, kadınlar için ise 2.2 litre su içilmesini önermektedir.

Su vücuttaki hemen hemen her hücrenin düzgün çalışması için esastır ve bedenin sulu kalmasına yardımcı olur. Su içmenin faydaları arasında aşağıdakileri sıralayabiliriz;

1- Yorgunluğu Hafifletir

Kendinizi sık sık yorgun hissediyorsanız, bu, vücudunuzun fonksiyonlarını uygun olarak yerine getirememesine neden olan suyun yetersiz alımından kaynaklanabilir. Kısacası yorgunluk dehidratasyonun ilk belirtilerinden biridir.

Sponsorlu Bağlantılar

Vücutta daha az su olduğunda, kanın hacmi düşer ve kalp kanı pompalayabilmek için daha fazla efor sarfeder ve bu da diğer önemli organların daha az verimli çalışmasına yol açar. Bu çerçevede yeterli su içme vücut fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olur ve yorgunluğu azaltır.

2- Ruhsal Durumu İyileştirir

Araştırmalar hafif dehidratasyonun dahi olumsuz ruh halinin oluşması ve düşünme yeteneğini etkileyebileceğini göstermektedir. İdrarın rengi sulu yada susuz kaldığınızı gösterebilir. Açık idrar rengi her şeyin yolunda olduğunun en iyi göstergesidir.

3- Baş Ağrısı ve Migren

Eğer baş ağrısı ya da migreniniz varsa, kendinize yardım için yapabileceğiniz ilk şey bol su içmektir. Baş ağrısı ve migren genellikle dehidratasyondan kaynaklanır.

Nöroloji Avrupa Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar su alımının artırılmasının ağrının süresi ve yoğunluğunu azalttığını göstermiştir.

4- Sindirim ve Kabızlığa Yardımcı Olursu-icmek-neye-yarar

Su aynı zamanda mide bağırsak sisteminin işleyişini artırarak sindirime yardımcı olur ve kabızlığı önler. Yetersiz su alımı kolondan dışkının geçmesini zorlaştırarak kabızlığa neden olur.

Yeterli su içme metabolizma artırır ve vücudun düzgün yiyecek parçalamasına yardımcı olur. Bu da sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar ve düzenli barsak hareketlerini teşvik eder. Ilık su, özellikle sindirim sağlığı için iyidir.

5- Kilo Kaybı

Bir klinik çalışmada, bilim adamları yemekten önce su içilmesinin iştahı bastırdığını ve kilo vermeye yardımcı olduğunu tespit etmişlerdir. Su içme mideyi doldurur ve daha fazla yemek yeme eğilimini azaltır.

Ayrıca, vücudun yağ yakma hızını artırmaya yardımcı olur ve yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlar.

6- Toksinleri Temizler

Su içmek vücuttan toksinlerin öncelikle ter ve idrar yoluyla atılmasına yardımcı olduğu için mükemmel bir detoks yaptığını söyleyebiliriz.

Ayrıca böbrek fonksiyonunu artırır ve böbrek taşlarına neden olan idrardaki tuzlar ve minerallerin seyreltilmesi sayesinde böbrek taşı oluşma riskini azaltır.

Gün boyunca yeterli miktarda su içme gerekli olsa da çok fazla su içmenin böbreğin atık maddeleri filtreleme yeteneğini azaltabileceği konusunda uzmanlar uyarmaktadırlar.

7- Vücut Sıcaklığını Düzenler

Vücuttaki bol miktarda su vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olur. Su ve ter cilt yüzeyinden buharlaştığında vücuttaki ısıyı serbest bırakır ve vücut ısısını korumaya yardımcı olur.

Özellikle egzersiz yaparken iyi düzenlenmiş vücut sıcaklığı kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır. Su aynı zamanda egzersiz esnasında eklemlerinizi ve kaslarınızı yağlayarak krampların ve burkulmanın önlenmesine yardımcı olur.

8- Sağlıklı Cildi Teşvik Edersu-icmek-neye-iyi-gelir

Su vücudu sulu tutar ve cildin daha sağlıklı ve daha genç görünmesini sağlayan kılcal damarlardaki kan akımını iyileştirir. Su, cilt dokularının yeniden oluşmasını, cildin nemlendirilmesini ve cildin elastikiyetini artırır.

Vücut yeterli su aldığında, cildinizi nemli hissedeceksiniz ve o taze, yumuşak, parlak ve pürüzsüz görünecektir. Ayrıca, su içmek yara izleri, akne, ince cilt kırışıklıklarını önler ve tedavi eder.

9- Hangoveri Hafifletir

Hangover, akşamdan kalma demektir. Bundan kurtulmanın en etkili yolu su içmektir. Bir idrar söktürücü olan, alkol çok miktarda işeterek vücudunuzdan çok miktarda su atılmasını sağlar. Su içerek bu durumdan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

10- Ağız Kokusu

Kötü nefes kokusu yeterli içmemekten kaynaklanabilir. Yeterli su içmek ağzınızı nemli tutar, gıda parçacıkları ve bakterilerin uzaklaştırılmasını sağlar. Aynı zamanda ağızdaki bakterilerin oluşturduğu kokulu bileşikleri sulandırır.

Yani, yeterli miktarda su içmek ağzınızı durular ve diş ve diş eti çizgisi arasında sıkışan bakteri ve yiyecek kalıntılarını uzaklaştırır. Ağzınızdaki bu kalıntıları gidermek için ağzınızı çalkalayın.

Sonuç olarak, suyun çeşitli sağlık yararlarını elde etmek için, filtrelenmiş su içtiğinizden emin olun. Su ile birlikte, daha fazla meyve ve su içeriği yüksek olan sebzeler yiyin.

Sponsorlu Bağlantılar

KONU HAKKINDA YAPILMIŞ YORUMLAR
Bu Konu Hakkındaki Düşüncelerinizi Yazın.: Sitemizden Seçme Konu Başlıkları :.
Nasıl Kilo Verilir
Su diyeti
Glutensiz Bir Diyet İçin Nasıl Alışveriş Yapmalı
Evde Zayıflama Yolları
Doğru Bir Diyet Nasıl Seçilir
City's Nişantaşı diyet şenliği
.: Sitemizde En Son Yayınlananlar :.
Kanal D Doktorum Programı

Program Kanal D de Hafta içi Her gün Saat 09.00 Da yayınlanmaktadır. Programın sunucuları Dr. Aytuğ KOLANKAYA ve Zahide YETİŞ'dir.

ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER

“ENDER SARAÇ’LA SAĞLIKLI GÜNLER” hafta içi her sabah saat 10.45’de Canlı Yayın ile Kanaltürk Ekranında siz değerli izleyicilerini bekliyor

Zahide İle Yetiş Hayata Programı

Atv de yayınlanan programda Zahide YETİŞ konuklarının sorunlarına çareler buluyor. Aynı zamanda dini konuların da açıklığa kavuşturulduğu programda sağlık, sosyal hayat, psikoloji gibi konular işlenmektedir.